Facebook
 
 
 

Články

Citrónová verbena a myrta, půvabné voňavé stromky v nádobách

Tyto aromatické dřeviny se pěstují v přenosných nádobách. Jsou krásné, lze je rozmanitě tvarovat, jejich listy i plody využít v kuchyni i domácím léčení. Pokud máte chladné místo na přezimování, pro verbenu stačí i temné, je pěstování snadné.

Natura (13.01.2011 10:00)

Genetika ve studiu zoologie (Pavel Hulva). Co přinese Rok netopýra? (Helena Jahelková). Proměny lesa ve středověku (Jiří Woitsch). Válka klonů (Jaroslav Petr).

Předpěstování sadby za oknem: vhodný substrát, sadbovací tablety, miniskleníky…

Vypěstovat si vlastní sadbu zeleniny i okrasných rostlin ze semen se vzhledem k nízkým nákladům i širšímu výběru druhů a odrůd vyplatí. Jak postupovat, aby sazeničky byly silné a zdravé?

Postavte si zahradní terasu z dlažby a cihel

Plochy z pevným povrchem činí ze zahrady příjemné místo k obývání. Dobře na nich stojí zahradní nábytek, snadno se udržují. Jako terasy mohou zároveň vyrovnávat terén. Terasu z pohledné kombinace dlažebních desek a cihel si snadno zbudujete sami.

Karambola, šťavnaté ovoce ve tvaru hvězdy

Karambola je tropické ovoce zajímavé chuti i vzhledu. Bobule se jedí syrové, v ovocných salátech, jako kompot či džem. Výborné jsou ale i prosolené nebo kvašené, hodí se na přípravu čatní. Semínko pak můžete zasadit do květináče.

Jak pěstovat liči

Pochutnat si na exotickém ovoci a poté jeho semena zasadit do květináče, to je dvojnásobná radost. Těšíme se, jak rostlinka vyklíčí a vyroste. Musíme jí ale poskytnout vhodnou teplotu, zálivku, výživu. Jak vypěstovat ze semínka oblíbenou rostlinu liči?

Zahradní cesty a chodníčky slaďte se stylem zahrady i domu

Cestičky vinoucí se zelení a plochy se zpevněným povrchem činí ze zahrady příjemné místo k obývání a odpočinku. Dokážou ji proměnit stejně překvapivě jako promyšlená výsadba okrasných rostlin. Jak je plánovat a budovat?

Zahrada v lednu

V lednu by zahrada měla odpočívat pod sněhovou pokrývkou, uspaná mrazem. Je však třeba kontrolovat její zimní zabezpečení. Dlouhé večery jsou ideální k rozmýšlení jarních výsadeb a úprav. Můžete začít i s prvními výsevy za okno.

Postavte si pěkné a užitečné pařeniště

Pařeniště je skvělým pomocníkem každého pěstitele, a na malých zahrádkách nahradí i skleník. Podle našeho návodu si jej sami snadno postavíte. Díky oknu z jemných latěk je pohledné, na zahradě nebude působit rušivě.

Zahradní kůlny a domky mohou být funkční i estetické

Kůlna schová nářadí, kabely, hadice, hnojiva, pěstební nádoby, nebo i sekačku a zahradní nábytek. Může se zároveň stát i dekorativním zahradním prvkem, pokud ji zhotovíte nápaditě a s citem. Nabízíme inspiraci i praktické tipy.

Semena je nejlepší skladovat v ledničce a mrazáku

Kvalitní semena jsou poměrně drahá. Pokud s nimi ale budete dobře hospodařit, vyplatí se vám stonásobně. V sáčcích je občas semen více, nežli spotřebujete za jednu sezónu. Jak tedy uskladnit nevyužité zbytky semen, aby neztratily klíčivost?

Jak postupovat při montáži skleníku?

Postavit si skleník z kovu či dřeva je náročná záležitost, pokud má být stabilní a splňovat všechny funkce. Většina lidí dá proto přednost již připravené stavebnici. Ani její smontování a umístění však není úplně triviální a je třeba dodržet určité zásady.

Podivuhodné mučenky lákají kolibříky i netopýry

Mučenky plodí chutné ovoce a využívají se jako léčivky. Prosluly však také díky své nevšední kráse. Jejich květy i listy navíc skrývají mnohá tajemství. Nechají se opylovat netopýry, motýly umí naopak odradit od kladení vajíček…

Kompletní výživa okrasných dřevin hnojivy Silva Tabs

Pokud jsou okrasné dřeviny zdravé, vybarvené a dobře rostou, je krásná celá zahrada. K tomu však potřebují výživu. Vyzkoušejte komfortní hnojení ve formě tablet. Živiny ekonomicky dávkují a rostlinám poskytnou vše potřebné.

Jak vybavit skleník a jak jej správně větrat?

Prostor skleníku je omezený a je třeba jej co nejlépe využít. Rostliny můžete pěstovat na záhonech, v pytlích, nebo v nádobách umístěných na policích. Kromě světla, vláhy a živin potřebují i čerstvý vzduch – proto je nezbytné zajistit i správné větrání.

Natura (06.01.2011 10:00)

Budoucnost biopaliv (Zdeněk Opatrný). Syndrom bílého nosu také v Evropě (Ivan Horáček). Pravěk ve středoevropském lese (Jiří Vojč). Protiskopová léčba mexických vlků (Jaroslav Petr).

Orostachys thyrsiflora

Zda se orostachysy řadí mezi rozchodníky nebo ne, je otázka úhlu pohledu. Když  zalistujeme ve starších publikacích věnovaným těmto sukulentím rostlinám, nalezneme je zařazeny v rodu Sedum – skupina Orostachys. Podle mne, nezáleží ani tak na šuplíku, do kterého určitý rod nebo druh zastrčíme, ale na tom, zda se nám rostliny libí nebo ne. Orostachysy, konkrétně

Natura (23.12.2010 )

Přírodní historie Starého a Nového zákona (Václav Cílek)

Natura (30.12.2010 )

Chráníme biodiverzitu jen pro ni samotnou? (František Pelc). Nadcházející rok netopýra (Ivan Horáček). Objevy, které opravili naše omyly (Jaroslav Petr).

Vánoce z vánočních hvězd

Vánoce jsou přede dveřmi a většina z nás přemýšlí o tom, jak si zpříjemnít vánoční pohodu zajímavou dekorací. Já osobně ráda dávám svým přátelům malé dárečky, jen tak pro potěšení v tomto zimním svátečním  čase. Ráda bych Vám zde dala typ na jeden takový dáreček nebo dekoraci pro slavnostní stůl. Nápad jsem našla na stránkách

nejnovější 185 186 187 198 199 200 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018