Články

VÝSTAVA ROZCHODNÍKŮ 2011Vícekvěté tulipánky na skalku i na záhon

Jarní zahradu může oživit pestrá škála krásných květů. Třebas kromě známých šlechtěných tulipánů můžete pěstovat i odolné a nenáročné vícekvěté tulipánky. Mají drobné, ale četné květy, snadno se množí a ochotně kvetou po mnoho let bez přesazování.

Nakupujeme zahradní mechanické nůžky

Trh nabízí nejrůznější druhy mechanických nůžek. Některé jsou určeny pouze pro střihání květin, prostřihávání keřů a drobnějších větví stromů, ale mezi zahradní nůžky patří také velké nůžky na živé ploty, či pákové nůžky na silnější větve.

Snadné pěstování paprik na balkóně: vhodné odrůdy sladké i pálivé

Paprika je spolu s rajčaty horkým favoritem „balkonářů“. V závětří vyhřátého balkonu se jí velmi dobře daří. Které odrůdy jsou pro pěstování na balkóně ideální a jak se o ně starat?

Samozavlažovací truhlíky a hnojiva pro rozkvetlý balkón

Budou letos vaše okna či balkón zdobit květy pelargonií, petúnií, surfinií nebo jiných balkónových rostlin? Nejen jejich vhodným výběrem, ale také správně zvoleným druhem truhlíku, zeminy, hnojiva a zálivky docílíme nádherné záplavy květů.

Natura (31.03.2011 10:00)

Polární záře (Petr Sobotka). Ztracené vůně (Jaroslav Petr). Život v Rudém moři (Martina Balzarová). Pocta koním (četba, 4. díl).

Pěstování broskvoní: otužilé odrůdy plodí i v podhůří

Broskvoně patří mezi teplomilné ovocné stromy. Přesto však sklizeň broskví nemusí být výsadou pouze pěstitelů z nejteplejších oblastí. Velmi záleží na volbě vhodného stanoviště, typu pěstování a v neposlední řadě i na výběru odolné odrůdy.

Skromné lesní lilie: konvalinka, kokořík a pstroček

Rostou na kyselých hlubokých lesních půdách vrchovin po celé Evropě, jejich květy příjemně voní a mají prý léčivou moc. Krásné lesní květiny, které se mohou jako milí hosté objevit i ve stinné koutě zahrady.

Červená řepa: Vypěstujte si lahodné a zdravé bulvičky

Červená řepa se nejčastěji nakládá do sladkokyselého nálevu, neobejde se bez ní boršč. Pokud se bez řepy neobejdete ani vy, vypěstujte si svou vlastní. Výtečná je i vařená či čerstvá, kdy slouží přímo jako přírodní posilující lék.

Než vyjedou sekačky na trávník

Než vyjedeme s rotační sekačkou, zkontrolujeme ji. Začneme u žacího ústrojí. Jeho technický stav a čistota skeletu, ať už je plechové, z plastu či slitiny, ovlivňuje proudění vzduchu uvnitř bubnu, tím i kvalitu sečení a sběr posečené trávy.

Magické lesní krásky

Rostou na kyselých hlubokých lesních půdách vrchovin po celé Evropě, jejich květy příjemně voní a mají prý léčivou moc. Krásné lesní květiny, které se mohou jako milí hosté objevit i ve stinné koutě zahrady.

Žabí pulci zbaví zahradní jezírko řas lépe než chemie

Již v dubnu se v zahradním jezírku mohou objevit žabí vajíčka. Vznášejí se ve shlucích, nebo spojené ve šňůrce obtáčejí vodní rostliny. Žábám malé zahradní útočiště velmi pomůže, a ony nám na oplátku vyčistí vodu a pomohou s péčí o zahradu.

Terasa, místo pro rodinu i přátele, z čeho stavět a kde

Při výběru materiálů vhodných na terasu je třeba mít na paměti, že prostor bude vystaven značné zátěži. Jen hmotnost venkovního krbu se počítá na stovky kilogramů. Kvalitu terasy však prověří také počasí a další povětrnostní vlivy.

Zahrada v dubnu

V dubnu je sezóna na zahradě v plném proudu. Slunce již prohřálo vzduch i půdu. Až na výjimky již můžete vysazovat a sít všechny druhy zeleniny, okrasné květiny i dřeviny, zakládat trávník… tak s chutí do toho!

Nebojte se pěstovat vysokokmeny a staré odrůdy ovocných stromů

Zákrsky jsou praktické, česat můžete přímo ze země. Přesto vysoké, vznosné ovocné stromy tradičních odrůd naštěstí nevymizely zcela. Na mnohé zahrady se i vracejí. Jaké jsou jejich výhody a jak je pěstovat?

Živá voda pro Vaše rostliny

Jaro nám konečně klepe na dveře a mnozí z nás se těší, až vyběhnou na své zahrádky, nebo až zasadí první květiny. Někdy se může stát, že nám rostliny nezačnou růst tak, jak bychom si představovali. Faktorů, které to způsobují, může být několik. Nejčastějším prohřeškem ovšem bývá „jen“ nedostatečná péče.

Pěstujte zeleninu na balkóně!

Pro pěstování čerstvé zeleniny nepotřebujeme rozlehlé záhony. Stačí truhlík, z kterého zelenina nejen chutná, ale také jej i zdobí. Nabízíme několik typů pro ty, kteří mají velké zahrádkářské srdce, ale malé prostory k pěstování.

Natura (24.03.2011 10:00)

Amplituda elastické vlny a magnitudová stupnice (Jan Zedník). Ženšenové špagety (Tomáš Vaněk). Želví kompas (Jaroslav Petr). Pocta koním (3.díl četba).

Jaký druh či kultivar magnólie se hodí pro vaši zahradu?

Magnólie je skvost mezi okrasnými dřevinami. Kvete obvykle zjara, ale pěstovat můžete i druhy, jež rozkvétají v létě. Květy mohou být růžové, bílé, purpurové... I ve výšce a tvaru koruny je výběr: od nižších, širokých keřů po dvacetimetrové stromy.

Stavíme zahradní krb s udírnou

Jak by se vám líbila kuchyně na zahradě, která by při pěkném počasí dovolila vařit venku? Postačila by vám k tomu plotna v zahradním krbu s otevřeným ohništěm? Tady je návod na stavbu, kterou lze dotvářet podle svých představ a nároků.

nejnovější 165 166 167 183 184 185 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2017