Facebook
 
 
 

Články

Ošetření trávníku na podzim

bychom měli naposledy posekat trávník na 2 až 3 cm a začít se věnovat jeho údržbě. Vylepšujte poškozené okraje trávníku, odstraňte z něj nerovnosti a zaopatřete holá místa. Trávník pečlivě provzdušněte a poskytněte mu základní hnojení či přihnojování. Závěrečnou prací na trávníku je pak úklid listí a zaparkování sekačky do kůlny.

Zahradničení ve druhém listopadovém týdnu

opouštět koruny stromů a snáší se na zem. Není však nutné ho všude hrabat. Chrání trvalky i dřeviny před mrazem. Rovněž výsadby cibulovin pokrývku uvítají, na jaře si cestu snadno prorazí.

Využije oplodí i listy ořešáku: přírodní barva na vlasy a kloktadlo

mimořádně chutné a zdravé. Ovšem zajímavé uplatnění nachází i rubina, oplodí, které se při zrání samo odlouplo, nebo jsme je museli oloupat. Rovněž listy ořešáku poslouží v péči o zdraví.

Magazín Leonardo - Umíralo se jak na běžícím pásu, říká o španělské chřipce historik medicíny Sallfellner

Malíř Egon Schiele, básník Guillaume Apollinaire nebo český malíř Bohumil Kubišta. Spolu s nimi padlo za oběť pandemii španělské chřipky ve 20. století více než 20 milionů lidí. Co o této nemoci víme dnes?

Meteor - Meteor o houbách na Marsu, vodě roznášející smrt, první motorce nebo empatii v lidském mozku

Poslechněte si: 01:20 Král Meteoru 09:00 Empatie v lidském mozku 17:00 První motorka na světě 21:40 Ledovce svědky klimatických změn 28:50 Jak astronom úspěšně měřil teplotu na Zemi 34:10 Mohou být na Marsu houby? 41:50 Voda roznášející smrt

Výsadba stromku krok za krokem

dřevin můžeme vysazovat do první půli listopadu. A vzhledem k nezvykle teplému podzimu je stále času dost. Nespěcháme ani při samotné výsadbě, stromek se za pečlivost odmění.

S úklidem listí pomůže sekačka, traktor či obraceč sena

činnost představuje úklid listí ručním nářadím. Nejčastěji se používají železné hrábě. Ty kromě odstranění vrstvy listí umí narušit i mech a plsť, blokující příjem živin do travního drnu. Jak si tuto práci co nejvíce zpříjemnit?

Cesmíny dotváří krásnou zahradu, uplatní se na slunci i ve stínu

ozdobné listy, květy i plody, tedy ideální dekorativní dřeviny. Vyberte si z palety druhů a kultivarů a obohaťte svoji zahradu. Hodí se na živé ploty, atraktivní solitéry, prosvětlí stín.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Josefa Klugeho

Jak pracují lovci hurikánů? Jak se budou samořiditelná auta dorozumívat s chodci? Navštívíme laboratoře Ústavu hematologie a oslavíme 10 let urychlovače v CERNu.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Kdo je první vesmírný turista? Jak funguje aplikace na diagnostiku rakoviny plic? Jaké jsou nové finty hackerů? A jak se testují dopravní nehody?

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Josefa Klugeho

Připomeneme popularizátora vědy Pavla Toufara. Jak může hledání takzvaných kešek pomoci přírodě? Při operaci srdce se budeme dívat pod ruce kardiochirurga Jana Pirka.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Představíme letošní laureáty Nobelových cen za fyziku, chemii i medicínu. Jak obstojí větrové bonbóny proti alkoholtesteru? Připomeneme španělskou chřipku.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Zaměříme se na nejnovější zprávu o změnách klimatu. Vypravíme se mezi vinaře, kteří sklízejí hrozny na jižní Moravě. Jak pomáhají satelity a drony archeologům?

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Popíšeme současnou situaci posádky Mezinárodní vesmírné stanice. Co je v nové knize teoretického fyzika Stephena Hawkinga? Co má věda společného s natáčením filmu Mars?

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Josefa Klugeho

Sto let Československa z pohledu vědy. Proč je Česká republika velmocí v oboru elektronové mikroskopie? Bez kterého vynálezu se neobejde žádná česká hospoda?

Motýlí keř: Léto patří motýlům

Motýlí keř, tj. komule davidova, je krásnou ukázkou toho, co se stane, když se střetne to nejlepší z fauny i flóry. Vznikne nevšední podívaná! Do obřích květů mnoha barev se zamilujete na první pohled o to víc, když je uvidíte obsypané motýly. Zahlédnout paví oko ve volné přírodě je dnes rarita a motýlí keř představuje ověřený způsob, jak se s nimi vídat každý den, aniž byste museli opustit vaši zahradu.

Výsadba stromku krok za krokem

dřevin můžeme vysazovat do první půli listopadu. A vzhledem k nezvykle teplému podzimu je stále času dost. Nespěcháme ani při samotné výsadbě, stromek se za pečlivost odmění.

Vypěstujte zdravý česnek: výsadba, ochrana proti chorobám a škůdcům

tedy vysadit česnek do Dušiček, není třeba vzhledem k teplému podzimu dodržovat. Rozhodující je teplota půdy, a vyšší znamená i zvýšené riziko nemocí. Prevencí je i vhodná půda, moření aj.

Zahradničení v prvním listopadovém týdnu

nezvykle teplému podzimu máme na výsadbu dřevin i česneku stále dost času. Dokonce i trvalkové záhony můžeme stále zakládat. Nové výsadby je však třeba zalévat, protože vláhy je stále nedostatek.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Ondřeje Nováka

Magazín Leonardo vás pozve k řediteli univerzitní knihovny v Mosulu, zanalyzuje střídání letního a zimního času a vydá se na stop s robotkou Matyldou.

nejnovější 2 3 4 212 213 214 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018