Podporuji Jiřího Drahoše
Semena a osiva exotických rostlin, zeleniny, bylinek a květin

Články

Natura (11.03.2010 10:00)

Ochranářské aktivity na Jesenicku (reportáž). Spring Alive a návrat ptáků do hnízdišť (Lucie Hošková). Husa velká přilétá už v únoru (Michal Podhrázský). Počátky genomiky (Zdeněk Opatrný).

Cesta brambor do Evropy: plodina, která zachránila starý kontinent

Španělští vojáci objevili v opuštěné vsi Sorocota na řece Magdalena podivné hlízy. Bylo to na území kdysi bohatého států Inků, v dnešním Peru. Domorodí obyvatelé zde pěstovali brambory už dva tisíce let. Evropu bramborový pokrok v zemědělství a stravování teprve čekal, objev brambory byl průlom.

Zakládáme zahradu: Jak sen o zeleném ráji proměnit ve skutečnost?

Zakládat zbrusu novou zahradu, či od základu renovovat starou, je výzva i skvělá příležitost. Zahrada bude vaším zeleným obývákem, místem k setkávání i odpočinku, zdrojem sladkých čerstvých vitamínů… Plánujte ji proto s láskou i rozmyslem.

Okrasné jehličnany pro dekorativní výsadby

Jehličnany jsou vděčnou součástí okrasné zahrady. Dávají jí barvu a strukturu po celý rok. Díky fantastické šíři druhů, odrůd, velikostí, forem, barevných tónů a tvarů z nich můžete tvořit dekorativní stěny, zákoutí, sochy… Jaké druhy vybírat, jak je do zahrady začlenit, pěstovat, udržet krásné?

Dozrávají podzimní a zimní odrůdy jablek: sklízení a skladování

Jabloně obsypané zrajícími plody jsou symbolem podzimní hojnosti, jejich plody pak prvotřídním domácím zdrojem vitamínů a dalších cenných látek ve vskutku lahodné podobě. Kdy které odrůdy jablek sklízet a jak jablka skladovat, aby vydržela zdravá, sladká a šťavnatá až do Vánoc či ještě déle?

Vyčištění studny odborně

Firmy specializované na čištění studní obvykle vyčistí zdroj vody účinněji než majitel. Je to i bezpečnější, protože do studny sestoupí náležitě vybavený odborník jištěný kolegou. Přesto je dobré znát základní informace o čištění dřív, než firmu objednáme.

Zasaďte si u domu pěkný solitér

Pěkný solitér u domu neskýtá jen příjemný pohled, ale i stín. Až dosáhne určité výšky, bude dominovat předzahrádce stejně tak jako zahradě. Košatý, nebo štíhlý? Solitér nemusí být jen jakýmsi bdělým strážcem domovního vchodu v předzahrádce – i kdekoli jinde na zahradě představuje zdobný prvek a v horkých dnech ochotně skytá vítaný stín. Při výběru vhodného jedince je stejně tak důlež...

Mango v květináči i exotických receptech

Mango patří spolu s jablky, pomeranči, vínem a banány k nejoblíbenějším druhům ovoce na světě. V indických domácnostech dužninu plodů proměňují v pestrou paletu pochoutek – vyzkoušejte je! Mangovník je krásný strom, u nás jej můžete pěstovat jako o poznání menší, ale dekorativní pokojovou rostlinu.

Venkovní bramboříky rozkvétají na podzim i v předjaří

Okouzlující bramboříky jsou obvykle pěstovány jako pokojové rostliny. Existují ale i dva druhy venkovních bramboříků, které projasní zahradu v podzimních měsících či dokonce v průběhu zimy, kdy jejich růžové květy jedinečných tvarů rozkvétají.

Kdy sbírat semena květin a jak je uchovat do jara?

