Facebook
 
 
 

Články

Fejeton Václava Větvičky: Prosinec u řeky

Co všechno objevíte, když se v prosinci zatouláte k řece mezi vrbové proutí? Potkáte sýkorky a možná i opuštěné hnízdo moudivláčka, jehož tvar dal tomuto ptáčkovi původní jméno. Proč puritáni později vložili do staročeského slova písmeno L?

Dub letní, zimní, šípák: statní strážci hrází, zahrad, lesů i skal

Nač se dívat v této roční době? Nemyslím vaše líbezné protějšky, ty za pohled stojí celoročně. Měl jsem na mysli třeba dubiska, která ztrácejí listy jako jedny z posledních. A taková procházka zimním lesem může být nejen příjemná, ale i poučná.

Pitahaya, dračí ovoce

V poslední době se pitahaya stala módním ovocem, které je však stále poměrně vzácné, neboť se hůře transportuje. Jedlé plody kaktusu skrývají pod atraktivní slupkou aromatickou dužninu, jejíž chuť připomíná angrešt i vodní meloun. Ze semínka, získaného ze zralého plodu, můžete kaktus i vypěstovat.

Natura (20.12.2012 10:00)

Přírodní historie Starého a Nového zákona (Václav Cílek).

Natura (27.12.2012 10:00)

Ekologická verze mýtu o potopě (Václav Cílek).

Jak pěstovat mandloň a sklízet sladké mandle?

Mandle patří mezi nejzdravější pochoutky, mandloně jsou pohledné stromy. V teplejších oblastech je lze úspěšně pěstovat i u nás. Jaké stanoviště zvolit, jakou půdu potřebují? Mezi jakými odrůdami vybírat a jak stromky prořezávat?

Natura (13.12.2012 10:00)

Přehled hub střední Evropy (Jan Holec). Kočka v antice (Zdeněk Kratochvíl). Magnetorepce kaprů nejen vánočních (Vlastimil Hart, Petra Nováková, Tomáš Kušta). Laboratoř Alma podruhé (Silvie Švarcová). Zvířecí zemětřesení (Jaroslav Petr).

Jak pěstovat citróník, aby kvetl a plodil?

Již dvacet let doma pěstuji neroubovaný citróník. Celá ta léta marně čekám, že vykvete. Co je toho příčnou? Jak jej pěstovat, aby nasadil květy, případně plody? ptá se Jarmila Matoušková z Prahy-Klánovic.

Mahonie, stálezelený dekorativní keř pro stinná místa

Stálezelené listnaté dřeviny jsou v našem klimatu vzácností. Patří mezi ně mahonie, keř okrasný listy, květy i plody, jež lze na zahradě snadno pěstovat. Využít jej lze na zakrytí půdy, do podsadeb i jako pozadí. Husté porosty i plody ocení ptáci.

Zahradní technika jako dárek a investice do volného času

Také sekačka, vyžínač, motorová pila a další stroje se mohou stát dárkem. A dobře vybraná technika potěší zahrádkáře dvojnásob. Jednak kvůli svému účelu, ale současně i úsporou času, který pak zbývá na další oblíbené zahradní činnosti.

Natura (06.12.2012 10:00)

Předpovědi zemětřesení (Aleš Špičák). Co má chemie společného s malířskými díly (Silvie Švarcová, 1.díl). Úžasný mravenčí čich (Jaroslav Petr). Muž jako evoluční inovace? (četba, 2.díl)

Čím se liší hobby, farmářská a profesionální motorová pila

Při nákupu motorové řetězové pily bychom měli vědět něco o přednostech a nedostatcích jednotlivých provedení. Silná pila v malé zahradě stejně jako slabá při těžbě dřeva v lese nejsou výhodnou investicí.

Natura (29.11.2012 10:00)

Přečtený banánovník a pomoc třetímu světu (Jaroslav Doležel). Zlatá rýže léčí slepotu (Jaroslav Petr). Po stopách jedů (Oheň svatého Antonína, 5. díl). Muž jako evoluční inovace? (četba, 2.díl).

Housenky na lísce: listy skořápkatého ovoce okusují píďalky a pilatky

Nějaká potvůrka nám ožrala listy na lískových oříšcích, a to velice rychle. Prosím o určení, kdo je ten uličník, ptá se čtenář Lukáš Dragoun z Kynšperku nad Ohří

Závěsný koš s květinami a zelení ozdobí vchod či terasu i v zimě

Zdálo by se, že rozkvetlým nádobám zdobícím okna, balkóny, terasy a zápraží již odzvonilo. Ale i v zimě mohou rostliny v závěsném koši zdobit dům a zahradu. Jaké druhy vybrat a jak košík připravit a osadit?

Chryzantémobraní aneb japonské slavnosti květin

Každý jen trochu zběhlý zahradník ví, že možná tou nejčínštější rostlinou – květinou – je chryzantéma. Chryzantémy jsou v zemi svého původu a vůbec na Dálném východě symboly života a radosti. A jistého zamyšlení, to taky.

Natura (22.11.2012 10:00)

Po stopách jedů (Jedy v legendách o poustevnících, 4. díl, Petr Klusoň). Jelení migrace: surfování na zelené vlně (Jaroslav Petr). Co všechno má na svědomí testosteron (Stanislav komárek). Muž jako evoluční inovace? (četba, 1.díl)

Kvetoucí keře pro krásnou zahradu: hortenzie, pustoryl, komule, růže, kalina

Keře dají zahradě tvar, soukromí, přilákají zpěvné ptáky a některé dokonce i motýly. Přínosné jsou všechny keře, ovšem druhy, které krásně kvetou, příjemně voní či přinášejí plody pak dvojnásob.

Pouštní růže, sukulentní rostlina s krásnými květy

Ze semínka jsem vypěstoval pouštní růži, která po dvou letech krásně vykvetla. Jak bych se měl o ni starat, abych ji uchránil před chorobami a škůdci?

Pěstování kapradin: nejkrásnější druhy pro zahradu

Nejen kvetoucí rostliny krášlí zahradu. Kapradiny svými dekorativními listy vytvoří vskutku velkolepý efekt. Které druhy pro zahradu vybrat, jak a kde je pěstovat?

nejnovější 148 149 150 195 196 197 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018