Články

Clematis, plamének: krásné květy mezi nebem a zemí

Plamének je subtilní popínavá dřevnatějící trvalka, které postačí i lehká, jednoduchá konstrukce. Je velmi oblíbená pro své nádherné barevné květy a ozdobí zdi, pergoly i ploty. Pěstovat můžete původní botanické druhy i šlechtěné kultivary.

Pěstování růží nemusí být náročné: vybírejte odolné druhy

Některé královny zahrad jsou náramně zhýčkané a vyžadují mnoho péče. Pokud se jim nechcete tolik věnovat, vyberte si růže odolné. Minimum péče vyžadují původní botanické druhy, krásné a objemné sadové růže i růže dávající chutné šípky.

Lesní skalka: tichý půvab kapradin, vřesu, mechu…

Na zastíněném místě pod stromy může vzniknout velmi působivá, netradiční skalka. Kameny mohou doplňovat kapradiny, mechy, vřesy a vřesovce, zakrslé dřeviny a čarověníky, na vlhkých místech či u vodní plochy potom i bahenní rostliny.

Natura (16.06.2011)

Racionalita - základ lidské adaptace (Miroslav Kutílek). Komáří parfémy (Jaroslav Petr). Na život chudé Sargasové moře (Michal Koblížek). Třicet let na zlatém severu (2.díl).

Pěstování třešní: volba odrůdy, ochrana před červivostí a moniliózou

Přejete si pěstovat třešeň ranou nebo pozdní, nebo ještě lépe obě, aby sladké třešně zrály po celé léto? Vyhovuje vám strom vysoký, nebo spíš nízký? A lze třešně ochránit před červivostí a před hrozbou moniliózy?

Včelaření pro začátečníky

Včelaření je koníček krásný a ušlechtilý. Jen díky včelám naše krajina stále ještě kvete. Včelařit může začít každý, kdo má prostornou zahradu, dostatek nadšení i trpělivosti. Co radí zkušení včelaři začátečníkům?

O úspěšném pěstování meruněk rozhoduje klima, půda, volba odrůdy i odnože

Meruňky můžete pěstovat nejen v nejnižších, ale i ve středních polohách. Důležité je zvolit vůči mrazu odolnou odrůdu a na vhodné podnoži. Nejvíce stromy ohrožují výkyvy teplot, před kterými je lze částečně chránit.

Lomikameny, kvetoucí polštáře na skalce i v květináči

Lomikameny jsou drobné, nádherně kvetoucí skalničky. Daří se jim na skalkách, v nádobách kultivaci a některé druhy se pěstují i jako léčivky nebo pokojové rostliny. Pěstovat je tak může každý, ať má zahradu, balkon či jen parapet před oknem.

Kdy a jak prořezávat roubovaný ořešák?

Plané ořešáky tvoří souměrné koruny i bez našeho zásahu. Ale roubované pomoc potřebují. Jak tvarovat sazenice v prvních letech po výsadbě, prořezávat vzrostlé stromy či zmlazovat staré ořešáky? A kdy je k tomu skutečně nejvhodnější doba?

Okrasné máky na zahradě: jednoleté, vytrvalé a skalkové

Rozevláté máky obdivujeme na makových polích, kde se pěstují pro olejnatá semena nejen do buchet, i na okrajích obilí, kde jsou nejkrásnějším plevelem. Z máku setého i vlčího byly vyšlechtěny i okouzlující okrasné variety pro potěšení na zahradě.

Zahradní chodník z keramické dlažby Terca Klinker

Budujete zahradní chodník a hledáte dlažbu, která hodně vydrží a nepotřebuje prakticky žádnou údržbu? Výborným řešením je například odolná, stálobarevná keramická dlažba Terca Klinker od společnosti Wienerberger.

Natura (09.06.2011 )

Parziti z rostlinné říše (Jakub Těšitel). Mravenčí móda (Jaroslav Petr). Dva odlišné póly (Pavel Prošek). Třicet let na zlatém severu (četba, 1.díl).

Pěstování fazolí pro barevná zrna i lahodné lusky

Fazole jsou pěkné na pohled, nenáročné a užitečné. Můžete pěstovat odrůdy tyčkové, popínavé, i keříčkové, sklízet různobarevná zrna, nebo oblíbené nezralé lusky, zelené či fialové... Zrna i lusky jsou zdravé a v kuchyni je lze využít na mnoho způsobů.

Jak udržovat dokonalý trávník: sečení, vertikutace, pískování

Pokud má mít trávník vzhled hebkého zeleného koberce, vyžaduje specifické pěstování. Je třeba jej nejen pravidelně a vhodně sekat, ale i mechanicky ošetřovat, například provzdušňovat, aby byly trávy v té nejlepší kondici.

Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

Mulčování prospívá rostlinám, šetří vodu i práci. O jahodách to platí dvojnásob. Místo neustálého okopávání, které jim příliš neprospívá, je lepší půdu pod jahodníky pokrýt. Jaké výhody mají jednotlivé materiály?

Jak pěstovat hortenzie v květináči?

Hortenzie jsou velmi oblíbené nejen na zahradě, ale také jako hrnkové rostliny. Speciální kompaktní kultivary s bohatým modrým květenstvím můžete v nádobě pěstovat po řadu let. Potřebují ale dostatek vody, kyselý substrát a nesvědčí jim příliš vysoké teploty.

Rohože pro vaše soukromí… od rákosu po exotické kapradiny

Obliba používání rohoží z přírodních materiálů neustále roste. V rozsáhlých bytových komplexech i v nových čtvrtích s rodinnými domky zajistí rohože z přírodních materiálů, aplikované na plotech nebo zábradlích, příjemné soukromí.

Kniha 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře poslouží začátečníkům i pokročilým

Přejete si mít po ruce knihu, která vám poradí se zahradničením od A až do Z? Knihu, která bude nejen zdrojem inspirace, ale také vám ochotně odpoví na spousty nejrůznějších otázek? Pak je 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře určeno právě vám.

Bělásek rezedkový, řeřichový, ovocný, hrachorový… Víte, kolik je u nás bělásků?

Bělásek není pouze zelný. Mezi motýly s bělavými křídly patří řada zajímavých a pro zahrádkáře naprosto neškodných druhů. Jejich housenky se živí na planých rostlinách a zelenina je vůbec nezajímá.

Kamenné zídky ze systému betonových prvků Naturblok

CSB-Naturblok, betonový systém se vzhledem hrubě tesaného kamene díky barevné paletě věrně imituje různé přírodní horniny. I proto přibývá uživatelů, kteří z něj staví terasy, schodiště či ploty. Výrobce CS-Beton s.r.o. nyní nabízí novinku – CSB-Naturblok roh.

nejnovější 158 159 160 183 184 185 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2017