Články

Gloxínie, kvetoucí pokojová i balkónová rostlina pro každého

Ideální pokojová květina by měla být nejen nenáročná na pěstování, ale také by měla krásně kvést a mít zajímavý tvar. Gloxínie všechny tyto podmínky splňují. Kompaktní tvar rostliny a veliké nálevkovité květy nabízejí skutečně nádhernou podívanou.

Hoštické slepičince, přírodní hnojivo pro zeleninu i květiny

Na zahrádky se v poslední době vrací přírodní, organická hnojiva, která nezatěžují půdu a poskytují rostlinám kvalitní a přirozenou výživu. Díky nabídce přírodních granulovaných hnojiv již však nemusíte zpracovávat čerstvý trus domácích zvířat.

Jak pěstovat tulipány, krále cibulovin

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Můžete je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí. Jak je vysazovat, množit a jak se o ně starat, aby do krásy rozkvetly každým rokem?

Chřestovníček, mandelinka, vrtalka: jak před nimi chránit květiny a zeleninu?

Druhy hmyzu, jež se přiživují na zelenině a květinách, zahrádkáři na záhonech rádi nevidí. Napadené rostliny mohou znehodnotit i zahubit. Proto je důkladně prohlížíme a při výskytu nevítaných hostů chráníme.

Oslnivě krásná magnólie: výsadba a pěstování na zahradě

Rozkvetlá magnólie je nepřehlédnutelné, okouzlující výtvarné dílo přírody. A i po zbytek roku zahradu zdobí dokonalý tvar rozložité koruny a velké listy. Je mnoho důvodů, proč tento úchvatný okrasný strom pěstovat!

Forzýtii neboli zlatici lze udržovat krásnou řezem

Keře, které se zjara zcela obalí zářivými, žlutými květy jsou jarním potěšením pro každou zahradu. Můžete vybírat různé druhy, odrůdy a křížence podle toho, jaký tvar a vzrůst si přejete. Plnou krásu v rozkvětu pak podpoří každoroční řez.

Pestré pěstování cibule: obří salátové, šalotky, cibulky k nakládání...

Pokud si vypěstujete vlastní cibuli, bude nejen nejvoňavější a nejšťavnatější, ale především si můžete vybrat z řady vskutku zajímavých odrůd. Mají nejrůznější barvy, tvary, chutě i využití. Pěstovat je můžete ze sazečky i ze semen.

Natura (17.03.2011)

Jak vzniká zemětřesení? (Aleš Špičák). Genetické modifikace pouze specialitou laboratoří? (Jaroslav Petr). Monitorování velkých savců na Šumavě (Pavel Šustr). Pocta koním (četba).

Jak prořezávat broskvoně: krátký a dlouhý řez

Mladé stromky broskvoní se vyznačují velmi intenzivním růstem až do doby plné plodnosti. Abychom zajistili stabilní výnosy kvalitního ovoce, je nutné každoročně provádět řez plodného obrostu.

Zahradní skleník: vše, co o něm potřebujete vědět

Skleník si zaslouží každý, kdo s nadšením pěstuje zeleninu a květiny. Dá vám zcela nové možnosti, rostliny jsou v něm jako v bavlnce. Jakou vybrat velikost, konstrukci? Jak v něm zeleninu i květiny nejlépe pěstovat a jak skleník využít po celý rok?

Jaro s novým plotem od firmy Pilecký

Na jaře, když zem rozmrzne, nastává příhodný čas pro stavbu plotu kolem zahrady či jiného pozemku. K oblíbeným materiálům patří osvědčené drátěné pletivo. Vydrží víc a déle než dřevěné plotovky, je levnější než zdivo a montáž lze zvládnout svépomocí.

Chraňte na zahradě mouchy pestřenky, zlikvidují více mšic než slunéčka!

Pestřenky jsou občas omylem považovány za vosy, ale výstražným zbarvením jen kamuflují, žihadlo nemají. Živí se nektarem a opylují květy, zatímco jejich larvy pilně likvidují mšice.

Zkuste pěstovat lilie ze semen!

Lilie se obvykle množí dělením cibulí a dceřiných cibulek. Pěstování ze semen vyžaduje více času, ale má řadu výhod. Zabrání přenosu virových chorob, a navíc je úžasným dobrodružstvím. Ze semen kříženců totiž vykvete nejedno oslnivé překvapení. Jak postupovat?

Natura (10.03.2011)

Proč se daří infekcím? (Jan Votýpka). Jaro ožívá! (Lucie Hošková). Značkování volně žijících zvířat (Jaroslav Petr). Pocta koním (četba).

Zářivé květy krokusu čili šafránu: pěstování v trávníku, na skalce, v nádobách

Krokusy patří k nejkrásnějším cibulovinám a svými výrazně zbarvenými květy rozzáří každou zahradu. Jsou mezi prvními květy jara, často kvetou ještě na sněhu. Některé si krásu naopak schovávají až na podzim.

Znáte svoji zeminu? Význam a určování pH půdy, tipy na vápnění

Půdní reakce, tedy to, zda je půda kyselá, zásaditá či neutrální, má pro život a zdraví rostlin velký vliv. Různým druhům vyhovuje odlišné pH půdy. Půdní reakce ovlivňuje i využitelnost jednotlivých živin.

Jak vybírat postřikovač? Podle velikosti zahrady i tvaru trysky.

Postřikovač by měl patřit k základnímu vybavení každé zahrádky, velké třeba jen několik metrů čtverečních. Může být ruční i motorový, lze jej zavěsit na záda či postavit na vozík. Teleskopická tyč dosáhne i do korun stromů.

Jak oddělit chodník od trávníku a záhonů: obruby z plechu, dřeva, betonu, plastu

Obrubami zahradních cestiček by neměla prorůstat tráva. Nevhodné okraje cest mohou poškodit i sekačku. Důležitý je i vzhled obrub, který neruší harmonii zahrady. Jak a z čeho je budovat?

Dobráci čmeláci na zahradě: vysaďte jim květiny, postavte úlek

Čmeláci dovedou opylovat i květy, do nichž včely nedosáhnou, a létat i za chladného počasí. Jsou užiteční, mírumilovní, ohrožení. Přilákáte je pestrou kvetoucí zahradou.

Výtečné odrůdy jahodníku pro balkón i na zahradu

Čerstvé jahody z vlastní zahrádky jsou nejlahodnější. Vyberte si pro pěstování zajímavé odrůdy s těmi nejlepšími vlastnostmi. Například převislé balkónové jahodníky lze pěstovat i v závěsném květináči, kde sladce plodí dokonce od jara do zimy.

nejnovější 166 167 168 183 184 185 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2017