Semena a osiva exotických rostlin, zeleniny, bylinek a květin
Zahradnictví specializované na prodej Host

Články

Natura (15.07.2010)

Chemická komunikace v přírodě (Irena Valterová). Opět za medvědy do Tater (Anton Krištín). Podivuhodná příroda Madagaskaru (Vladimír Lemberk). Biodiverzita v tropickém lese (Jaroslav Petr).

Natura (22.07.2010)

Geologie Karlova mostu (Jan Zavřel). Jak ptáci rozpoznávají své nepřátele (Roman Fuchs). Kamzíci v Tatrách (Anton Krištín). Genetická pestrost (Jaroslav Petr)

Natura (29.07.2010 10:00)

Jed někdy prospěšný (Zdeněk Opatrný). Nepoživatelná kořist jako nepřítel ptáků (Roman Fuschs). Regenerační schopnosti rostlin (Eva Zažímalová). Kamzíci v Tatrách (Anton Krištín). Složitá obnova genetické pestrosti (Jaroslav Petr).

Natura (05.08.2010 )

Po stopách neprávem zapomenutého českého objevu, antibiotika mucidinu (Milan Gryndler). Nepřáteli ptáků jsou také kompetitoři (Roman Fuchs). Plemennou knihu koně Převalského vede pražská ZOO (Evžen Kůs). Jak jsou zmapováni slovenští motýli? (Ján Kulfan).

Natura (12.08.2010)

Nový pohled na podmínky šíření rostlinných vetřelců (Martin Hejda). Hyeny z hlediska sociobiologie (Daniel Frynta). Archeobotanika na Národní třídě v Praze (Petr Kočár).

Podzimní odrůdy ředkviček a ředkví můžete sklízet až do zimy

Ředkvičky přestávají být pouze jarní zeleninou. Pikantních, křupavých bulviček se díky novým odrůdám nemusíte vzdávat v létě ani na podzim. Ještě v září lze vysévat vhodné otužilé odrůdy. Vybírat můžete z malých i velkých ředkviček lahodné chuti, zasít můžete i obří japonskou ředkev…

Jovibarba – mrazu odolný sukulent

Mezi méně známé, mrazu odolné sukulenty patří rostliny rodu Jovibarba. Celkový počet čítá pět druhů, několik variet, poddruhů a kultivarů. Jovibarby nevynikají svou barevností tak jako netřesky, celkový výběr je také mnohem menší ale svými vlastnostmi a nároky na pěstování se jim plně vyrovnají. Rod Jovibarba se na první pohled  od rodu Sempervivum liší mladými rostlinkami,

V srpnu vysaďte jahodník

Srpen je nejvhodnějším měsícem pro výsadbu jahodníku – pokud sazenice vysadíte do konce tohoto měsíce, dají bohatou úrodu již v příštím roce. Důležitý je i výběr vhodných sazenic a dobrá příprava půdy. Rovněž můžete zvolit způsob pěstování, který nevyžaduje tolik času a péče jako běžné záhony.

Všestranný traktůrek na jedné ose

Jednoosé traktůrky, často nazývané až příliš skromně kultivátory, patří mezi velmi oblíbené, mimořádně všestranné a výkonné pomocníky. Zkušení zahrádkáři a drobní pěstitelé je používají léta. Pokud se k nim chcete přidat, přečtěte si tento článek.

Představení firmy Rašelina a.s. ze Soběslavi

Je to již více než 60 let, kdy byl založen podnik Rašelina Soběslav, který měl za cíl těžit rašelinu a zpracovávat ji do rašelinových substrátů a kompostů. Rašelina a.s. se tak řadí k těm společnostem, u kterých velkou roli hrají dlouholetá zkušenost a tradice.

Jak a kdy prořezávat meruňky?

Meruňky někdy řez nesnesou a pěstitelé se mohou domnívat, že je lepší je neřezat vůbec. Ve skutečnosti je třeba řez správně načasovat, pak stromům neublíží. Ideální doba pro letní tvarovací, prosvětlovací řez nastává ihned po sklizni. Pokud jej nestihnete, kvalitní plody zajistí tzv. Šittův řez.

