Facebook
 
 
 

Články

Včelaření pro začátečníky

Včelaření je koníček krásný a ušlechtilý. Jen díky včelám naše krajina stále ještě kvete. Včelařit může začít každý, kdo má prostornou zahradu, dostatek nadšení i trpělivosti. Co radí zkušení včelaři začátečníkům?

O úspěšném pěstování meruněk rozhoduje klima, půda, volba odrůdy i odnože

Meruňky můžete pěstovat nejen v nejnižších, ale i ve středních polohách. Důležité je zvolit vůči mrazu odolnou odrůdu a na vhodné podnoži. Nejvíce stromy ohrožují výkyvy teplot, před kterými je lze částečně chránit.

Lomikameny, kvetoucí polštáře na skalce i v květináči

Lomikameny jsou drobné, nádherně kvetoucí skalničky. Daří se jim na skalkách, v nádobách kultivaci a některé druhy se pěstují i jako léčivky nebo pokojové rostliny. Pěstovat je tak může každý, ať má zahradu, balkon či jen parapet před oknem.

Kdy a jak prořezávat roubovaný ořešák?

Plané ořešáky tvoří souměrné koruny i bez našeho zásahu. Ale roubované pomoc potřebují. Jak tvarovat sazenice v prvních letech po výsadbě, prořezávat vzrostlé stromy či zmlazovat staré ořešáky? A kdy je k tomu skutečně nejvhodnější doba?

Okrasné máky na zahradě: jednoleté, vytrvalé a skalkové

Rozevláté máky obdivujeme na makových polích, kde se pěstují pro olejnatá semena nejen do buchet, i na okrajích obilí, kde jsou nejkrásnějším plevelem. Z máku setého i vlčího byly vyšlechtěny i okouzlující okrasné variety pro potěšení na zahradě.

Zahradní chodník z keramické dlažby Terca Klinker

Budujete zahradní chodník a hledáte dlažbu, která hodně vydrží a nepotřebuje prakticky žádnou údržbu? Výborným řešením je například odolná, stálobarevná keramická dlažba Terca Klinker od společnosti Wienerberger.

Natura (09.06.2011 )

Parziti z rostlinné říše (Jakub Těšitel). Mravenčí móda (Jaroslav Petr). Dva odlišné póly (Pavel Prošek). Třicet let na zlatém severu (četba, 1.díl).

Pěstování fazolí pro barevná zrna i lahodné lusky

Fazole jsou pěkné na pohled, nenáročné a užitečné. Můžete pěstovat odrůdy tyčkové, popínavé, i keříčkové, sklízet různobarevná zrna, nebo oblíbené nezralé lusky, zelené či fialové... Zrna i lusky jsou zdravé a v kuchyni je lze využít na mnoho způsobů.

Jak udržovat dokonalý trávník: sečení, vertikutace, pískování

Pokud má mít trávník vzhled hebkého zeleného koberce, vyžaduje specifické pěstování. Je třeba jej nejen pravidelně a vhodně sekat, ale i mechanicky ošetřovat, například provzdušňovat, aby byly trávy v té nejlepší kondici.

Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

Mulčování prospívá rostlinám, šetří vodu i práci. O jahodách to platí dvojnásob. Místo neustálého okopávání, které jim příliš neprospívá, je lepší půdu pod jahodníky pokrýt. Jaké výhody mají jednotlivé materiály?

Jak pěstovat hortenzie v květináči?

Hortenzie jsou velmi oblíbené nejen na zahradě, ale také jako hrnkové rostliny. Speciální kompaktní kultivary s bohatým modrým květenstvím můžete v nádobě pěstovat po řadu let. Potřebují ale dostatek vody, kyselý substrát a nesvědčí jim příliš vysoké teploty.

Rohože pro vaše soukromí… od rákosu po exotické kapradiny

Obliba používání rohoží z přírodních materiálů neustále roste. V rozsáhlých bytových komplexech i v nových čtvrtích s rodinnými domky zajistí rohože z přírodních materiálů, aplikované na plotech nebo zábradlích, příjemné soukromí.

Kniha 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře poslouží začátečníkům i pokročilým

Přejete si mít po ruce knihu, která vám poradí se zahradničením od A až do Z? Knihu, která bude nejen zdrojem inspirace, ale také vám ochotně odpoví na spousty nejrůznějších otázek? Pak je 1000 nápadů a rad pro zahrádkáře určeno právě vám.

Bělásek rezedkový, řeřichový, ovocný, hrachorový… Víte, kolik je u nás bělásků?

Bělásek není pouze zelný. Mezi motýly s bělavými křídly patří řada zajímavých a pro zahrádkáře naprosto neškodných druhů. Jejich housenky se živí na planých rostlinách a zelenina je vůbec nezajímá.

Kamenné zídky ze systému betonových prvků Naturblok

CSB-Naturblok, betonový systém se vzhledem hrubě tesaného kamene díky barevné paletě věrně imituje různé přírodní horniny. I proto přibývá uživatelů, kteří z něj staví terasy, schodiště či ploty. Výrobce CS-Beton s.r.o. nyní nabízí novinku – CSB-Naturblok roh.

Jak pěstovat rajčata na záhoně a ve skleníku?

Rajčata patří mezi nejoblíbenější a nejrozmanitější plodovou zeleninu. Pohledné rostliny můžete pěstovat ve skleníku, na záhoně i v nádobách. Když se budete řídit jednoduchými pravidly pro pěstování, přinese vám každá rostlina bohatou úrodu.

Krása přírodního kamene na zahradě

Kámen je více než jen stavební materiál k vybudování skalky či opěrné zídky. Je to prvek, který zahradě dodá novou dimenzi a poslouží k vybudování rozličných praktických i uměleckých útvarů. Co vše můžete s kamenem vytvářet?

Lignohumát, elixír pro zahradní i pokojové rostliny

Jak snížit spotřebu hnojiv a přitom docílit bohaté násady květů, plodů, bujného růstu rostlin i ozdravění půdy? Vyzkoušejte přírodní huminové a fulvové kyseliny, které rostlinám poskytnou prvotřídní péči založenou na přirozených principech.

Natura

Překvapivá síla rostlin (Jan Kolář). Biodiverzita, příroda a vztahy v ní (Jan Saniga). Žába kanibal a evoluční biologie (Jaroslav Petr). Chemik Fritz Haber (Pavel Zachař).

Zahrada v červnu

Přišlo zahradníkovo léto. Zahrada je plná svěží zeleně, kvete a dává první plody. Užívejte si tepla a dlouhých večerů, a přitom o své království pečujte, aby bylo stále krásné. Co červnová zahrada potřebuje?

nejnovější 185 186 187 210 211 212 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018