Něco málo k rozchodníkům

Sedum (rozchodník), je poměrně obsáhlý rod, bohužel v Čechách téměř nezpracovaný. Informace jsou neúplné, chaotické, mnohdy zcela špatné s nesprávnými fotografiemi. Většina pěstitelů bere rozchodníky jako podřadné rostliny vhodné jen pro pěstování na suchých zídkách, snášející úpal a sucho. Není to vždy pravdou. Některé druhy skutečně zvládají extrémní podmínky na přímém slunci a dlouhotrvající sucho, jiné jsou stínomilné, další vytváří dřevnatějící polokeře nebo přímo několikametrové stromy. Jsou to rostliny vytrvalé, dvouleté ale i jednoleté. Některé druhy jsou mrazuvzdorné, jiné přezimujeme jako pokojové rostliny. Nalezneme zde stálezelené, opadavé  i zatahující druhy. V nabídkách našich zahradnictví nalezneme různě zkomolené názvy druhů i kultivarů a pokud si objednáte z různých zdrojů různé květiny, nakonec se Vám většinou sejde několik stejných  rostlin, ale pod různými jmény.

A co to jsou tedy rozchodníky? Rod Sedum se řadí se do čeledi Crassulaceae – tlusticovité, kde je zařazeno asi 40 rodů s 1500 druhy. Vyskytuje se v oblastech charakteristických rychlým odtokem srážkové vody a malou konkurencí dalšího rostlinstva. Několik druhů je rozšířeno ve všech zeměpisných pásmech, jako například druhy z tundry, které rostou severně od polárního kruhu. Ve velmi vysokých zeměpisných šířkách se rozchodníky vyskytují na skalnatých nebo písečných pásech, blíže k tropům je nalezneme i v nízkých polohách podél pobřeží.

Pobřeží Středozemního moře s ostrovy, plus přilehlá horská pásma - zvláště Sierra Nevada, Pyreneje, Centrál du massiv, Alpy, Apeniny, Dinárské Alpy, balkánské pohoří a horské louky Atlasu, jsou domovem pro přes 100 druhů rozchodníků a ještě mnohem víc variant a místních forem.Velká část této zóny má suché léto. Břehy Středomoří mají význačnou letní suchou periodu, a zdejší druhy jsou k tomu přizpůsobeny. Řada z nich po odkvětu na zimu zatahuje a raší opět na jaře nebo jsou jednoleté. Po vysemení odumírají, příští rok na jaře vyrostou ze semen nové rostliny. Stálezelený druh z této zony – Sedum sediforme - je nejvíce sukulentní ze všech Euroasijských druhů. Jeho silné, kožovité, často modrozelené ojíněné listy pomáhají uchovat vlhkost. Jiné druhy mají hlízovité kořeny, ve kterých pod úrovní země uchovávají  vlhkost a tak přečkává období sucha.

Také pohoří Himaláje je bohaté na rod Sedum - subgenu Rhodiola který roste obvykle ve velmi vysokých výškách.

Sousední jihozápadní Čína má bohatou floru rozchodníků subgenu Hylotelephium, subgenu Sedum skupiny Aizoon, Orostachys a Sedum. Tyto druhy se rozšířily do centrální Asie a přilehlých sopečných ostrovů okrajů Pacifiku, včetně Japonska. Hokkaido, nejsevernější ze 4 hlavních japonských ostrovů, má ostré zimy, zde několik druhů rozchodníků roste v blízkosti hladiny oceánu, který je zasahuje svou vodní tříští. Kyushu, nejjižnější z hlavních japonských ostrovů, má zase tak krátkou zimu, že dva druhy rozchodníku zde rostou po celý rok. Několik druhů obývá také alpinské pásmo. Nížinné druhy z Kyushu potřebují zimní ochranu. Mnoho dálněvýchodních druhů subgenu Sedum, rostoucích v oblastech vydatných letních monzunů, nejsou nijak zvlášť sukulentní. Několik druhů, např. S. Rossulatobulbosum, je spojováno s vlhkými místy, ačkoliv naleziště mají dokonale drenážované.

Mexiko je třetí oblastí obsahující zhruba 100 druhů rodu Sedum zasahující místy až do USA. Některé druhy rostou na lávových polích, kde vytváří masivní stonky,aby se zásobily vodou a vytváří také papírovou kůru a malé opadavé listy. Další druhy v oblastech se silnými dešti preferují vlhké, stinné, kaňonové stěny, kde mají tendenci růst směrem dolů. Mexická polopoušť je asi nejbohatší země světa na xerofytní a sukulentní rostliny. Několik mexických druhů je zimuvzdorných i v zemích s mírným klimatem, protože rostou ve velmi vysokých polohách kde musí odolávat mrazu a ledu.Ve vlhkých regionech Mexika  je několik druhů rozchodníků, rostoucích epifyticky. Především mexické rozchodníky jsou spojovány se svažujícími se, dobře drenážovanými oblastmi kde mají minimální výskyt konkurenčních rostlin.

Je patrné že s rozchodníky to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Autor: Dagmar Petrlíková, http://www.krasa-netresku.cz/

Literatura: Sedum cultivated stonecrops – Ray Stephenson - 1994

Poslední úprava:
03.01.2009

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Vaše jméno:     e-mail:
Předmět:
Popis:
napište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek