Facebook
 
 
 

Články

Natura (16.12.2010 10:00)

Slovenské hory v zimě (Miroslav Saniga). Výzkum biodiverzity Sahelu (Petr Benda, Jiří Šmíd). Kalifornské babočky (Jaroslav Petr).

Prkenný plot

Chceme-li přesně vymezit a uzavřít svůj pozemek, zvolíme takové ohraničení, které ochrání naše soukromí před zvídavými pohledy zvenčí. Navíc stavba plotu přináší do zahrady nový architektonický prvek, který může přispět k jejímu vzhledu.

Udírna z květináčů

Uzení bylo odjakživa součástí každé vesnické zabijačky a někde se praktikuje dodnes. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Atraktivní hvězdník, amarylis, kvete jen při vhodném pěstování

Nádherně kvetoucí hvězdníky jsou chloubou každého pěstitele. Potřebují však specifické podmínky a prevenci proti chorobám, jako je červená spála. Jak je pěstovat radí Věra Drábková, odborná instruktorka Českého svazu zahrádkářů.

Natura (09.12.2010)

Jak se mění naše rybníky? (Jiří Pykal). Okolnosti zastřelení medvědice u slovenského Martina (reportáž Adriany Krobové). Ektoparaziti Kostariky (Ivan Literák). Následky ropné havárie v Mexickém zálivu (Jaroslav Petr).

Primula auricula – zimuvzdorný sukulent

Asi se podivíte proč na stránkách věnovaných sukulentům chci psát o primulích. Ač je to k nevíře i mezi klasickými skalničkami, jakými prvosenky  jsou, nalezneme  100% sukulentní druhy. A co je ještě zajímavější, tyto druhy jsou dokonale zimovzdorné. Dnes bych Vás ráda upozornila na druh pocházející z vápencových skal Alp, Karpat a Apenin – Primula auricula,

Vánoční stromek: výběr, péče, pěstování v květináči

Jak vybírat řezané vánoční stromky? Který druh zvolit a jak se o něj starat, aby byl krásný co nejdéle? A jak pěstovat vlastní vánoční stromeček v nádobě po mnoho let?

Lahodné a zdravé hlízy jakonu, plodiny Inků, vypěstujete i na zahradě

Jihoamerický jakon plodí velké množství jedlých, šťavnatých hlíz, které chutnají po ovoci. Zpestří jídelníček a prospívají zdraví – cenné jsou především pro diabetiky.

Jmelí léčivé i jedovaté, legendami opředené

Jmelí ve vánoční výzdobě nemůže chybět. Je nejen krásné, ale i opředené spoustou dávných pověstí, mýtů a legend. Má vskutku zajímavý způsob života i rozmnožování. Je léčivé i jedovaté, používané v moderní medicíně i léčitelství.

Sedum amplexicaule

Mezi rozchodníky, které mám ve své sbírce se nalézá také jeden velmi zajímavý druh. Je jím Sedum amplexicaule subsp. amplexicale. Přesto, že se jedná o rostlinu spíše pro sběratele, ráda bych se  zmínila o zvláštnosti, kterou tento druh vyniká. Výše jmenovaný rozchodník se vyskytuje převážně v suchých a kamenitých oblastech Alžíru, Maroka, Tunisu a na

Crassula ‘Estagnol’

Ať chceme nebo ne, při pěstování a specializaci na sukulenty určitého okruhu, se časem v  každé sbírce objeví i nějaký ten kultivar. Někteří specialisté se tomuto faktu sice brání, ale dříve či později nějaký ten květináček s pohlednou rostlinkou kultivarového jména, jim na parapetu  stejně  uvízne. Já osobně se kultivarům nebráním, naopak. Některé druhy kříženců jsou

Jak chránit ovocné dřeviny proti virovým chorobám?

Virová onemocnění ovocných dřevin patří mezi nejobávanější choroby rostlin na zahradě a v sadech. Neexistuje na ně totiž lék. Stromy a keře můžete uchránit pouze díky preventivním opatřením. Jaká to jsou? A lze plody napadených rostlin konzumovat?

Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu

Kozlík lékařský patří mezi byliny, jejich účinnost prověřily staletí praxe i moderní medicína. Pomáhá při problémech s nespavostí, při stresu, úzkosti. Umí vyrovnávat hladiny klíčových látek v mozku, přitom nevyvolává závislost.

Také sněhové frézy a kartáče potřebují údržbu

Kdo si oblíbil variabilitu zahradní techniky, ví, jak užitečné dokážou být malé stroje i při odklízení sněhu z přístupových cest nebo ploch okolo domu, ať už jde o zametací kartáč či sněhovou frézu. Přečtěte si, kam se která technika hodí a jak ji udržovat.

Zahrada v prosinci

Prosinec se klene od podzimu k zimě. Proto za příznivého počasí lze dokončit některé podzimní práce. Dřeviny si zaslouží kontrolu a péči. Můžete si také zajistit čerstvé zimní vitamíny, vysít pelargonie...

Ostropestřec mariánský, dobrodiní pro přetěžovaná játra

Játra jsou základem zdraví, proto je třeba se o ně dobře starat. Jsou zatěžována po celý rok, v období hostin a oslav ještě více. Blahodárné účinky na játra má krásný bodlák jménem ostropestřec. Jeho účinků si cení lidové léčitelství i klasická medicína.

Citrónová tráva voní v květináči i v exotických pokrmech

Citrónová tráva, voňatka, je dekorativní tropická travina s velmi příjemnou a výraznou citrusovou vůní. Je oblíbenou přísadou asijské kuchyně, připravíte z ní osvěžující a zdravý nápoj. Můžete ji pěstovat i doma v květináči, čerstvá je nejlepší.

Důmyslné pasti na hmyz: Jak masožravé rostliny lapají kořist?

Masožravé rostliny patří mezi nejpodivuhodnější skvosty přírody. Pěstovat je lze i doma. Patří do nejrůznějších rodů i čeledí, pyšní se rozmanitými tvary, barvami. Jedno však mají společné – dovedou lapit a pozřít živočišnou kořist.

Masožravé rostliny v bytě: nákup, péče, krmení

Pěstovat podivuhodné masožravé rostliny doma není až tak těžké, jak by se mohlo zdát. Pokud po nich zatoužíte, jak je nakupovat a jak se o ně starat? Potřebují například celoroční krmení hmyzem?

Soukromá oranžérie aneb jak pěstovat citrusy ve skleníku

Manželé Krejzovi sklízejí mandarinky od října do Vánoc, i když bydlí v Hrobcích kousek od Roudnice nad Labem. Postavili si totiž nádhernou oranžérii, která dává až 100 kg plodů. Má přitom jednoduchá skla a přitápění stačí minimální.

nejnovější 189 190 191 201 202 203 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018