Facebook
 
 
 

Články

Zahrada v dubnu

V dubnu je sezóna na zahradě v plném proudu. Slunce již prohřálo vzduch i půdu. Až na výjimky již můžete vysazovat a sít všechny druhy zeleniny, okrasné květiny i dřeviny, zakládat trávník… tak s chutí do toho!

Nebojte se pěstovat vysokokmeny a staré odrůdy ovocných stromů

Zákrsky jsou praktické, česat můžete přímo ze země. Přesto vysoké, vznosné ovocné stromy tradičních odrůd naštěstí nevymizely zcela. Na mnohé zahrady se i vracejí. Jaké jsou jejich výhody a jak je pěstovat?

Živá voda pro Vaše rostliny

Jaro nám konečně klepe na dveře a mnozí z nás se těší, až vyběhnou na své zahrádky, nebo až zasadí první květiny. Někdy se může stát, že nám rostliny nezačnou růst tak, jak bychom si představovali. Faktorů, které to způsobují, může být několik. Nejčastějším prohřeškem ovšem bývá „jen“ nedostatečná péče.

Pěstujte zeleninu na balkóně!

Pro pěstování čerstvé zeleniny nepotřebujeme rozlehlé záhony. Stačí truhlík, z kterého zelenina nejen chutná, ale také jej i zdobí. Nabízíme několik typů pro ty, kteří mají velké zahrádkářské srdce, ale malé prostory k pěstování.

Natura (24.03.2011 10:00)

Amplituda elastické vlny a magnitudová stupnice (Jan Zedník). Ženšenové špagety (Tomáš Vaněk). Želví kompas (Jaroslav Petr). Pocta koním (3.díl četba).

Jaký druh či kultivar magnólie se hodí pro vaši zahradu?

Magnólie je skvost mezi okrasnými dřevinami. Kvete obvykle zjara, ale pěstovat můžete i druhy, jež rozkvétají v létě. Květy mohou být růžové, bílé, purpurové... I ve výšce a tvaru koruny je výběr: od nižších, širokých keřů po dvacetimetrové stromy.

Stavíme zahradní krb s udírnou

Jak by se vám líbila kuchyně na zahradě, která by při pěkném počasí dovolila vařit venku? Postačila by vám k tomu plotna v zahradním krbu s otevřeným ohništěm? Tady je návod na stavbu, kterou lze dotvářet podle svých představ a nároků.

Gloxínie, kvetoucí pokojová i balkónová rostlina pro každého

Ideální pokojová květina by měla být nejen nenáročná na pěstování, ale také by měla krásně kvést a mít zajímavý tvar. Gloxínie všechny tyto podmínky splňují. Kompaktní tvar rostliny a veliké nálevkovité květy nabízejí skutečně nádhernou podívanou.

Hoštické slepičince, přírodní hnojivo pro zeleninu i květiny

Na zahrádky se v poslední době vrací přírodní, organická hnojiva, která nezatěžují půdu a poskytují rostlinám kvalitní a přirozenou výživu. Díky nabídce přírodních granulovaných hnojiv již však nemusíte zpracovávat čerstvý trus domácích zvířat.

Jak pěstovat tulipány, krále cibulovin

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Můžete je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí. Jak je vysazovat, množit a jak se o ně starat, aby do krásy rozkvetly každým rokem?

Chřestovníček, mandelinka, vrtalka: jak před nimi chránit květiny a zeleninu?

Druhy hmyzu, jež se přiživují na zelenině a květinách, zahrádkáři na záhonech rádi nevidí. Napadené rostliny mohou znehodnotit i zahubit. Proto je důkladně prohlížíme a při výskytu nevítaných hostů chráníme.

Oslnivě krásná magnólie: výsadba a pěstování na zahradě

Rozkvetlá magnólie je nepřehlédnutelné, okouzlující výtvarné dílo přírody. A i po zbytek roku zahradu zdobí dokonalý tvar rozložité koruny a velké listy. Je mnoho důvodů, proč tento úchvatný okrasný strom pěstovat!

Forzýtii neboli zlatici lze udržovat krásnou řezem

Keře, které se zjara zcela obalí zářivými, žlutými květy jsou jarním potěšením pro každou zahradu. Můžete vybírat různé druhy, odrůdy a křížence podle toho, jaký tvar a vzrůst si přejete. Plnou krásu v rozkvětu pak podpoří každoroční řez.

Pestré pěstování cibule: obří salátové, šalotky, cibulky k nakládání...

Pokud si vypěstujete vlastní cibuli, bude nejen nejvoňavější a nejšťavnatější, ale především si můžete vybrat z řady vskutku zajímavých odrůd. Mají nejrůznější barvy, tvary, chutě i využití. Pěstovat je můžete ze sazečky i ze semen.

Natura (17.03.2011)

Jak vzniká zemětřesení? (Aleš Špičák). Genetické modifikace pouze specialitou laboratoří? (Jaroslav Petr). Monitorování velkých savců na Šumavě (Pavel Šustr). Pocta koním (četba).

Jak prořezávat broskvoně: krátký a dlouhý řez

Mladé stromky broskvoní se vyznačují velmi intenzivním růstem až do doby plné plodnosti. Abychom zajistili stabilní výnosy kvalitního ovoce, je nutné každoročně provádět řez plodného obrostu.

Zahradní skleník: vše, co o něm potřebujete vědět

Skleník si zaslouží každý, kdo s nadšením pěstuje zeleninu a květiny. Dá vám zcela nové možnosti, rostliny jsou v něm jako v bavlnce. Jakou vybrat velikost, konstrukci? Jak v něm zeleninu i květiny nejlépe pěstovat a jak skleník využít po celý rok?

Jaro s novým plotem od firmy Pilecký

Na jaře, když zem rozmrzne, nastává příhodný čas pro stavbu plotu kolem zahrady či jiného pozemku. K oblíbeným materiálům patří osvědčené drátěné pletivo. Vydrží víc a déle než dřevěné plotovky, je levnější než zdivo a montáž lze zvládnout svépomocí.

Chraňte na zahradě mouchy pestřenky, zlikvidují více mšic než slunéčka!

Pestřenky jsou občas omylem považovány za vosy, ale výstražným zbarvením jen kamuflují, žihadlo nemají. Živí se nektarem a opylují květy, zatímco jejich larvy pilně likvidují mšice.

Zkuste pěstovat lilie ze semen!

Lilie se obvykle množí dělením cibulí a dceřiných cibulek. Pěstování ze semen vyžaduje více času, ale má řadu výhod. Zabrání přenosu virových chorob, a navíc je úžasným dobrodružstvím. Ze semen kříženců totiž vykvete nejedno oslnivé překvapení. Jak postupovat?

nejnovější 195 196 197 212 213 214 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018