Facebook
 
 
 

Články

Jak pěstovat rychle rostoucí dřeviny: topoly, vrby, paulovnie

Uvažujete o založení vlastní, třebas malé energetické plantáže? Topení biomasou je výhodné, stromy tarify nezvyšují…

Příprava pozemku pro pěstování raných brambor, zelené hnojení

„Čím osít pozemek, který chci nechat ležet ladem a příští osadit bramborami? Můžete doporučit nějakou rostlinu, která se na podzim zaryje jako zelené hnojivo?“ Ptá se čtenářka Marie Kuntová

Okrasné máky lze pěstovat jako jednoletky i trvalky

Mák je odnepaměti pěstován pro drobná olejnatá semena. Z nezralých makovic se také získávají opiové alkaloidy. Květy máku setého jsou krásné, ovšem existují ještě dekorativnější máky.

Fejeton Václava větvičky: Jako šafránu

Šafrán je vzácné koření, neboť pochází z tenkých blizen šafránu setého. Odkud šafrán pochází? Kde je Šafranice a kdo je Šafránek?

Motorové oleje do zahradních strojů

Spalovací motor vyžaduje kvalitní mazivo. Olej maže všechny pohyblivé části, snižuje tření a odvádí teplo. Podle kterých parametrů vybrat správný typ oleje, kdy a proč ho měnit a kam s vyjetým olejem?

Jak pěstovat klokoč a sklízet krásné klokočí?

Klokočí je známé díky písničce, ale klokoč je keř poměrně neznámý. Je však velmi pohledný a zajímavý. Můžete ho pěstovat na zahradě, sklízet krásné plody a vytvořit z nich třeba náhrdelník.

Fytophtorová, krčková a kořenová hniloba ničí jahodníky

Úrodu sladkých jahod i celé porosty jahodníků mohou zcela zničit houbové choroby. Jak se tyto nepříjemné nemoci projevují a jak jim předcházet?

Jarní řez růží: polyantky, floribundy, čajohybridy, pnoucí, sadové

U některých růží je na jaře nutné provést radiální řez, jinak se krásných velkých květů nedočkáte. Ale pozor, u jiných je hluboký řez naopak nevhodný a stačí odstranit suché větve.

Kalendář prací ve skleníku na celý rok od firmy Skleník Expert

I skleníky mají svůj kalendář. Firma Skleník Expert vám přináší podrobný seznam prací, které je během roku ve skleníku potřebné vykonat. Díky kalendáři již na nic nezapomenete.

Jarní rozjímání o sasankách

Koberce něžných bílých sasanek brzo pokryjí jarní lesy. Existují ale i sasanky žluté, růžové i červené. I jmen mají mnoho. Líbí se vám spíše starší sasanka, nebo nové jméno větrnice?

Plánujeme zeleninovou zahrádku: umístění, oplocení, příprava půdy…

Dobře uspořádaná a udržovaná zeleninová zahrádka může být i krásná. Potěší nás však především pestrými chutěmi a vůněmi vlastních, čerstvých výpěstků bez pesticidů.

Lahodné stáleplodící měsíční jahody můžete sít i sklízet ještě letos

Měsíční jahody plodí od léta do podzimu. Jahůdky jsou lahodné, chutí i vůní podobné lesním. Můžete je pěstovat na záhoně, v truhlíku i květináči. V březnu je nevyšší čas je vysít.

Vše o pěstování rajčat: na záhoně, v pytlích, ve skleníku, výsadba a hnojení

Sladká chuť a vůně domácích rajčat patří k létu. Jedna z nejzdravějších zelenin skvěle chutná pokud dozraje na sluníčku. Je poslední čas na předpěstování sazeniček!

Zahradní traktory

K údržbě většího trávníku, k zimnímu úklidu dvora či chodníku, k odvážení sklizně ze sadu a k dalším pracem se hodí zahradní traktor. Nejde o levnou investici, nicméně leccos se s ním dá zvládnout rychle a pohodlně. Šetří čas i námahu.

Rozkvetlý ráj petúnií: jak se v něm vyznat?

Petúnie kvetou v kompletní paletě barev, v mnoha vzorech, plnokvětě, třepenitě... Nevíte, co jsou grandiflory, multiflory nebo surfínie? Vyzbrojte se před nákupem naším průvodcem.

Co s vyrašeným česnekem? Pěstujte nať!

Česnek má účinek baktericidní, antisklerotický a antikancerogenní. Zkrátka, chrání i uzdravuje. Na koho je jeho chuť moc silná, může využít jemnější nať, která z něj v předjaří raší.

Natura (14.02.2013 10:00)

Mají zvířata smysl pro legarci? (Stanislav Komárek). Energeticky šetrné budovy spoří energii (Petr Vogel). Návštěva v pasivním domě (Zdeněk Zikán). Důležití zbloudilci (Jaroslav Petr).

Fantastické kultivary jehličnanů pro zahradu: cypřišek, smrk, borovice..

Jak obohatit vzhled zahrady? Můžete si vybrat podivuhodně rostlé smrky, modříny s kroucenými větvemi, tisy s nazlátlým jehličím, miniatury na skalku i jehličnaté koberce.

Natura (28.02.2013)

Fascinující slovinský kras (Jaroslav Hromas). Jak šetří energii v Národním divadle (Berthold Kaupa). Člověk si pořizuje psa, kočka člověka (Stanislav Komárek). Proč chobotnice nepotřebuje svetr (Jaroslav Petr).

Natura (21.02.2013)

Zvířata umějí být i škodlibá (Stanislav Komárek). Putující kameny v údolí smrti (Günther Kletetschka). Genové banky (Iva Fáberová, Zdeněk Stehno). Jak blešivci porazili sami sebe (Jaroslav Petr).

nejnovější 145 146 147 195 196 197 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018