Facebook
 
 
 

Články

Choroby a škůdci broskvoní: strupovitost, kadeřavost, padlí a mšice

„Prosím o radu. Co postihlo naše broskvoně, které mají poškozené plody? Kdy stromy stříkat a přihnojovat?“ ptá se paní Kopecká z Hradce Králové. „Odrůda se jmenuje Red Haven a broskve jsou velmi chutné“ dodává.

Pestrobarevný štavel lze pěstovat na zahradě i v bytě

Většiny druhů šťavelů tvarem listů připomíná jetel. Na rozdíl od našeho zeleného jetelíčku však bývají listy těchto nenáročných trvalek různě zbarvené a atraktivní jsou také jejich květy.

Zahrada plná vůní: přehled vonných dřevin a květin

Vůně jsou pro nás důležité. Vnímáme je vědomě i podvědomě, pojí se s nimi vzpomínky, dovedou uklidňovat i povzbuzovat. Zahrada, která potěší nejen oči, ale i krásně voní, je rájem na zemi.

Jak připravit dřeviny na zimu: vhodné hnojení a ochrana proti mrazu

Některé dřeviny přežijí i nejtužší mrazy, choulostivější zahradní kultivary potřebují ochranu. Všem bez rozdílu pak může uškodit dusíkaté hnojení, ale jiné prvky jsou naopak žádoucí...

Natura (18.10.2012 10:00)

Ovoce a nebo zelenina? (Josef Sus). Fenomén druhého bydlení (Dana Fialová). Návrat rysa do naší přírody (Jan Andreska). Hluk ovlivňuje rostliny (Jaroslav Petr).

Jak vybírat a nakupovat sazenice růží?

Výsadba růží je v plném proudu. Vybíráme jim nejvhodnější stanoviště, vylepšujeme půdu. Důležité je vak také nakoupit kvalitní sazenice. Jaké výhody mají sazenice prostokořené a jaké v kontejneru? Jak poznat růže napadené chorobami?

Podzimní výsadba růží: Jak docílit nejlepších výsledků?

Při výsadbě růží můžeme lehce udělat chyby, které pak budeme těžko napravovat. Růže přitom není rostlinou na rok, ale často na desítky let. Jak tedy při výsadbě postupovat, aby se královnám na zahradě dařilo?

Zahrada s rybníkem, krbem a hospůdkou

V horních Lužanech na Jičínsku žije parta dobrých kamarádů. Neměli kde si spolu sednout u piva, tak si hospůdku postavili. A jak říká Dušan Jína, na jehož zahradě vše vzniklo - co v zakouřené hospodě, lepší je posedět v přírodě a kulturním prostředí…

Škodí krtek na zahradě, nebo pomáhá?

Zlobí Vás krtiny, které se na zahradě vynořily zpoza sněhu? Skliďte je jako skvělý substrát pro předpěstovávání sazenic, nebo na záhony. Krtci provzdušňují půdu a likvidují mnoho hmyzích škůdců. A pokud je přesto na zahradě nechcete, nehubte je, ale vezměte na pomoc akustické odpuzovače.

Natura (11.10.2012 10:00)

Evropský festival ptactva (Zdeněk Vermouzek). Každoroční ptačí stěhování (Jaroslav Cepák). Rafinovaná biorafinace (Jaromír Lukavský). Vlčí návraty (Jan Andreska). Mšice a fotosyntéza (Jaroslav Petr).

Dřevěné loutky a strašidla do zahrady

Zahradu oživíme nejen kvůli dětem jednoduchými loutkami a strašidly z přírodnin. Dekorace zapíchneme do zahrady, a ty vyšší, na delším klacku či násadě, můžeme nechat obrůst popínavými rostlinami. Loutka se tak stane originální oporou.

Test: mulčovač, křovinořezy a zarostlý pozemek

Na začátku byla otázka: Čím lze dlouhodobě nevyužívaný pozemek rychle a účinně vyčistit od staré trávy a náletových dřevin? Našli jsme část bývalého sadu, na který lidská ruka nesáhla deset let. A našli jsme i stroje, které si s ním poradily.

Mrazuvzdorné juky na kmínku vnesou do zahrady kouzlo pouště

Bujný chochol listů na kmeni působí velmi atraktivně, ale také exoticky a tudíž teplomilně. Ovšem některé juky na kmínku lze i u nás celoročně pěstovat venku. Které druhy to jsou a jak jim zajisti úspěšné přezimování?

Vysaďte keře a stromy s barevnými listy a plody, podzim bude krásný

Listy a plody explodují barvami v odstínech žluté, karmínové, oranžové… Podzimní zahrada může díky dřevinám hýřit barvami více než v létě!

Jak pěstovat bonsaje na záhoně, jak je stříhat a tvarovat?

Bonsaje z mrazuvzdorných dřevin lze pěstovat celoročně venku. Pokud se však o ně nemůžete starat každý den, misky snadno vyschnou. Zajímavým řešením je pěstování bonsají na záhonu. Jak se liší od pěstování v nádobách?

Natura (04.10.2012 10:00)

Překvapivá obrana všekazů (Robert Hanus). Plasty bez ropy (Ivana Márová). Na první pohled oblíbený medvěd (Jan Andreska). Geneticky rozpolcené topoly (Jaroslav Petr).

Podzimní hnojení zahrady: rostlinám před zimou prospívá draslík

Dostatek živin rostliny potřebují nejen v době růstu, kvetení a při tvorbě plodů. Aby nebyly po sezóně vyčerpané a úspěšně přezimovaly, je třeba o ně pečovat i na podzim - ovšem jinak, nežli v létě.

Jak čistit a udržovat skleník z polykarbonátu?

Oblíbené polykarbonátové skleníky jsou nenáročné na údržbu. Přesto se vyplatí dodržovat určitá pravidla při jejich stavbě i při jejich užívání. Jak je čistit, abychom výplně nepoškodili, a co u skleníků pravidelně kontrolovat?

Zahradní lázně dendrologa a básníka Jana Slámy

Jan Sláma má mezi zasvěcenými už léta přezdívku Wbgarden – zahradník čarověníkový. Nechme se provést jeho okouzlující zahradou v Ostravě–Hrabové, která je osvěžující koupelí pro duši...

Zahradní lázně dendrologa a básníka Jana Slámy

Jan Sláma má mezi zasvěcenými už léta přezdívku Wbgarden – zahradník čarověníkový. Nechme se provést jeho okouzlující zahradou v Ostravě–Hrabové, která je osvěžující koupelí pro duši...

nejnovější 150 151 152 195 196 197 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018