Facebook
 
 
 

Články

Natura (24.10.2011)

Maskovaná mnohonožka (Natura, Jaroslav Petr)

Natura (02.02.2012 10:00)

Aktivita Slunce (Petr Sobotka). WNS: Evropští netopýři jsou zřejmě imunní (Tomáš Bartonička). Unikátní příroda Madagaskaru si zaslouží speciální ochranu (Václav Petříček). Soumrak mrchožroutů (Jaroslav Petr). Četba: Pozor Toxo!

Natura (29.03.2012 10:00)

Jaro ožívá (Lucie Hošková). Záchranný program pro antilopu Derbyho (Karolína Koláčková). Rostliny čistí kontaminovanou půdu (Petr Soudek). Šváb na vodítku (Jaroslav Petr).

Prometheum – formy květenství

Boční květenství Prometheum aizoon Prometheum rechingeri . Terminální květenství Prometheum chrysanthum Prometheum muratdaghense Prometheum pilosum Prometheum sempervivoides Promethuem serpentinicum Prometheum tymphaeum Share and Enjoy: RSS Facebook

Natura (05.04.2012 10:00)

Půda a její rekultivace (Jan Frouz). Noemovy archy plné semen (Iva Fáberová, Zdeněk Stehno). Sedimenty zkoumá také paleobiologie (Milan Libertín). Jak si hrošíci pořizují dcery (Jaroslav Petr).

Hvozdík bradatý Noverna Clown: květina s tváří klauna

Hvozdíky nepatří mezi nejčastěji pěstované okrasné květiny. Ovšem květy této zajímavé odrůdy upoutají všechny kolemjdoucí. Tento hvozdík, ač původně dvouletka, při časném výsevu bohatě kvete již prvním rokem a na záhoně vydrží více let.

Fiskars: vytrhávač plevele a zasouvací pilka

Zajímavým designem, účelností, využitím plastu a také kombinací černé a oranžové barvy proslulo nářadí finského výrobce, jehož historie se píše od roku 1649. Tehdy v osadě Fiskars v západním Finsku začali zakladatelé podniku vyrábět ocel v hutní peci.

Jak nakupovat kvalitní brambory?

O kvalitě brambor rozhoduje odrůda, podmínky pěstování, agrotechnické postupy, sklizeň, posklizňová a tržní úprava, skladování i přeprava. Jak dobře vybrat vám poradí odborníci z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodu.

Sypavka, houbové onemocnění borovic, způsobuje hnědnutí a opad jehličí

Jehličí našich dříve krásně zelených borovice žloutne, hnědne a předčasně opadává. Pokud se jedná o chorobu, co je její příčinou a jak stromy vyléčit? Ptá se Lukáš Noha z Rumburku

Pěstování ve skleníku: vhodná půda a hnojení

Správná konzistence a typ pěstební půdy přímo ovlivňují bohatost sklizně. Rostliny pěstované ve skleníku se samozřejmě neobejdou ani bez pravidelného přihnojování, pokud mají přinést bohatou úrodu. Jak připravit půdu ve skleníku na začátku sezóny?

Hálky na jilmech způsobuje mšice vlnatka

Jilm je krásný a vzácný strom naší přírody, který se v různých druzích a kultivarech pěstuje také na zahradách jako okrasný. I statný strom však mohou napadnout škůdci, natož zranitelnou mladou sazenici. Jak jilm ochránit před mšicemi?

Čím drtit a štěpkovat zahradní odpad

Kdo má zahradu s větším počtem stromů, které často prořezává, kdo chce zpracovávat zahradní odpad tak, aby se na kompostu lépe rozkládal, najde v drtiči nebo štěpkovači šikovného pomocníka. Podle čeho vhodný stroj vybrat?

Monarda Bergamo a krásnoočko Presto: Vyzkoušejte evropské šampióny

Při rozmýšlení jakými okrasnými květinami letos obohatit zahradu může inspiraci přinést celoevropské klání odrůd okrasných rostlin. Květiny, které ve velké konkurenci vyhrály, mají vlastnosti, které vás nezklamou.

Broskvoně jsou náročné na výživu: Jak je hnojit?

Mám na zahradě tři broskvoně, ale stromy jsou stále malé a těch pár plodů, co jsem sklidil, mělo rozpůlené pecky. Vím, že je to špatnou výživou, ale jak to vylepšit? Ptá se Aleš Heřmanovský z Dobrušky

Natura (22.03.2012 10:00)

Ptačí migrace (Jaroslav Cepák). Energeticky efektivní budovy spoří energii (Petr Vogel). Antarktický výzkum na stanice J. G. Mendla (Miloš Barták). Proč chobotnice nepotřebuje svetr (Jaroslav Petr).

Roubování za kůru zvládne i začátečník

Roubování dává pěstitelům svobodu a úžasné možnosti. Mohou zajistit pokračování své oblíbené staré odrůdě, vyzkoušet zajímavé novinky aniž by koupili sazenici. Ale první pokusy nejsou vždy úspěšné.

Čas sněženek a bledulí

Projít se na jaře údolím plným bledulek je nádherný zážitek. Skromné jarní květiny můžete pěstovat i na zahradě – jsou nenáročné a samy se rozrůstají, pokud mají vhodné podmínky.

Dřín je keř krásný i užitečný: pěstování, sklizeň a zpracování dřínek

Statné dříny kvetou časně zjara krásnými žlutými květy. Podlouhlé lesklé plody, jasně červené či rudé, jsou zdravé a jedlé. Dřín proto přináší potěšení i užitek lidem, včelám i ptákům.

Blankytné a růžové květy jaterníku v přírodě i na zahradě

Modré květy jaterníku se objevují ještě dříve, nežli vyraší tmavozelené listy. Někdy však kvete i růžově nebo dokonce bíle. Na zahradě se pak obzvlášť krásně vyjímá odrůda jaterníku sedmihradského s velkými, blankytnými květy…

Kultivátory umí orat, kypřit půdu i sekat trávu: Vybírejte dle rozlohy zahrady

Příprava půdy je jednou z nejdůležitějších jarních činností. Na menších plochách stačí rýč a hrábě, na rozlehlejších pozemcích pomohou kultivátory – na výběr jsou malé i velké, elektrické i motorové.

nejnovější 159 160 161 198 199 200 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018