Jednoleté rostliny je třeba vysít každým rokem znova. O pokračování rodu se dobře starají, produkují ohromné množství semen. Není třeba semínka každé jaro znovu kupovat, mnohé si pro příští sezónu snadno nasbíráte sami! A některé květiny můžete nechat i jednoduše vysemenit na záhon.

Tip pro bohatší úrodu: Výsadba jahodníku s Lignohumátem

V září je stále ještě vhodný čas k výsadbě nových sazenic jahodníku. Pokud si již v příštím roce přejete bohatou úrodu sladkých a voňavých jahod, vybírejte kvalitní sazenice, dopřejte jim prvotřídní péči a vhodnou zeminu.

Úrodný podzim: kdy sklízet jablka, rakytník, dýně, rajčata…?

Začátek podzimu je dobou hojnosti, sklizně. Plody pod posledními hřejivými paprsky slunce ještě dozrávají, sládnou a vybarvují se. Ale s postupujícím časem je mohou poškodit první noční mrazíky mrazíky. Kdy je nejlepší čas pro sklizeň ovoce i zeleniny, aby nebylo příliš brzy ani příliš pozdě?

Cibuloviny

Okouzlující bramboříky jsou obvykle pěstovány jako pokojové rostliny. Existují ale i dva druhy venkovních bramboříků, které projasní zahradu v podzimních měsících či dokonce v průběhu zimy, kdy jejich růžové květy jedinečných tvarů rozkvétají.

Rajčenka, obří sestra rajčete, v kuchyni i květináči

Inkové pod legendární horou Machu Picchu hodovali na rajčenkách. Plody těchto obřích rostlin chutnají po rajčatech, ale výrazněji voní. Můžete z nich připravit osvěžující koktejl, marmeládu, slaná jídla… A pěstovat je jako přenosnou či pokojovou rostlinu, který svým vzhledem rozhodně upoutá.

Natura (02.09.2010 )

15. mezinárodní konference o výzkumu netopýrů se konala v Praze (Jiří Gaisler). Hlasové projevy netopýrů (Helena Jahelková). Evropská netopýří noc na hradě Křivoklát (reportáž Adriany Krobové).

Zelené hnojení půdě prospívá: vysejte svazenku, vikev, bob…

Nenechte záhony po sklizni ležet ladem. Pokud je osejte rostlinami vhodnými pro zelené hnojení, výrazně obohatíte a zkvalitníte půdu, prospějete včelám… Tento starý dobrý zahradnický trik má samé výhody, je levný a není příliš pracný! Stačí rostlin vysít, včas je posekat a zapravit do půdy.

Arónie, sladká a zdravá: pěstování, sklízeň, sirup, víno, marmeláda…

Plody arónie obsahují spoustu cenných látek, které posiluji imunitu, pomáhají při arteroskleróze i diabetu. Mají zajímavou chuť, kterou si zamilujete. Jsou trvanlivé a můžete je sklízet ještě nyní. Lze z nich připravit sirup, víno, marmeládu... Arónie je nenáročný keř, který se vyplatí pěstovat!

Zahrada v září

V září sluneční paprsky ještě hřejí, ale nepálí. Vzduch je svěží a práce na zahradě radostí – to je dobře, protože právě v září můžete mnoho udělat pro její zdraví, krásu i úrodu. Je čas sklizně, ale i nových začátků.

Pěstování citrusů v květináči: rady pro začátečníky

Citrusy pěstované v nádobách jsou okouzlující. V létě propůjčí balkónu, terase i zahradě středomořskou pohodu, v zimě zkrášlí zimní zahradu, halu, ložnici. Jsou stálezelené a krásné po celý rok, nejvíce pak v době květu a obsypané plody. Sazenice jsou snadno k dostání a ani pěstování není těžké!

Natura (19.08.2010)

Návrat rysa do naší přírody (Jan Andreska). Hierarchie hyení smečky (Daniel Frynta). S hyenami na lovu (Peter Leonhard Braun). Termiti (Jan Šobotník).

nejnovější 170 171 172 176 177 178 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2017