Facebook
 
 
 

Články

Vánoční stromek: výběr, péče, pěstování v květináči

Jak vybírat řezané vánoční stromky? Který druh zvolit a jak se o něj starat, aby byl krásný co nejdéle? A jak pěstovat vlastní vánoční stromeček v nádobě po mnoho let?

Lahodné a zdravé hlízy jakonu, plodiny Inků, vypěstujete i na zahradě

Jihoamerický jakon plodí velké množství jedlých, šťavnatých hlíz, které chutnají po ovoci. Zpestří jídelníček a prospívají zdraví – cenné jsou především pro diabetiky.

Jmelí léčivé i jedovaté, legendami opředené

Jmelí ve vánoční výzdobě nemůže chybět. Je nejen krásné, ale i opředené spoustou dávných pověstí, mýtů a legend. Má vskutku zajímavý způsob života i rozmnožování. Je léčivé i jedovaté, používané v moderní medicíně i léčitelství.

Sedum amplexicaule

Mezi rozchodníky, které mám ve své sbírce se nalézá také jeden velmi zajímavý druh. Je jím Sedum amplexicaule subsp. amplexicale. Přesto, že se jedná o rostlinu spíše pro sběratele, ráda bych se  zmínila o zvláštnosti, kterou tento druh vyniká. Výše jmenovaný rozchodník se vyskytuje převážně v suchých a kamenitých oblastech Alžíru, Maroka, Tunisu a na

Crassula ‘Estagnol’

Ať chceme nebo ne, při pěstování a specializaci na sukulenty určitého okruhu, se časem v  každé sbírce objeví i nějaký ten kultivar. Někteří specialisté se tomuto faktu sice brání, ale dříve či později nějaký ten květináček s pohlednou rostlinkou kultivarového jména, jim na parapetu  stejně  uvízne. Já osobně se kultivarům nebráním, naopak. Některé druhy kříženců jsou

Jak chránit ovocné dřeviny proti virovým chorobám?

Virová onemocnění ovocných dřevin patří mezi nejobávanější choroby rostlin na zahradě a v sadech. Neexistuje na ně totiž lék. Stromy a keře můžete uchránit pouze díky preventivním opatřením. Jaká to jsou? A lze plody napadených rostlin konzumovat?

Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu

Kozlík lékařský patří mezi byliny, jejich účinnost prověřily staletí praxe i moderní medicína. Pomáhá při problémech s nespavostí, při stresu, úzkosti. Umí vyrovnávat hladiny klíčových látek v mozku, přitom nevyvolává závislost.

Také sněhové frézy a kartáče potřebují údržbu

Kdo si oblíbil variabilitu zahradní techniky, ví, jak užitečné dokážou být malé stroje i při odklízení sněhu z přístupových cest nebo ploch okolo domu, ať už jde o zametací kartáč či sněhovou frézu. Přečtěte si, kam se která technika hodí a jak ji udržovat.

Zahrada v prosinci

Prosinec se klene od podzimu k zimě. Proto za příznivého počasí lze dokončit některé podzimní práce. Dřeviny si zaslouží kontrolu a péči. Můžete si také zajistit čerstvé zimní vitamíny, vysít pelargonie...

Ostropestřec mariánský, dobrodiní pro přetěžovaná játra

Játra jsou základem zdraví, proto je třeba se o ně dobře starat. Jsou zatěžována po celý rok, v období hostin a oslav ještě více. Blahodárné účinky na játra má krásný bodlák jménem ostropestřec. Jeho účinků si cení lidové léčitelství i klasická medicína.

Citrónová tráva voní v květináči i v exotických pokrmech

Citrónová tráva, voňatka, je dekorativní tropická travina s velmi příjemnou a výraznou citrusovou vůní. Je oblíbenou přísadou asijské kuchyně, připravíte z ní osvěžující a zdravý nápoj. Můžete ji pěstovat i doma v květináči, čerstvá je nejlepší.

Důmyslné pasti na hmyz: Jak masožravé rostliny lapají kořist?

Masožravé rostliny patří mezi nejpodivuhodnější skvosty přírody. Pěstovat je lze i doma. Patří do nejrůznějších rodů i čeledí, pyšní se rozmanitými tvary, barvami. Jedno však mají společné – dovedou lapit a pozřít živočišnou kořist.

Masožravé rostliny v bytě: nákup, péče, krmení

Pěstovat podivuhodné masožravé rostliny doma není až tak těžké, jak by se mohlo zdát. Pokud po nich zatoužíte, jak je nakupovat a jak se o ně starat? Potřebují například celoroční krmení hmyzem?

Soukromá oranžérie aneb jak pěstovat citrusy ve skleníku

Manželé Krejzovi sklízejí mandarinky od října do Vánoc, i když bydlí v Hrobcích kousek od Roudnice nad Labem. Postavili si totiž nádhernou oranžérii, která dává až 100 kg plodů. Má přitom jednoduchá skla a přitápění stačí minimální.

Pěstování vánoční hvězdy: Aby kvetla po mnoho let

Tato tradiční vánoční květina patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny. Husté, sytě zelené a sametově hebké listy tvoří pozadí zářivě barevných listenů. Můžete pěstovat hvězdu maličkou i velkou, různě zbarvenou. A nikoli jenom po jednu sezónu, ale při správném zacházení po mnoho let.

Natura (02.12.2010)

Klimatologická konference v Cancúnu (Jiří Jeřábek). Jak se pozná nový druh (Ivan Literák)? Auxiny (Eva Zažímalová). Lednímu medvědu hrozí pokuta (Jaroslav Petr).

Až na konec světa (28.11.2010 12:00)

Mezi přístavy

Sedum craigii

Sedum craigii je v kultivaci vzácnou a tak trochu záhadnou rostlinou, hlavně díky jejímu nejasnému původu. Při své křížové výpravě po informacích o tomto druhu jsem zjistila, že se jedná s největší pravděpodobností o přírodní hybrid, vzniklý zkřížením Dvou rozdílných druhů – Echeveria affinis x Graptopetalum amethystinum. Při pohledu na rostlinu je zřejmé,

Natura (25.11.2010 10:00)

Sobecké geny mohou i prospět (Helena Štorchová). Ptačí biodiverzita Kostariky (Ivan Literák). Rostliny v pohybu aneb výprava dovnitř buňky (Jan Petrášek). Mravenčí genom (Jaroslav Petr).

Až na konec světa (29.11.2009)

USA narodní parky I.

nejnovější 195 196 197 206 207 208 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018