Facebook
 
 
 

Články

Zahradničení ve třetím listopadovém týdnu

podzim končí, v noci přicházejí mrazíky a rostliny se mohou konečně ukládat k zimnímu spánku. Je nejvyšší čas schovat ty choulostivé a ostatní připravit na zimu. Můžeme také založit kompost…

Magazín Leonardo - Princ Charles není jen následník trůnu, ale také ochránce přírody a památek

Popíšeme galanterní a drogistické zboží ukryté v Příboře od roku 1938. Vysvětlíme, jak a proč by mohli hackeři napadnout mozkové implantáty. A popíšeme snahy o záchranu nosorožců severních nebo archeologický výzkum skalního města Petra v Jordánsku. Moderuje Veronika Paroulková.

Meteor - Meteor o tajemné skleněné hoře, laserové kytaře, slepém pštrosu a Suezském průplavu

Poslechněte si: 01:26 Skleněná hora v Etiopii 11:54 Suezský průplav 16:46 Laserová kytara 27:18 Slepý pštros z Madagaskaru 35:52 Návod na úspěch v astronomii 43:02 Proč staří Římané kradli vodu?

Pichlavá vášeň aneb kaktusaření

věnuje pěstování kaktusů takřka celý život, jsou jeho rady nedocenitelné. A neméně zajímavý je i příběh kaktusáře. Jeho vášeň pro kaktusy se zrodila díky tetiným agávovým šulánkům.

Semenaření dýní: Jak vyčistit, dosušit a uskladnit semena?

dýní můžeme semena vybírat teprve když plody postupně zpracováváme v kuchyni. Klíčivost si zachovávají po mnoho let, je však třeba vytřídit kvalitní a před uskladněním je usušit.

Čím zazimovat zahradu? Chvojím, textilií, kompostem i listím

kořenů máme po ruce hned několik výtečných materiálů, z nichž každý má své výhody. Nadzemní části rostlin je třeba chránit materiálem vzdušným a většinou i propouštějícím světlo.

Slevy zahradní techniky začínají: jak nenaletět?

zahradní sezóny na nás začínají prodejci útočit nejrůznějšími cenovými nabídkami. Zahradní technika tak může dostat lákavou cenovku. Avšak ne všechny nabídky jsou poctivé.

Ošetření trávníku na podzim

bychom měli naposledy posekat trávník na 2 až 3 cm a začít se věnovat jeho údržbě. Vylepšujte poškozené okraje trávníku, odstraňte z něj nerovnosti a zaopatřete holá místa. Trávník pečlivě provzdušněte a poskytněte mu základní hnojení či přihnojování. Závěrečnou prací na trávníku je pak úklid listí a zaparkování sekačky do kůlny.

Zahradničení ve druhém listopadovém týdnu

opouštět koruny stromů a snáší se na zem. Není však nutné ho všude hrabat. Chrání trvalky i dřeviny před mrazem. Rovněž výsadby cibulovin pokrývku uvítají, na jaře si cestu snadno prorazí.

Využije oplodí i listy ořešáku: přírodní barva na vlasy a kloktadlo

mimořádně chutné a zdravé. Ovšem zajímavé uplatnění nachází i rubina, oplodí, které se při zrání samo odlouplo, nebo jsme je museli oloupat. Rovněž listy ořešáku poslouží v péči o zdraví.

Magazín Leonardo - Umíralo se jak na běžícím pásu, říká o španělské chřipce historik medicíny Sallfellner

Malíř Egon Schiele, básník Guillaume Apollinaire nebo český malíř Bohumil Kubišta. Spolu s nimi padlo za oběť pandemii španělské chřipky ve 20. století více než 20 milionů lidí. Co o této nemoci víme dnes?

Meteor - Meteor o houbách na Marsu, vodě roznášející smrt, první motorce nebo empatii v lidském mozku

Poslechněte si: 01:20 Král Meteoru 09:00 Empatie v lidském mozku 17:00 První motorka na světě 21:40 Ledovce svědky klimatických změn 28:50 Jak astronom úspěšně měřil teplotu na Zemi 34:10 Mohou být na Marsu houby? 41:50 Voda roznášející smrt

Výsadba stromku krok za krokem

dřevin můžeme vysazovat do první půli listopadu. A vzhledem k nezvykle teplému podzimu je stále času dost. Nespěcháme ani při samotné výsadbě, stromek se za pečlivost odmění.

S úklidem listí pomůže sekačka, traktor či obraceč sena

činnost představuje úklid listí ručním nářadím. Nejčastěji se používají železné hrábě. Ty kromě odstranění vrstvy listí umí narušit i mech a plsť, blokující příjem živin do travního drnu. Jak si tuto práci co nejvíce zpříjemnit?

Cesmíny dotváří krásnou zahradu, uplatní se na slunci i ve stínu

ozdobné listy, květy i plody, tedy ideální dekorativní dřeviny. Vyberte si z palety druhů a kultivarů a obohaťte svoji zahradu. Hodí se na živé ploty, atraktivní solitéry, prosvětlí stín.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Josefa Klugeho

Jak pracují lovci hurikánů? Jak se budou samořiditelná auta dorozumívat s chodci? Navštívíme laboratoře Ústavu hematologie a oslavíme 10 let urychlovače v CERNu.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Kdo je první vesmírný turista? Jak funguje aplikace na diagnostiku rakoviny plic? Jaké jsou nové finty hackerů? A jak se testují dopravní nehody?

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Josefa Klugeho

Připomeneme popularizátora vědy Pavla Toufara. Jak může hledání takzvaných kešek pomoci přírodě? Při operaci srdce se budeme dívat pod ruce kardiochirurga Jana Pirka.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Představíme letošní laureáty Nobelových cen za fyziku, chemii i medicínu. Jak obstojí větrové bonbóny proti alkoholtesteru? Připomeneme španělskou chřipku.

Magazín Leonardo - Vědecké zajímavosti podle Veroniky Paroulkové

Zaměříme se na nejnovější zprávu o změnách klimatu. Vypravíme se mezi vinaře, kteří sklízejí hrozny na jižní Moravě. Jak pomáhají satelity a drony archeologům?

nejnovější 2 3 4 212 213 214 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018