Semena a osiva exotických rostlin, zeleniny, bylinek a květin

Články

Natura (16.09.2010 10:00)

Netopýr pestrý ztrácí své úkryty (Petra Schnitzerová) . Myši v laboratořích Ústavu biologie obratlovců (Josef Bryja, Barbora Vošlajerové). Specifika chování hraboše prérijního (František Vyskočil). Zápřednice jedovatá - pavouk, který se k nám přesunul z j

Okrasné trávy: využití, výsadba, nejkrásnější druhy

Okrasné traviny jsou stejně jako keře či květiny nezbytnou složku zahradní kompozice a neměly by chybět v žádné zahradě. Nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Najdete mezi nimi třímetrové obry i nízké polštářovité druhy, jejich rozmanitost a půvab vybízí ke hře s tvary i barvami.

Sedum rupestre Nana

Drobné, do 5 mm dlouhé, kuželovitě táhlé, čárkovité listy spirálovitě uspořádané na polovzpřímených stoncích, výrazně pomoučněné stříbřitým povlakem.  Takto by se dal stručně popsat nový kultivar rozchodníku Sedum rupestre ‘Nana’. Kdybych měla jedním slovem vyjádřit dojem z této rostliny,  napadá mě jediné. Skvost. Jedná se o nádhernou miniaturku, která hned na první pohled zaujme svou

Sedum pluricuale

Hylotephium pluricaule Rozchodník původem ze Sibiře, amurské oblasti. Roste na nezalesněných částech hor mezi malými koniferami, ve skalních rozsedlinách, na útesech a strmém pobřeží. Charakteristické, silně sukulentní, celokrajné listy jsou hustě stěsnány na krátkých, vzpřímených stoncích. Po celou dobu vegetace jsou perleťově růžové až purpurově šedé barvy. Všechny formy Sedum pluricaule tvoří husté, okolo 5 cm vysoké

Podzimní péče o květiny: jiřiny, gladioly, mečíky, letničky

Otužilé vytrvalé okrasné květiny jsou odolné vůči mrazům a kvetou téměř do zimy, choulostivé je třeba včas uschovat domů. Některé odkvetlé letničky je možné bez obav vyhodit na kompost, jejich semena příští rok nevzejdou. Jiné druhy se naopak samovýsevem množí úspěšně, s čímž je třeba počítat.

Jak na prořez stromů

Snižte hlavní tíhu větve tím, že ji dobrých deset až dvacetcentimetrů od kmene zespoda zaříznete asi do čtvrtiny průměru. Dále řezejte shora. Pilu nasaďte o dva až tři centimetry nad zářezem a uřízněte celou větev. Díky spodnímu zářezu se větev vlastní vahou nezlomí. Zbylý pahýl nařízněte co nejblíže kmeni nejprve zdola, ale dejte pozor, abyste přitom nepoškodili kůru kmene. Celý pahýl p...

Údržba jezírka na podzim a v zimě

Každý lístek spadlý z okolních stromů a keřů představuje biomasu, která klesá na dno jezírka, kde společně s odumřelými vodními a bahenními rostlinami postupně vytváří mulčovou vrstvu. Ta se působením mikroorganismů proměňuje v bahno, přičemž dochází ke spotřebě kyslíku. Tento přirozený proces vede k pomalému zarůstání rybníka a ten se po několika letech musí vyčistit. Čím méně listů se do ry...

Natura (22.10.2009)

Následky vichřice v Tatrách (Anton Krištín). Výlov nádrže v Horních Měcholupech (Josef Roubal). Biologické systémy a oteplování (Josef Elster). Houby, které nepotřebují kyslík (Kateřina Fliegerová).

Natura (29.10.2009)

Grónsko, země mizejícího ledu (Jaroslav Klempíř, Josef Tomas, Jana Kocourková). Telemetrické sledování medvědů (Anton Krištín). Bezolovnatý benzín a ovoce podél cest (Jiřina Száková). Kvasinky (Karel Sigler).

Natura (05.11.2009)

Jak zabránit střetu s medvědem?(Anton Krištín). Život v extrémních podmínkách (Miloš Barták). 30 let od vyhlášení CHKO Třeboňsko (Josef Hlásek). Houby zlatokopové (Jan Borovička).

Natura (12.11.2009)

Rostlina s příběhem (Jan Kolář). Co umožňuje pohyb v buňkách? (Jiří Šponer). Kamzíci v TANAP (Anton Krištín). Mucidin - neprávem zapomenutý objev (Milan Gryndler).

Natura (19.11.2009 10:00)

Splnila Darwinova evoluční teorie společenskou objednávku? (Anton Markoš). Darwin, jeho vnuk a pravnuk (Stanislav Komárek, Richard Darwin Keynes). Původ druhů ve 21. století (David Storch).

Natura (26.11.2009 10:00)

Tatranští kamzíci přibývají (Anton Krištín). Návrat orla skalního (Petr Orel). Smutná událost v liberecké ZOO. Nové CD gorilích pohádek ( Miroslav Bobek, Jan Jiráň, Lucie Bílá). Nové ptačí oblasti (Tomáš Brinke). Dřevokazné houby (Petr Baldrian).

Natura (03.12.2009)

Motýli na Slovensku (Ján Kulfan). Po stopách uhlíku (Patrik Bobko). Voda v krajině a globální změny klimatu (Jan Pokorný). Houby čistí životní prostředí (Tomáš Cajthaml).

Natura (10.12.2009 10:00)

Jaroslav Heyrovský a objev polarografie (Michael Heyrovský, Rudolf Zahradník). Příběh kapky (Robert Kalvoda, Michael Heyrovský). Nobelova cena aneb stalo se před padesáti lety (archívní záznam). Mikorhizní houby (Martin Vohník).

Natura (17.12.2009)

TANAP oslavil šedesátiny (Slavomír Celer). Pokus o záchranu nosorožců (Dana Holečková). Příbuzní (Zuzana Šmejkalová, Dana Holečková, Zdeňka Jeřábková, Martin Prokeš). Výsledky sčítání ptáků v Evropě (Petr Voříšek). Fytopatogenní houby (Miroslav Kolařík).

Natura (24.12.2009)

Proč rostliny v zimě usínají? (Helena Štorchová). Zimní spánek netopýrů ( Ivan Horáček). Výprava na tradiční zimoviště netopýrů v Srbských jeskyních (Petr Čáp).

Natura (31.12.2009)

Exkurze na zimoviště vodních ptáků v Praze Troji (Jan Andreska, Jan Mourek)

Natura (07.01.2010)

Sargasové moře: poušť v oceánu (Michal Koblížek). Geologická činnost člověka (Radek Mikuláš). Moderní polarografické metody (Jiří Zima). Psychoaktivní houby (Jan Borovička).

Natura (14.01.2010)

Biodiverzita a obnova mokřadní lokality Kolo v CHKO Bílé Karpaty (reportáž Petra Slintáka). Biotechnologie budoucnosti a využití hub (Milan Gryndler).

nejnovější 166 167 168 173 174 175 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2017