Články

Jak vypěstovat pestrý koberec jarních květin pod stromy a keři?

Sněženky, bledulky, šafrány, talovíny, krokusy, čemeřice, ladoňky, ladoničky, sasanky, zapalice, jaterníky, dymnivky… všechny tyto vděčné jarní květiny můžete vysadit do jarního zákoutí na zahradě a každý den těšit z jejich krásy.

Aeonium

Zimní měsíce je obdobím, kdy kvetou sukulentní rostliny rodu Aeonium, zahrnujícím 36 druhů. Jediným místem výskytu jsou Kanárské ostrovy. Sukulentářské toulky po ostrově Tenerife krásně popisuje na svých stránkách pan Jiří Janda.  Díky formě růstu, se jedná o snadno rozpoznatelné rostliny. Charakteristické jsou silné sukulentní stonky s jizvami po opadaných listech, stářím dřevnatějící s vrcholovými

Pozor na hlízy bramboříku, jsou jedovaté!

Nezvykle tvarované květy bramboříků jsou okouzlující. Pěstujeme je v nádobách za oknem, otužilé druhy i na zahradě. Často ale nevíme, že hlízy skrývají nebezpečí. Ovšem pouze pro nás, například prasatům chutnají a nijak jim neškodí.

Hlazenec, turan a africká kopretina nerenka kvetou od jara do podzimu

Okrasných květin, trvalek i letniček, je ohromný výběr. Díky tomu můžete záhony každoročně obměňovat a tvořit je jako barevný obraz. Vyzkoušejte méně obvyklé, avšak půvabné a vděčné druhy.

Natura (01.03.2012 09:00)

Vostok, jezero skryté pod ledem (Josef Elster). Motýli i ptáci zaostávají za klimatem (Jiří Reif). Velrybí hlt (Jaroslav Petr). Četba: Brehmův život zvířat.

Jak pěstovat, sklízet a zpracovávat starodávné oskeruše?

Pokud máte velkou zahradu, nebo byste krásný a mohutný jeřáb oskeruši viděli rádi ve vašem městském parku, je třeba vědět, jaké stanoviště, půda a péče mu vyhovuje.

Polykarbonátové desky zefektivní vytápění skleníku

Tím nejdůležitějším, co skleník dělá skleníkem, je výplň konstrukce. Aby se rostlinám uvnitř dařilo co nejlépe, používají výrobci k zasklení plast. Zejména komůrkový polykarbonát. E-shop Skleníky-expert.cz nabízí skleníky i desky samotné.

Organické hnojení: Jak používat hnůj kravský, ovčí, prasečí, koňský a slepičince?

Kdysi se žádný zahradník neobešel bez pořádného chlévského hnoje. Díky tomu byla půda výživná, humózní, kyprá, zadržovala dobře vláhu. Dnes se k hnoji vracíme. Umí to, co umělá hnojiva nikdy nesvedou.

Multifunkční zahradní válec postavený ze starého bojleru

Jako základ válce použil Zdeněk Neubauer z Vidonína vnitřek osmdesátilitrového bojleru, tedy tlakovou nádobu ze silného plechu. Fotografiemi a popisem použitého materiálu přibližuje, jak vyrobil víceúčelové tažné příslušenství pro zahradní traktor.

Delosperma ‘Kelaidis’

Před šesti lety, kdy jsme dosazovali naši skalku novými rostlinami se na českém trhu začaly objevovat první mrazu odolné delospermy. Pro mne, coby klasického skalničkáře, to byly rostliny neznámé a jejich sukulentní listy ve mně nebudily příliš důvěry v jejich odolnost. Avšak po první zimě se ukázalo, že některé druhy, jako je například Delosperma nubigea

Židovská třešeň a peruánská mochyně aneb lampionky ozdobné i jedlé

Poutavý tvar nafouklého kalichu, jež ukrývá kulatý plod, inspiroval botaniky při pojmenování těchto rostlin. Zářivě oranžové lampionky židovské třešně potěší v suché vazbě. Plody mochně peruánské potěší zase chuťové buňky.