Pokojové netřesky

V tomto článku nenajdete odborné popisy , ale pohled na jeden nádherný rod očima naprostého laika. Ve svém zahradnictví jsem se několikrát  otázkou: …a máte taky pokojové netřesky?… oops… aha , echeverie. Ano proč ne?! Pojmenování pokojové netřesky se mi líbí. Vystihuje přání  mít doma netřesky stejně tak, jako  majitelé nějaké té rodné hroudy a koneckonců

Cukety sklízejte mladé

Před 20 lety byla raritou, dnes je běžná. Bývala považována za náhradu okurek, ale v kuchyni má zcela jiné místo a skvělé uplatnění. Mladé cuketky ze záhonu jsou kulinářským svátkem. Můžete pěstovat nejen zelené, ale i žluté, bílé i smetanové, jednobarevné i pruhované, podlouhlé, kyjovité i kulaté.

Echeveria ‘Tippy’.

Tento povedený hybrid Dicka Wrighta jsem získala pod jménem Echeveria ‘Sunburst.’ Pod tímto jménem se také často objevuje ve sbírkách. Platné jméno je však Echeveria ‘Tippy’. Jedná se o křížence, kdy jedním z rodičů je Echeveria cuspidata. Rostlina tvoří velmi hustě olistěné růžice, v průměru do 12 cm. Charakteristické jsou červené hroty na vrcholcích

Echeveria ‘Deren – Oliver’

E. harmsii x E. derenbergii. Hojně se tvořící  šesticentimetrové růžice v průměru se seskupují do hustých shluků. To předurčuje tuto echeverii k pěstování v mělké a široké misce. Krátký stonek  se postupně prodlužuje, spodní listy opadávají,  stonek se stává holý s vrcholovou růžicíPři pěstování mladé rostliny je proto vhodný zmlazovací řez, kterým krátíme délku stonku a růžici tak udržujeme

Zahradní potůček, kaskáda či fontánka potěší, osvěží, uklidní...

Bublání potůčku či fontány na zahradě je uklidňující, vzduch je příjemně zvlhčený, smysly osvěžené. Pokud máte svažitou zahradu, můžete si vybudovat umělý potůček, který bude od přirozeného k nepoznání. Rovině zase svědčí umělé kaskády a fontánky, třeba přímo na terase.

Jak na mech v trávníku? Odstraňte příčiny jeho výskytu

Mechy patří mezi nenáročné pionýrské rostliny, které v přírodě zúrodňují neplodnou půdu. Milovníci dokonalého trávníku je však rádi nevidí. Než jednorázově odstraňovat mech, je lepší odhalit příčiny jeho výskytu a podpořit trávy v růstu. A na některých místech možná zvolit i alternativní řešení…

Šarka švestek, meruněk a broskvoní: jedinou obranou je prevence

Mnoho pěstitelů by si přálo, aby i proti nebezpečné šarce existoval chemický postřik, podobně jako proti houbovým onemocněním. Na viry, podobně jako v lidské medicíně, je však současné rostlinolékařství krátké. Proto je důležité šarku rozpoznat od jiných onemocnění a soustředit se na prevenci.

Fenykl jako zelenina, koření, lék i repelent

Z fenyklových semen připravíte voňavý čaj, který působí proti nadýmání a křečím. Je vhodný pro děti i těhotné a kojící ženy. Semena jsou také skvělým kořením do domácího chleba a pečiva. Dužnaté listy sladkého zeleninového fenyklu jsou pak přímo gurmánskou zeleninou. Jak fenykl pěstovat a používat?

Rozdělení evropských druhů

Jednoleté nebo dvouleté -  aetnense  - Turecko, Irán – 1000 m - alsinefolium – Rhodila alsina – Itálie – 500 – 1000 m - andegavense -Špan., Portugal, Itálie, Francie, Korsika 100 -1000 - annuum –  severní Evropa – 0 – 2000m - arenarium – Portugalsko, španělsko – 0 -2000m - atratum – střední  a jižní Evropa – 1500 – 2500m - caeruleum

nejnovější 147 148 149 150 151 152 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2016