Facebook
 
 
 

Články

Vysaďte si okrasné i užitečné vrby

Znáte dřevinu, která může dorůstat do výšky 20 metrů, ale také jen několik centimetrů? Je to neuvěřitelně proměnlivý rod vrb. Patří nejen k vodě, okouzlující okrasné variety zdobí i naše zahrady. Používáme její proutí, kůra léčí, květy dávají včelám první nektar.

Výtečná šípková omáčka, sladký sirup a zdravý čaj

Červené šípky jsou plné zdraví i jedinečné chuti. Kromě posilujícího čaje si z nich můžete připravit sladký léčivý sirup a také labužnickou omáčku. Pokud k ní nebude divočák, nevadí. Stačí i plátek hovězího.

Sklizeň podzimní úrody: skladování, zavařování, mražení, sušení

Chutné a zdravé výpěstky ze zahrádky mohou zpestřovat jídelníček po celou zimu. Jak uskladnit přebytky úrody, aby si ovoce a zelenina zachovaly chuť, vůni, nebo co nejvyšší obsah vitamínů?

Dvoubarevné čajohybridy: růže s odlišnou barvou rubu a líce

Barevná paleta růží je téměř nekonečná, některé květy se pyšní dokonce kombinací dvou barev najednou. Zvláště okouzlující jsou odrůdy s velkými květy, jejichž okvětní plátky mají odlišně zbarvený rub a líc. Vyberte si z mnoha atraktivních odrůd…

Stavebnicové zahradní stroje: motory, převodovky, příslušenství

Základní idea stavebnicových systémů, které mají v Česku velkou tradici, je jednoduchá: Jeden motor pohání nejen sekačku na trávu, ale může pohánět i kypřič půdy, kartáč k odklízení spadaného listí, sněhovou frézu, případně tahat pluh nebo menší valník.

Septoriová skvrnitost listů hrušně: prevence a léčba

Listy, které jsou silně napadeny skvrnitostí kvůli tomuto poškození špatně plní svou funkci a navíc předčasně opadávají. Strom je tak postupně oslabován. Co fialové a později šedohnědé hnědé skvrny způsobuje a jak proti chorobě hrušně chránit?

Jak pěstovat fuchsie: odrůdy převislé, vzpřímené, odolné i choulostivé

Mnoho lidí se domnívá, že péče o fuchsie je jednoduchá a snadná. „To je ale omyl,“ říká Jiří Pevný z Liberce, který se jejich pěstováním zabývá už pětadvacet let. Poradí vám, jak se o krásně kvetoucí, něžné fuchsie starat.

Natura (08.09.2011 09:00)

Dlouholetá záhada kalifornské pouště (Günter Kletetschka). Rostliny jako mravenčí obydlí (Pavel Kovář). Průmyslové využití hub (Ivan Jablonský). Proč papoušci mluví (Jaroslav Petr).

Zahrada plná vůní: kvetoucí dřeviny od jara do zimy

Zahrada může potěšit nejen oko, ale i nos. Vůně jsou pro nás neméně důležité než zrakové vjemy, dovedou dělat s psychikou divy. A čerstvé květy po dešti voní lépe než drahý parfém. Jaké rostliny pěstovat, aby zahrada voněla po celý rok?

Svinky a stínky: Na zahradě pomáhají, ve sklepě mohou škodit

Ovální, drobní tvorové se spoustou nožek, kteří se drží ve vlhku a stínu, v půdě, mechu a pod kameny, jsou suchozemští korýšci. V přírodě i na zahradě plní důležitou funkci, ve sklepě plném jablek je ale rádi nevidíme.

Přezimování přenosných rostlin: pelargónie čili muškáty

Koncem léta jsou muškáty nejkrásnější. A začátek podzimu je také ideální dobou na jejich množení a přípravu na přezimování. Jak by měla probíhat a jak se o ně v zimě starat, aby v létě znovu rozkvetly?

Vyvýšené záhony zpestří zahradu a pomohou bolavým zádům

Nechcete se k záhonům ohýbat, omezuje vás nevhodná půda, nebo si jen přejete zahradu zpestřit? Vybudujte si vyvýšené záhony. Mohou být nízké i vysoké, lemované pohlednými obrubami z rozmanitých materiálů. Rostlinám se v nich bude dařit.

Jak si vyrobit vlastní bylinkový likér, šťávu či víno?

Život s bylinkami je pestrý, voňavý a zdravý. Přes zimu si však jen některé a v omezeném množství můžeme uchovat v květináči. Ostatní nezbývá než usušit… a nebo je uchovat ještě zajímavějšími způsoby.

Natura (01.09.2011 )

Mravenci a rostliny (Pavel Kovář). Bourec morušový v Náprstkově muzeu (Helena Heroldová). Jak se poznávaly houby (František Kotlaba). Babočka a modrooká Mařka (Jaroslav Petr).

Vhodné hnojivo připraví rostliny na zimu

Náročné zimní období přečkají bez úhony pouze odolné rostliny s vyzrálými pletivy. Klíčem k úspěchu je dostatek minerálních látek, především draslíku. Pokud rostlinám dopřejete speciální hnojiva určená pro podzimní období, nebudou trpět jeho nedostatkem.

Přezimování přenosných rostlin: mandevila

Mandevila je jednou z nejatraktivnějších přenosných rostlin. Pěstovat ji lze i celoročně v interiéru, avšak na balkóně vyniká nejlépe. Jak o ni pečovat v zimě a jak si poměrně drahou rostlinu můžete sami namnožit?

Jak si vypěstovat a sklidit vlastní křehké a zdravé zelí?

Zelí je poklad, kteří nám předali naši předci. I nám může po celé léto, a především na podzim i v zimě sloužit jako chutná, levná a nadmíru zdravá zásobárna vitamínů. Výtečných jídel lze ze zelí vytvořit nespočet a z vlastního chutnají nejlépe.

Echinacea krásná i léčivá: Jak ji pěstovat, sklízet a zpracovat?

Třapatka nachová je krásná květina. Ne nadarmo se jedna z mnoha jejích odrůd nazývá Magnus, vznešená. Zrovna tak je ale užitečná. Jako léčivá rostlina podporující imunitu si právem získává stále větší věhlas. Pěstujte ji proto pro krásu i užitek!

Máta: svěží vůně na zahradě, v květináči i receptech

Chuť a vůně máty ochlazuje jako svěží vánek. Pěstuje se mnoho druhů, kříženců a kultivarů, díky čemuž je vzhled, vůně i chuť mát velmi rozmanitá. Porostou na zahradě i v nádobách. Máta je také cennou léčivou rostlinou, upravující nejen trávení.

Natura (11.08.2011 09:00)

Infanticida u samců koně domácího (Luděk Bartoš); Jak se chovat při setkání s medvědem (Anton Krištín); Proměny středoevropského lesa v novověku; Bleskurychlé rostliny (Jaroslav Petr).

nejnovější 169 170 171 198 199 200 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018