Pachyveria ‘Powder Puff’

Synonyma: Pachyveria ‘Exotica’ Pachyveria ‘Kobayashi’ Pro někoho jsou různé hybridy a kultivary podřadnými rostlinami, které nestojí ani za zmínku, natož je mít ve své sbírce. Ovšem pro ty z nás, kteří vidí krásu rostlin v jejich vzhledu a ne v jejich vzácnosti  nebo momentální módnosti,  je tento kultivar vynímečně krásnou rostlinou, bez ohledu na její původ. Pachyveria ‘Powder

Jak předcházet padlí azalek a rododendronů a jak jej léčit?

Na listech naší azalky se loni vyskytnul povlak, který vypadá, jako by listy někdo posypal moukou. Ráda bych azalku ošetřila. Existuje nějaký postřik, který by rostlině neublížil? Ptá se paní Hartmannová ze Sokolova.

Natura (23.02.2012 10:00)

Trasologie a nepovšimnuté stopy (Dagmar Nováková). Služby ekosystémů (Lubomír Nátr). Vztah mezi parazitem a hostitelem naruby (Martin Reichard). Mravenci jsou v módě (Jaroslav Petr).

Ostálky neboli cínie, letničky s velkými květy všech barev

Cínie jsou letničky vyšlechtěné do tolika odrůd, že i záhon či nádoba osázená pouze jimi bude velmi pestrá. Krásným květům se daří na slunci a díky postupnému výsevu mohou zahradu či terasu zdobit po celé léto. Jsou vhodné i k řezu.

Echeveria ‘Alienor’

Echeveria derenbergii x E. cuspidata var. zaragozae Syn:  Echeveria ‘ Coeur de Lion’ Rozety dorůstají do 7 cm v průměru. Listy jsou silně pomoučně, při vrcholu zašpičatělé, zakončené červeným ostnem. Růžice jsou v mládí přisedlé, stonek se s věkem prodlužuje a husté růžice zůstávají pouze při vrcholu 13 cm dlouhých stonků. Rostlina vyžaduje pravidelný zkracovací řez. Share

Oskeruše v Čechách a na Moravě: Kde rostou staleté jeřáby?

Oskeruše je nejen málo známý druh ovoce, ale především krásný a úctyhodný strom. Jak vypadá a kde všude roste? Kam se vydat, pokud chcete spatřit obří mnohasetleté exempláře tohoto zajímavého a přesto málo známého ovocného stromu?

Echeveria ‘Jade Point’

Rostlina je neznámého původu. Jedná se o hybrid Echeveria agavoides nebo kultivaru agavoides ‘Gilva’. Růžice dorůstá v dospělosti do 18 cm v průměru, pak začíná odnožovat a vytvářet trsy přes 30 cm v průměru. Rozeta je bezstonková s tlustými svěže zelenými, jemně papilózními, lesklými listy. Vyžaduje chladné zimování s teplotou okolo nuly. Share and Enjoy: Facebook Linkuj.cz! Google Bookmarks RSS Top

Echeveria ‘Blue Bird’

E. cante x E. peacockii ‘Subsessilis’ Autor : Frank Reinelt Růžice může růst do 25 cm v průměru. Jedná se o dobře rostoucí rostlinu s listy intenzivní modravě bílé barvy. Okraje během podzimu a zimy červenají. Pozor na setření povlaku na listech. Množí se výhony nebo listy. Share and Enjoy: Facebook Linkuj.cz! Google Bookmarks RSS Top Články.cz Pozrisi.sk

Echeveria ‘Blue Curls’

Autor :  Frank Reinelt, Jedná se o sesterský semenáček kultivaru Echeveria  ‘Blue Waves’ Růžice dorůstá nad 25 cm v průměru. Tento kultivar roste jako solitérní růžice s málo odnožemi. Stářím se hrubý stonek  protahuje, proto rostlina potřebuje pravidelný zmlazovací řez každé tři roky. Vypadá podobně jako sesterský ‘Blue Waves, ale barva listů je více modrá s červenými

nejnovější 149 150 151 186 187 188 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018