Facebook
 
 
 

Články

Jak na smutnice: dezinfekce substrátu, biologická ochrana, lepové desky

„Poletující mušky smutnice jsem si přinesl domů se substrátem. Jsou velice nepříjemné, ale zajímalo by mě, zda také škodí rostlinám a jak je možné se jich zbavit?“ zeptal se Aleš Balánek z Českého Brodu.

Orsej, vlčí mák a hlaváček jarní: květy krásné i jedovaté

Seznamte se s třemi půvabnými květinami, které zdobí naši přírodu i zahrady. Na jejich jarní a letní květy je radostný pohled. Je však dobré vědět, že obsahují látky, které mohou člověku i domácím zvířatům velmi uškodit.

Jak zabránit larvám vrtalky pórové ve vrtání póru, cibule a česneku?

Zelenina provrtaná chodbičkami skrz na skrz nikoho nepotěší. Zasahovat však proti vrtalce ve chvíli, kdy si již na zelenině pochutnává je pozdě. Ovšem díky preventivním krokům ji můžete zabránit pór, cibuli a česnek vůbec napadnout.

Natura (26.01.2012 10:00)

O kolik náš čas zaostává za tryskáčem? (Helena Illnerová). Endemiti Madagaskaru (Václav Petříček). Opravdu velryby netrpí kesonovou nemocí? (Jaroslav Petr). Četba: Pozor Toxo!

Přírodní postřik z vratiče proti padlí, rzi, mšicím i mandelince

Vratič je pohledná bylina, která se dříve používala v lidovém léčitelství. Protože ale obsahuje látky pro člověka toxické, v této tradici nelze nepokračovat. Ovšem léčit může vratič i nadále, a to ostatní rostliny na zahradě.

Jak pěstovat „listové kaktusy“: vánoční, velikonoční a epifyly

Všechny kaktusy nemusí vypadat jako pichlavý jehelníček. Některé jako by naopak sestávaly pouze ze zelených dužnatých listů. Podobně jako bodlináči krásně kvetou, ale na rozdíl o nich dovedou růst i na stromech či skalách.

Sedum mexicanum

Jak je dobré míti Filipa, v tomto případě všechny dostupné druhy rozchodníků. Proč? Protože pak nemůže dojít k takové fatální chybě, jaká se mi stala v případě rozchodníku Sedum rupestre ‘Lemon Coral‘. Před nedávnem mne upozornil můj přítel a kolega  z USA, Brent Horvath, že by se mohlo jednat o druh Sedum mexicanum, nikoli o

Jak na svilušky: postřiky chemické i přírodní, biologická ochrana roztoči

„Náš durman obalila jemná pavučinka. Listy předčasně opadaly a rostlina vůbec nekvetla. Jak máme zasáhnout?“ zeptal se čtenář František Bouda ze Železného Brodu. Svilušky dovedou rostliny opravdu rychle likvidovat, obrana ale existuje.

Jak na svilušky: postřiky chemické i přírodní, biologická ochrana roztoči

„Náš durman obalila jemná pavučinka. Listy předčasně opadaly a rostlina vůbec nekvetla. Jak máme zasáhnout?“ zeptal se čtenář František Bouda ze Železného Brodu. Svilušky dovedou rostliny opravdu rychle likvidovat, obrana ale existuje.

Staré stromy a pařezy jsou užitečné, aneb jak chovat tesaříky

Trouchnivý pařez nebo dokonce kmen je nepořádek, řeknou si milovníci dokonale upravené zahrady. Příznivci přírodního zahradničení v něm však vidí domov spousty užitečných živočichů. A zkrášlí jej třebas popínavou růží…

Z čeho a jak budovat zahradní cesty a schody?

Jsou významnou součástí každé zahrady. Umožňují snadný přechod mezi domem a nejrůznějšími kouty zahrady, zajišťují pevný povrch při manipulaci s nářadím či materiálem a chrání trávník i vysazené rostliny před poničením. Měly by být funkční i krásné…

Na mšice platí žluté lepové desky i parazitické vosičky

Mšice sají z rostlin šťávu, čímž je připravují o živiny a celkově je oslabují. Rostlina ztrácí barvu, listy se kroutí a vadnou, časem i opadávají. Nové pupeny mají nepravidelné tvary a deformují se. Jak proti mšicím ochránit rostliny v interiéru?

Natura (19.01.2012 10:00)

Vůně v kulturním kontextu (Thierry Talou). Slovinsko je země krasů (Jaroslav Hromas). Rodinný život alpských kamzíků (Jaroslav Petr). Četba: Pozor Toxo!

Pokojové květiny v koupelně: u okna i pod umělým osvětlením

Koupelna plná uklidňující zeleně, to je vskutku vábivá představa. A není tak těžké ji zrealizovat. Stačí jen vybrat odolné druhy rostlin a dle potřeby dosvěcovat. A i pokud je koupelna zcela bez okna, lze denní světlo umělým plně nahradit.

Eschynantus čili rděnka, krásně kvetoucí pokojová rostlina

Patří mezi méně známé druhy a péče o ní je o trochu náročnější, nežli o běžné pokojové rostliny. Zato se však odmění krásnými zářivě červenými trubkovitými květy. Poléhavé rostliny působí nádherně v závěsných nádobách.

Keramzit jako drenáž, substrát i dekorace při pěstování rostlin

Kuličky s příjemnou barvou pálené hlíny můžete využít na mnoho způsobů. Poslouží jako lehká drenáž na dně pěstebních nádob, jako vkusná dekorace na povrchu květináčů, truhlíků i záhonů a dokonce může nahradit i pěstební substrát.

Krásné, ale jedovaté zahradní dřeviny: plamének, tis a mahonie

Seznamte se s trojicí okrasných dřevin, které jsou velmi pohledné a na zahradách žádoucí, ale zároveň i jedovaté. Zatímco mahonie způsobí pouze nevolnost a plamének již svou chutí většinou odradí, krásný tis je opravdu velmi nebezpečný.

Natura (12.01.2012 10:00)

Noční hormon (Helena Illnerová). Stromy zdokumentovaly tunguskou katastrofu (Günther Kletetschka). Tajná učebnice metodologie vědy (Jaroslav Flégr). Četba: Pozor Toxo!

Až se jaro zeptá….

…aneb, byli jsme v Libochovicíh Zima je v plném proudu, na mnoha místech napadl sníh a holými korunami stromů se prohání studený vítr. U nás na podřipsku je to letos pouze ten vítr ve větvích, sníh vidíme pouze na vzdálených vrcholcích Českého středohoří. Sukulentíky odpočívají na svých zimovištích a není divu, že se už všichni těšíme

Jak se starat o citrusy v zimě? Vegetační klid je posílí.

Citrusy jsou subtropické rostliny a z toho je nutné vycházet i při jejich pěstování. Vyžadují dostatek světla, většině druhů vyhovuje i přímé slunce a v zimě potřebují chladné zimování, aby nabraly sil a poté bohatě kvetly i plodily.

nejnovější 174 175 176 210 211 212 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018