Facebook
 
 
 

Články

Moniliový úžeh meruněk a višní

Moniliový úžeh zvaný též spála zanechává na stromech spálené konce větviček, které mohou být mylně považovány za zničené mrazem. Choroba ničí úrodu a strom silně oslabuje, proto je důležitá včasná prevence i léčba.

Mnohonožky zúrodňují půdu

Mnohonožky jsou úklidovou službou na povrchu půdy i v jejích svrchních vrstvách. Pojídají nejrůznější zbytky rostlin a s trusem do půdy vracejí živiny. Jsou součástí početné armády, bez níž by se životodárný koloběh živin zastavil.

Sedum pallidum bithynicum ‘Sea Stars’

Sedum pallidum ssp. bithynicum je díky své zvláštně šedomodré barvě o sobě atraktivním druhem rozchodníku. Husté, pouze 3 cm vysoké, kompaktní polštáře tvořené množstvím čárkovitých listů, jsou ideální pro pěstování ve skalce a pro osazování koryt. Tento drobný rozchodník je velmi odolným. Bez problémů zvládá sluneční úpal i extrémně dlouhé období sucha. Další předností této

Polštáře úrazníku se podobají mechu, kvetou a jsou nenáročné

Rádi byste na zahradě pěstovali půvabné mechové bochánky, které budou lahodit oku ve společnosti bonsají či kapradin? Můžete jej zkusit složitě vypěstovat z výtrusů, anebo raději zvolit zahradní rostliny s velmi podobným vzhledem, ale nižšími nároky.

Léčivé bodláky: lopuch, ostropestřec a maralí kořen

Bodláky jsou svérázné rostliny, které většinou nelze přehlédnout. Rostou na loukách, mýtinách i při okrajích cest, ale pěstují se i na zahradách, a to včetně cizokrajných druhů. Jsou nejen dekorativní, ale některé z nich i léčivé.

Echeveria ‘Bradburyana’

x Echveria elegansstarý kultivar z roku 1930Růžice jsou v dospělosti +- 10 cm v průměru. Listy silně ojíněné stříbřitým povlakem, s purpurovým lemem. Rostlina dobře odnožuje. Pěstování v širší misce na chráněném místě. Nesnáší dlouhdobé přemokření listů. Chladné zimování...

Poznejte jedovaté dřeviny: akát, ruj a břečťan

Rostliny nám poskytují potravu, jsou zdrojem léčivých látek, textilní surovinou i stavebním materiálem. Některé z nich ale mohou být pěkně nebezpečné. Na které dřeviny ve lese, parku i na zahradě nesmějí děti v žádném případě ochutnávat?

Natura (10.11.2011 09:00)

Centrum výzkumu globální změny (Michal V. Marek). Žena vědkyně: v 19. století nemyslitelné! (Alice Červinková). Maria Skłodowska-Curie (Ivana Lorencová). Závody jedlíků (Jaroslav Petr).

Pachyphytum fittkaui

Pokladnicí sukulentního světa je Mexiko, o tom nelze diskutovat. Mimo kaktusů, zde roste mnoho sukulentních druhů i z čeledi Crassulaceae.  Ve státech  Guanajuato a San Luis Potosi je omezený výskyt poměrně vzácného a ve sbírkách ceněného druhu Pachyphytum fittkaui. Nedávno jsem se na internetu dočetla, že pachyphyta jsou rostliny, rostoucí hlavně na poušti, vyžadují sucho

Drtič větví a akumulátorové nůžky Bosch, pomocníci pro pěknou zahradu

Společnost Bosch nabízí zahrádkářům dvě své technologické lahůdky, které spolu souvisejí: Systém Turbine Cut tichého drtiče AXT 25 TC rozmělňuje nebo štěpkuje zahradní odpad. Toho rychle přibývá při práci s akumulátorovými zahradnickými nůžkami Ciso.

Bakteriální hniloba brambor

Mít ve sklepě zásobu vlastních chutných brambor na celou zimu je velmi příjemné. O to více zamrzí, když se po necelém měsíci začnou kazit a hnít. Co je příčinou a jak znehodnocení úrody zabránit?

Jak pěstovat orchideje. Dejte svým orchidejím originální a funkční obal.

Čeho si při výběru orchideje pečlivě všímat, abyste si koupili zdravou rostlinu, která bude prospívat a pravidelně kvést? Jak se o ni starat? A v čem ji pěstovat, aby se jí dařilo a zároveň vypadala co nejlépe?

Senecio macroglossus ‘Variegatus’

Přesto že Senecio macroglossus vypadá jako sukulentní břečťan, s touto rostlinou nemá nic společného. Senecio macroglossus patří do čeledi  Asterace, kdežto  břečťan, Hedera helix, patří do čeledi Araliaceae. Senecio je velký a variabilní rod, zahrnující asi 1250 druhů a kromě Antarktidy jej nalezneme po celém světě. Jméno Senecio je odvozeno z latinského senex  odvozeno od starého

Natura (02.06.2011 09:00)

Budko, budko, kdo v tobě přebývá (Ivan Čepička). European Minerals Day (reportáž Martina Karlíka). Gibbon chajnanský: žhavý adept na vyhubení (Jaroslav Petr). Prof. Otto Wichterle na chemické fakultě ČVUT (Jiří Michálek).

Zazimujte rostliny, než uhodí mrazy: růže, jahody, hortenzie

V listopadu je nejvyšší čas připravit choulostivější zahradní rostliny na bezpečné přezimování. Zvláště holomrazy dokáží nechráněné rostliny doslova spálit. Jako izolace poslouží zemina, listí i netkaná textilie.

Sněhové frézy: elektrické, benzínové, systémové adaptéry

Také vás zkušenosti z předešlých zim přivedly k úvahám, že pořízením vhodného stroje byste si usnadnili uklízení sněhu kolem domu? Výběr odklízecích mechanismů na trhu je čím dál tím větší, a tak se dřina může změnit v zábavu.

Bělotrn, štětka a máčka: bodláky, jež ozdobí zahradu i suché vazby

Bodláky, rostliny s pichlavými květy, jsou často považovány za plevel. Některé druhy jsou však velmi dekorativní, zvláště pak z planých forem vyšlechtěné zahradní kultivary. Zahradu budou zdobit od léta po celou zimu a hodí se i k sušení.

Snadný úklid spadaného listí se zahradním vysavačem

Spadané listí v mžiku mizí do sběrného vaku, ze kterého ho snadno vysypete na kompost. Vysavač také vyfouká nepořádek z těžko přístupných míst. Existují vysavače elektrické i motorové, s odlišným výkonem, kombinované s další zahradní technikou…

Natura (03.11.2011 10:00)

Sázava - řeka protkaná železnicí (Václav Větvička). Parfémy nejen z toaletního stolku (Thierry Talou). Houby čistí životní prostředí (Tomáš Cajthaml). Šikovný Ťuťínek (Jaroslav Petr).

Barevný podzim na zahradě: hlohyně, škumpa a zimolez

Vysaďte si dřeviny, jejichž listy nebo plody se na podzim krásně vybarvují a zahrada vás bude nabíjet pohodou a energií i v pošmourných podzimních dnech. Vyzkoušejte druhy atraktivní a přitom nenáročné na pěstování.

nejnovější 165 166 167 198 199 200 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018