Facebook
 
 
 

Články

Květy uprostřed sněhu a mrazu: čemeřice, vřesovec a rohatá violka

Nejen na jaře a v létě, ale i v zimě se můžete radovat ze vzácných květů, které v ponurých dnech působí jako účinná antidepresiva. Křehké květy těchto výjimečných zahradních rostlin se totiž překvapivě rozvíjejí uprostřed zimy.

Jak i v zimě učinit zahradu krásnou

Nehýří barevnými květy, ale může vypadat jako obraz plný klidu a ticha. V zimní zahradě vynikne jemná grafika nahých větví i tmavá zeleň jehličnanů. Uschlá květenství trav obraz zjemní, barevná kůra a plody oživí. Nechejte se inspirovat…

Jak učinit zahradu krásnou i v zimě

Nehýří barevnými květy, ale může vypadat jako obraz plný klidu a ticha. V zimní zahradě vynikne jemná grafika nahých větví i tmavá zeleň jehličnanů. Uschlá květenství trav obraz zjemní, barevná kůra a plody oživí. Nechejte se inspirovat…

Krásné, ale jedovaté: sasanka, konvalinka, narcis. Co mohou způsobit?

Děti snadno zamění lesklé plody rulíku zlomocného za borůvky, červené peckovice lýkovce považují za rybíz, nebo se rozhodnou ochutnat krásnou sasanku. Jaká nebezpečí mohou číhat na zahradě i v jarním lesíku?

Odrůdy ořešáku královského: Kterou si vybrat?

Chystáte se vysadit na zahradě užitečný a krásný ořešák? Můžete si vybrat z mnoha odrůd. Seznamte se z desítkou ořešáků, jež se liší vzrůstem, tvarem, velikostí, barvou i chutí plodů a tvrdostí jejich skořápky.

Alokázie, pokojové rostliny s velkými dekorativními listy

Alokázie se pyšní listy, jež jsou považovány za vůbec nejozdobnější ze všech pokojových rostlin. Moderní kultivary jsou odolnější než původní rostliny, a tak lze dnes kolokázie pěstovat i v běžném bytě. Krásně vyplní a oživí polostinná místa.

Natura (05.01.2012 10:00)

Zimní přikrmování ptáků (Zdeněk Vermouzek). Dělení buněk a jeho kontrolní mechanismy (Petr Šolc). Biotechnologie a budoucnost využití hub (Milan Gryndler). Svět bez komárů (Jaroslav Petr).

Mrazuvzdorné sukulenty – prodej

Pro pěstitele a milovníky  sukulentů vhodných pro celoroční pěstování venku, připravujeme pro letoší rok nový internetový obchod. Nabídka sukulentů je rozšířena o několik novinek na českém trhu z okruhu rozchodníků, netřesky jsou v celkovém počtu 80 kultivarů, skalničky můžete vybírat z cca 70 druhů. Obchod se připravuje na novou sezonu 2012.  Přikládám odkaz, kde si

Natura (29.12.2011 10:00)

Vánoční „barborky“ a spánek stromů (Helena Štorchová). Biologické objevy roku 2011 (Jaroslav Petr). Ornitologové s dobrovolníky počítají (Zdeněk Vermouzek, Petr Voříšek).

Přejeme Vám krásné a pohodové Vánoční svátkyhodně dárečků pod stromečkemv novém roce 2012 hodně životních úspěchůa co nejvíce spokojených kytiček. Děkujeme za Vaši stálou přízeň, Dáša & Mirek

Natura (22.12.2011 09:00)

Archa Noemova pohledem geologa (Václav Cílek)

Pěstujeme vánoční květiny: azalka, brambořík, hvězdník, vánoční kaktus

Květiny, které kvést během adventu, jsou tou nekrásnější vánočních ozdobou. Jak se o ně starat, aby vydržely po mnoho let, a jaké zahradnické triky je přimějí ke květu?

Sedum rupestre ‘Lemon Coral’

Sedum rupestre ‘Lemon Coral’ je žhavá novinka mezi zahradními zimvzodrnými sukulenty. Jedná se skutečně nepřehlédnutelný kultivar. Výrazně sukulentní, poměrně robustní rostlina, má všechny své části zbarveny zářivě žlutou barvou. Toto výrazné zbarvení je zachováno i během dnů, kdy není dostatek slunečního záření. Protože mi rostlina byla z USA doručena letos v létě, byla jsem

Květy bramboříků okouzlují tvarem i barvou

Bramboříky planě rostou v jihoevropské přírodě, lidé se je pokoušeli pěstovat odedávna. Dnes je vyšlechtěno mnoho odolných hybridů všech barev a velikostí, které každoročně kvetou uprostřed zimy. Jak se o ně starat?

Natura (15.12.2011)

Dárek pro kočku (Jana Lukešová). Stromořadí nejsou jen krásná (Jakub Esterka). Kdo všechno má kurděje (Jaroslav Petr).

Cesmína: dekorativní v zimním aranžmá i na zahradě

Cesmína je stálezelená či opadavá dřevina rostoucí v mírném i tropickém pásmu. Do našeho povědomí se zapsala zejména jako symbol Vánoc, má ale mnohem více tváří i využití. Z cesmíny paraguayské se například vyrábí proslulý povzbuzující nápoj maté.

Dračinec čili dracéna, krásná pokojovka mnoha tváří

Jsou elegantní, nenáročné a dlouhověké, hodí se do jakéhokoliv interiéru. Díky šlechtění existují desítky nízkých i vysokých kultivarů s různě barevnými a zdobenými listy. Pro štíhlé i zakrslé dracény se najde místo v každém bytě.

Jak pěstovat krásný a užitečný ořešák

Ořechy jsou nepostradatelné nejen na vánoce. Jejich výtečná chuť se uplatní ve sladkostech ale i slané kuchyni, jsou zásobárnou důležitých živin, posilují nervy. Ořešáky jsou krásné stromy, které je snadné pěstovat a neměly by chybět na žádné zahradě.

Phemeranthus sediformis (Poelln.) Kiger

Rostlina je u nás známá hlavně pod již neplatným jménem Talinum sediforme.  Nezkušený pěstitel by si mohl tento druh splést se severoamerikým rozchodníkem Sedum lanceolatum ssp. subalpinum. Rostliny si jsou při prvním pohledu zdánlivě podobné, ale jen do té doby, než se objeví první poupata a květy. Phemeranthus má velké bílé

Čím obdarovat kutila nebo zahrádkáře

Kdo zahrádkáří, chalupaří a stará se o údržbu i pěkný vzhled bytu či domu, používá k tomu různé nástroje a nářadí. Svátky představují výbornou příležitost k vylepšení nebo obnově kutilského a zahradního nádobíčka. Co a jak vybírat?

nejnovější 175 176 177 210 211 212 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018