Facebook
 
 
 

Články

Které mobilní toalety umožňují kompostovat exkrementy?

Kadibudky ani jednoduché žumpy nesplňují dnešní hygienické požadavky, pořízení vícekomorového septiku nebo čističky vyžaduje větší investici, a tak mnozí majitelé chat, chalup i domků v místech bez odpadové kanalizace využívají mobilní toalety.

Akumulátorová řetězová pila Bosch, nářadí pro sad i zahradu

Šikovnost se sice hodí každému, kdo se stará o dřeviny a jejich každoroční průřez, ale někdy nestačí. Pak bývá víc potřeba odvaha. Třeba ke startování motorové pily na žebříku. Mnohem bezpečněji se v koruně stromu řeže s elektrickou řetězovkou.

Osvětlení promění večerní zahradu v magickou: hrajte si se světlem a stínem

Díky nápaditému osvětlení bude zahrada lákavá i za temných večerů. Svítidla mohou do zahrady do zahrady vnést působivé efekty, hru světla, vody a stínu a dodat jí okouzlující, pohádkovou atmosféru. Bude úplně jiná než za dne…

Natura (28.07.2011 )

Poručíme větru, dešti? (Daniela Řezáčová). Chemie pomocnicí v kuchyni (Miroslav Raab, Dušan Metelka). Brazilský mokřad Pantanal (Radana Dungelová, Jan Dungel). Pozoruhodné pavoučí vlákno (Jaroslav Petr).

Tomel, kaki, churma: sladké a zdravé ovoce

Trojí název nese ovoce, které je sladké za tři. Dužina churmy si vás získá chutí i vůní, pokud však necháte zakoupený plod dozrát. Je rovněž prospěšná zdraví. Stromek můžete zkusit pěstovat dokonce ve skleníku a dokonce i venku na zahradě.

Jak vyřezat květinový truhlík z polena, radí Martin Komárek

Martin Komárek z Oseka u Milevska, několikanásobný mistr Evropy a vicemistr světa v dřevorubeckém sportu zvaném timbersport, předvádí, jak lze z velkého kusu kmene vyřezat truhlík na květiny. Přidáváme tipy, čím žlab zpevnit, aby dlouho vydržel.

Jak využít přerostlé okurky nakládačky?

Prakticky z každé přerostlé nakládačky si můžete připravit lahodné kvašáky. Existují ovšem odrůdy, které jsou vnitřní strukturou a pevností pro kvašení předurčené. Ještě dobrý recept a úspěch je zaručen!

Vistárie, legenda mezi popínavými rostlinami

Jednou z nejatraktivnějších popínavých dřevin je vistárie čínská. Obdiv získala díky obřím hroznům květů, pohledným listům a celkové okouzlující struktuře. Letitá vistárie dorůstá úctyhodných rozměrů a dekorativní jsou i samotné kroucené větve.

Jak si vybrat kompostér?

Kompostéry vyrábějí kompost zcela zdarma, bez nároků na energii. Uložíte do nich veškerý rostlinný odpad ze zahrady i kuchyně a výsledkem je kvalitní hnojivo. Jaké výhody má kompostér dřevěný, plastový, zinkový, otevřený či uzavřený?

Čechrava, trvalka zářivých barev a něžných tvarů

Čechrava získala své jméno díky krásným květům, jež připomínají načechraná ptačí pírka. Rozkvétají v barvě bílé, růžové i vínové a daří se jim i ve stinných koutech. Není divu, že čechrava, odolná a tvořící úhledné trsy, je velmi oblíbenou trvalkou…

Samosprašné odrůdy třešní pro bohatou a spolehlivou úrodu

Když si na zahradě zasadíte pouze jednu třešeň a v širokém okolí nebude žádná jiná, hojné úrody sladkých třešní se nedočkáte. Třešně jsou totiž cizosprašné, květy potřebují pyl dalšího stromu. Výjimkou jsou ovšem nové odrůdy samosprašných třešní.

Vše o kompostování

Již dávno důmyslní zahradníci napodobili přirozený koloběh živin v přírodě. Vznikl kompost, geniální vynález. Jak, co a v čem kompostovat, aby výsledkem bylo kvalitní a levné hnojivo, jež nasytí celou zahradu?

Jak množit pivoňky? Dělením trsů, řízkováním, hřížením i roubováním

Pivoňky s nádhernými květy i pohlednými listy působí nejefektněji ve větším počtu, ať už lemují cestičky, zdobí záhony, nebo vyplňují různá zákoutí. Jak si můžete rostliny sami namnožit a vypěstovat nové sazenice?

Elegantní kaly můžete pěstovat v pokoji i na zahradě jezírka

Kaly jsou vyhledávané pro své nádherné květy se zajímavě tvarovanými, velkými toulci. Některé druhy kvetou v zimě, jiné v létě. Obě skupiny mohou ozdobit byt, pestrobarevné letní kaly pak v sezóně i zahradu.

Postavil jsem jednoduchý zahradní altán

„Také jsem si v zahradě postavil altán. Je velmi jednoduchý, takže jsem ke stavbě ani nepotřeboval pomocníka. Chápu, že altán z trámků a latí nevydrží věčně, ale několik sezon potěšit může, a o to mi šlo,“ napsal Jan Málek z Brna a přiložil náčrtky.

Vybíráme lampy pro osvětlení zahrady

Svítidel a světelných systémů vhodných pro venkovní prostředí je na trhu velké množství. Ukažme si některé skupiny těchto zařízení a připomeňme také jejich výhody a technické charakteristiky, které je dobré sledovat při výběru a nákupu.

Poznejte vážky zblízka...

Potkáváme je v létě u rybníka či u řeky, oblíbily si i zahradní jezírka. Zaujmou na první pohled – jsou krásné, elegantní v umném letu, lesknou se pod slunečními paprsky. Znáte tajemství jejich zrození, života a dokonalého letu?

Pěstování zeleniny z vlastních semen: která a jak sklízet?

Sklízení vlastních semen je zahradnická libůstka, která navíc ušetří finance. Někdy je výsev z domácího osiva zeleniny úspěšný, často však v příštím roce přijde zklamání. U kterých druhů uspějete a na co si dát pozor?

Natura (14.07.2011)

Zlatachtivé houby (Jan Borovička). Co hrozí medvědům na Islandu (reportáž Petra Slintáka). Proměny lesa ve středověku (Jiří Woitsch). Klony útočí (Jaroslav Petr).

Natura (21.07.2011 )

Těžko čitelná pšenice (Jaroslav Doležel). Genová burza (Jaroslav Petr). Čtyři objevitelé Mendelových výzkumů (Michal Šimůnek).

nejnovější 171 172 173 198 199 200 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018