Zasaďte si u domu pěkný solitér

Pěkný solitér u domu neskýtá jen příjemný pohled, ale i stín. Až dosáhne určité výšky, bude dominovat předzahrádce stejně tak jako zahradě.

Košatý, nebo štíhlý?

Solitér nemusí být jen jakýmsi bdělým strážcem domovního vchodu v předzahrádce – i kdekoli jinde na zahradě představuje zdobný prvek a v horkých dnech ochotně skytá vítaný stín.

Při výběru vhodného jedince je stejně tak důležitá jeho konečná výška a tvar jako jeho vzhled během celého roku. Za hlavní strom si do zahrady lidé většinou vybírají strom listnatý, protože proměnlivé listí dobře odráží běh roku.

Zvlášť atraktivně působí stromy typických tvarů s korunou jasně oddělenou od kmene, které navíc zdobí i další dekorativní prvek. Tím může být třeba pravidelně kulatá koruna – kterou má třeba akát (Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera'), javor mléč (Acer platanoides 'Globosum'), katalpa (Catalpa bignonioides 'Nana') či jasan ztepilý (Fraxinus excelsior 'Nana'). Ty všechny dorůstají nejvýše do pěti metrů. Štíhlého vzrůstu je naopak třeba slivoň višeň pilovitá (Prunus serrulata 'Amanogawa'), která se navíc pyšní nádhernými květy. Zvlášť pěkně působí i menší ovocné stromy, zejména polokmeny a jejich okrasné formy, jako okrasná jabloň či hrušeň.

A velkým půvabem hýří dřeviny nezvyklých květů, třeba magnolie, nebo stromy se zvlášť nápadně zbarvenými listy, např. červenolisté druhy javoru.

Kdo má to štěstí a vlastní zvlášť velkou zahradu, může si dovolit statný, vysoký solitér, třeba tradičně oblíbenou lípu nebo vzdušnou břízu. Takový velký strom však rozhodně sázejte patřičně daleko od domu, aby se jeho kořeny mohly volně rozrůstat a větve nestínily místnostem.

Ušetřete čas

Bezvadné stromy na správném místě

Už při nákupu ve školce dávejte pozor, abyste zvolili zdravý, pěkně rostlý kus – málo platné, bude působit jen sám o sobě. Kmen nesmí být nikde poškozen, koruna by měla být pravidelná a kořenové baly kulaté a pevné.

Při výběru stanoviště musíte zohlednit nejen potřeby stromu, ale i dané stavební podmínky: kořeny mohou snadno poškodit podpovrchové vedení a kabely. Sázejte pokud možno tak, aby vzdálenost od domu odpovídala zhruba polovině konečné výšky stromu.

Při výsadbě vykopejte jámu tak, aby měly všechny kořeny dost místa, a strom vsaďte do stejné hloubky, v jaké byl zasazen ve školce. Vykopanou zeminu obohaťte zralým kompostem.

Vykopejte si jámu. Měla by být nejméně dvakrát širší a jedenapůlkrát hlubší než kořenový bal stromu. Postavte do ní stromek a kousek od balu zatlučte opěrný kůl. Naplňte jámu směsí kompostu a zeminy a průběžně ji udusávejte. Strom pomalu a důkladně zalijte alespoň dvaceti litry vody. Až budete kmínek přivazovat k opoře, dejte pozor, aby držel pevně, ale provaz rozhodně nesmí kmen škrtit. Půdu kolem u kmene nakonec posypte mulčovací kůrou či jinou mulčovací vrstvou.

Péče v prvních letech

U čerstvě vysazeného stromu udržujte kořenovou část nezaplevelenou. Ideálně udržujte i v následujících letech kulatý pruh kolem kmene čistý a pravidelně, nejlépe zjara, ho pokrývejte kompostem a mulčovací vrstvou. První dva roky po výsadbě potřebují navíc mladé stromky pravidelnou zálivku. Pokud rostlině dáváte zjara kompost, nemusíte už používat minerální hnojiva. S nimi byste beztak měli zacházet opatrně, protože minerální soli mohou snadno rozleptat jemné kořínky mladých stromků. Dokud strom nezíská dostatečnou stabilitu, můžete mu alespoň v prvních 4 – 5 letech dodat oporu. Pevně zatlučený kolík, k němuž přivážete – neutahovat – kmen, udrží stromek rovný i v prudkých deštích a bouři.

Z knihy Krásná nenáročná zahrada od nakladatelství Reader’s Digest Výběr.

Poslední úprava:
14.09.2010

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Vaše jméno:     e-mail:
Předmět:
Popis:
napište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek