Články

Pomocníci při sečení vysoké trávy: křovinořez vs. bubnová sekačka

Vysokou luční trávu běžnou sekačkou neposečeme. Ideální by bylo použít kvalitní kosu. Ale pokud pečujeme o velký pozemek, kde porost dorůstá závratné výšky, přichází v úvahu spíše křovinořez nebo bubnová sekačka. Nač se který stroj hodí lépe?

Kopretina řimbaba: Pomůže při bolesti hlavy a na zahradě pěkně kvete

Řimbaba je pohledná a navíc léčivá – ideální společnice na zahradu i do truhlíku. Voňavá květenství, podobná kopretinám či heřmánku, rozkvétají na bohatě rozvětvené trvalce po celé léto až do podzimu.

Moderní nábytek na terasu: poohlédněte se po tahokovu či hliníku

Zahradu navštěvujeme nejen, abychom na ní pracovali, ale také kvůli relaxaci a setkávání s přáteli. Pro takové případy se hodí spolehlivý zahradní nábytek, ideálně s moderním designem, vysokou odolností a dlouhou životností, například z tahokovu či hliníku.

Magazín Leonardo - Čeští studenti excelovali na evropské přírodovědné olympiádě. Letošním tématem bylo víno

Čeští středoškoláci zvítězili v přírodovědecké olympiádě zemí Evropské unie. Horní limit věku účastníků klání je 17 let, a letošního 16. ročníku v Lublani se účastnilo 50 týmů z 25 zemí. Absolutní vítězství nakonec vybojoval právě tým českých studentů.

Stříbřitá zahradě sluší: čistec oslí ouško, trvalka nejen na skalku

Hebké, plstnaté listy lákají k pohlazení - čistec je pro jejich vzhled nazýván též oslím nebo zaječím ouškem. Ozdobí a vkusně doplní nejen skalku, ale suchou zídku či na vláhu nenáročné štěrkové záhony.

Květnová zahradní poradna: vistárie nekvete, třešně neplodí, rezavé kmeny stromů, foliovník a hnůj

Na čtenářské dotazy odpovídá spolupracovník Receptáře Vlastimil Šindelář. Tentokrát se mimo jiné dozvíte, proč některé vistárie mnoho let nekvetou; jak se dočkat plodů třešní; co si počít s červeně zbarveným kmenem ovocných stromů; jak zúrodnit půdu s minimem námahy; jak odhadnout množství hnoje do fóliovníku; kdy ošetřit hrušeň proti rzi.

Magazín Leonardo - Tým českých vědců objevil nová jezera pod ledem Antarktidy. Pomohly družice i radary

Čeští vědci objevili tři dosud neregistrovaná jezera pod povrchem Antarktidy. Podařilo se to díky rozborům nejnovějších gravitačních dat z družic a topografických radarů pronikajících ledem. Vedle toho ověřili i podledovcové propojení s jezerem Vostok. Poblíž také objevili také kandidátku na obří jezerní pánev.

Netradiční letničky pro balkony a terasy - angelonie, dmulorety, diamantový závoj a izotoma

Sestavovat výsadbu do balkonových truhlíků je radost. Kombinování krásných více i méně známých letniček je v podstatě tvorba malé kvetoucí a vonící oázy, která nás bude těšit takřka půl roku. Proto je dobré dát si na výběru záležet.

Magazín Leonardo - Americký program SPARK pomáhá Univerzitě Pardubice spojit výzkum s aplikací

Univerzita Pardubice se díky spolupráci s americkou Stanford University připojila k programu SPARK Stanford Global, který pomáhá spojit výzkum v oblasti biomedicíny a zdravotnických prostředků s klinickou praxi.

Zahradničení ve čtvrtém květnovém týdnu

Sazenice teplomilných rostlin jsou již venku na záhonech, a pokud ne, poslední právě vysazujeme. Teď budou potřebovat dostatek vláhy a té správné výživy, aby co nejlépe rostly, kvetly a plodily.

Vrbina třikrát jinak: zlaté kvítí pro okouzlující zahradu

Květenství vrbiny tečkované připomíná zlaté svíce, a zahradu skutečně rozzáří. Vrbina penízková zase zkrášlí břehy jezírka. Také méně známá vrbina sehnutá zaujme nevšedním půvabem.

Magazín Leonardo - Čeští archeologové slaví úspěch v Uzbekistánu. Objevili pět helénistických sídlišť

Česko-uzbecká archeologická expedice objevila pět nových sídlišť z helénistického období na severní hranici dávné Baktrie. Jak významný je to objev a co dělají čeští archeologové v jižním Uzbekistánu, objasnil v Magazínu Leonardo vedoucí zmíněného archeologického výzkumu Ladislav Stančo.

Okousané listy rododendronů: Jak keře chránit před lalokonoscem?

Čtenářku Receptáře trápily okousané listy rododendronů a dotazovala se, jak slimákům v poškozování těchto krásných keřů zabránit. Na vině však výjimečně nejsou slimáci, ale brouci lalokonosci.

Zahradní keramice sluší netřesky: výsadba i péče je snadná

Netřesky jsou přímo ideální rostliny pro lidi se sběratelskou duší. Jejich nabídka je velmi bohatá, v průběhu roku mění nejen svou velikost, ale i zbarvení. A když k nim navíc přidáte zajímavou keramiku, pak máte na pár let o zábavu postaráno. A co víc – snadno je můžete přemisťovat.

Nedůtklivá, ale krásná třemdava. Jak ji pěstovat na zahradě?

Pro její krásu ji naši předkové pěstovali na zahradách, i když se, jako teplomilný stepní druh, vyskytovala i v naší přírodě. Obláčky narůžovělých květů omamně voní, ale dotýkat byste se jich neměli.

Jak se vyvíjí dětský mozek. Test očkování na vlastním těle. Teplotní rekordy počasí. Mimozemské sopky na exoplanetách. Mozek mimo tělo. Záhada bruslení.

Jak se vyvíjí dětský mozek. Test očkování na vlastním těle. Teplotní rekordy počasí. Mimozemské sopky na exoplanetách. Mozek mimo tělo. Záhada bruslení.

Relax na zahradě: Chcete lehátko, houpačku nebo síť?

Kdo by nechtěl po náročném týdnu relaxovat uprostřed zeleně. Trocha poklidného odpočinku na lehátku, houpačce nebo v houpací síti vás uvolní a naplní další energií. Nabídka zahradního nábytku pro relaxační účely je široká, můžete sáhnout po levných plastových lehátkách i masivním zahradním nábytku z tropických dřev. Jak vybrat to pravé pro vaši zahradu?

Proč si zasít slunečnici? Pro krásu, radost i užitek

V druhé půli května je zasejeme a v létě se dočkáme velkolepé podívané. Slunečnice mohou vyrůst až do třímetrové výše a potěší nás velikým květenstvím – zlatým, purpurovým, vínovým… nabízí však ještě více.

Magazín Leonardo - Exoskelet ReWalk zvládá i chůzi po schodech, říká obchodní ředitel izraelského start-upu

Letošní festival vědeckých novinek z domova i zahraničí Týden inovací hostil mimo jiné izraelský start-up ReWalk. Ten vyvíjí už šestou generaci robotického exoskeletu, který umožňuje paraplegikům vstát z invalidního vozíku. Zájem o něj dokazuje zatím prodaných 500 kusů po celém světě.

Čas na změnu: 5 méně tradičních letniček pro balkony a terasy

Sortiment květin vhodných pro výsadbu do truhlíků a nádob na balkony a terasy je tak široký, že by bylo škoda využít jen některé z nich. Proto vám představíme letničky méně známé, ale neméně půvabné: tořivku, bakopu, vějířovku, vitálii a tařicovku.

nejnovější 2 3 4 191 192 193 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018