Články

Pěstování ve skleníku: vhodná půda a hnojení

Správná konzistence a typ pěstební půdy přímo ovlivňují bohatost sklizně. Rostliny pěstované ve skleníku se samozřejmě neobejdou ani bez pravidelného přihnojování, pokud mají přinést bohatou úrodu. Jak připravit půdu ve skleníku na začátku sezóny?

Hálky na jilmech způsobuje mšice vlnatka

Jilm je krásný a vzácný strom naší přírody, který se v různých druzích a kultivarech pěstuje také na zahradách jako okrasný. I statný strom však mohou napadnout škůdci, natož zranitelnou mladou sazenici. Jak jilm ochránit před mšicemi?

Čím drtit a štěpkovat zahradní odpad

Kdo má zahradu s větším počtem stromů, které často prořezává, kdo chce zpracovávat zahradní odpad tak, aby se na kompostu lépe rozkládal, najde v drtiči nebo štěpkovači šikovného pomocníka. Podle čeho vhodný stroj vybrat?

Monarda Bergamo a krásnoočko Presto: Vyzkoušejte evropské šampióny

Při rozmýšlení jakými okrasnými květinami letos obohatit zahradu může inspiraci přinést celoevropské klání odrůd okrasných rostlin. Květiny, které ve velké konkurenci vyhrály, mají vlastnosti, které vás nezklamou.

Broskvoně jsou náročné na výživu: Jak je hnojit?

Mám na zahradě tři broskvoně, ale stromy jsou stále malé a těch pár plodů, co jsem sklidil, mělo rozpůlené pecky. Vím, že je to špatnou výživou, ale jak to vylepšit? Ptá se Aleš Heřmanovský z Dobrušky

Natura (22.03.2012 10:00)

Ptačí migrace (Jaroslav Cepák). Energeticky efektivní budovy spoří energii (Petr Vogel). Antarktický výzkum na stanice J. G. Mendla (Miloš Barták). Proč chobotnice nepotřebuje svetr (Jaroslav Petr).

Roubování za kůru zvládne i začátečník

Roubování dává pěstitelům svobodu a úžasné možnosti. Mohou zajistit pokračování své oblíbené staré odrůdě, vyzkoušet zajímavé novinky aniž by koupili sazenici. Ale první pokusy nejsou vždy úspěšné.

Čas sněženek a bledulí

Projít se na jaře údolím plným bledulek je nádherný zážitek. Skromné jarní květiny můžete pěstovat i na zahradě – jsou nenáročné a samy se rozrůstají, pokud mají vhodné podmínky.

Dřín je keř krásný i užitečný: pěstování, sklizeň a zpracování dřínek

Statné dříny kvetou časně zjara krásnými žlutými květy. Podlouhlé lesklé plody, jasně červené či rudé, jsou zdravé a jedlé. Dřín proto přináší potěšení i užitek lidem, včelám i ptákům.

Blankytné a růžové květy jaterníku v přírodě i na zahradě

Modré květy jaterníku se objevují ještě dříve, nežli vyraší tmavozelené listy. Někdy však kvete i růžově nebo dokonce bíle. Na zahradě se pak obzvlášť krásně vyjímá odrůda jaterníku sedmihradského s velkými, blankytnými květy…

Kultivátory umí orat, kypřit půdu i sekat trávu: Vybírejte dle rozlohy zahrady

Příprava půdy je jednou z nejdůležitějších jarních činností. Na menších plochách stačí rýč a hrábě, na rozlehlejších pozemcích pomohou kultivátory – na výběr jsou malé i velké, elektrické i motorové.

Natura (15.03.2012 10:00)

Siláci z rostlinné říše (Jan Kolář). Počátek řeky není lehké určit (Bohumír Janský). Nevítaný kormorán (Pavel Vrána). Užiteční zbloudilci (Jaroslav Petr). Četba: Brehmův život zvířat.

Skvrny na listech a výhonech maliníku: odumírání nebo metlovitost?

Na výhoncích maliníku se objevují prapodivné skvrny, v důsledku kterých nám celý keř začal odcházet. Jedná se o houbové onemocnění didymelu nebo tzv. metlovitost? A jak lze maliník zachránit? Ptá se Hana Horvakovová ze Sedlece–Prčice

Barevné sukulenty v miskách

Určitě každý má doma nějaký ten květináč, nebo proutěný košík, který už dávno neslouží svému původnímu účelu. Nebo byl získán jak ne příliš vhodný dárek a byl přesunut na pozdější dobu do nějaké té police v komoře. A právě nyní, v době předjaří, kdy se sukulenty probouzí do nové sezóny je ta nejlepší doba na

Sarcococca, masoplod: půvabný stálezelený keřík s voňavými květy

Asijská Sarcococca u nás není příliš známá. Tato velmi pohledná pokojová či přenosná rostlina bohatě kvete a voní po jasmínu. Ozdobné jsou i modré kulaté plody. V mírných oblastech přečká masoplod zimu i venku.

Skokani, ropuchy, kuňky, čolci i rosničky v zahradním jezírku

Obojživelníci mají v naší krajině stále obtížnější život. Přitom jsou tito krásní a zajímaví tvorové v dokonalém koloběhu přírody nepostradatelní. Jako náhradní útočiště pro rozmnožování jim může posloužit i jezírko na zahradě.

Žumpa, nebo domovní čistírna odpadních vod?

Z domu ve vsi nebo na samotě, kde není kanalizace, lze odpadní vodu vést do žumpy, septiku či domovní čistírny odpadních vod. Volbu zařízení ovlivňují finance. Ale rozhodnout může i fakt, že kořenová čistírna se dá schovat pod záhon kosatců!

Které odrůdy petúnií a gazánií vyhrály evropský šampionát?

Evropský šampionát mají hokejisté, fotbalisté i atleti. Ale slyšeli jste už o šampionech mezi květinami? A přece již 40 let soutěží i květiny o zlaté medaile. Toto ocenění získá každý rok pouze pár skutečně nejlepších.

Jak předcházet chloróze rostlin a jak žloutnoucí listy léčit?

„Při návštěvě Chorvatska jsem koupila sazeničku bugenvileje. Po dvou letech rostlina začala nasazovat světlé, nažloutlé listy. Dá se tomu zabránit?“ ptá se čtenářka. Za nevzhlednou chlorózu může často nesprávná zálivka či nevyvážená výživa.

Natura (08.03.2012 10:00)

Mapování šelem v Beskydách (Dana Bartošová). Znovuzrození sibiřské skalničky (Jan Kolář). Prodlužující se dny a naše vnitřní časomíra (Helena Illnerová). Jak blešivci porazili sami sebe (Jaroslav Petr).

nejnovější 148 149 150 186 187 188 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018