Facebook
 
 
 

Články

Čerstvý salát ze záhonu je nejlepší. Jak pěstovat a sklízet až do zimy?

Vlastní salát, chutný, křehký, vypěstovaný bez chemických postřiků a nadbytku hnojiv, sklizený těsně před přípravou salátu… Poděkují nám za něj chuťové buňky a celé tělo pookřeje.

Zahradničení ve druhém srpnovém týdnu

Košíky se plní zeleninou, přesto ještě můžeme vysévat a vysazovat novou. Pomalu nastává čas na výsadbu prvních okrasných cibulovin. Péči potřebují stromy, keře, květiny i samotná půda…

Magazín Leonardo - Chemie je věda hravá a zábavná, učí žáky už 20 let program Kids’ Lab

Fyzika a chemie obvykle nepatří k nejoblíbenějším školním předmětům. Právě žáky 1. stupně základních škol má k chemii nalákat program Kids’ Lab, který ve spolupráci s Národním technickým muzeem zřídila společnost BASF, jedna z největších agrochemických firem na světě.

Jak chránit rostliny bez chemie? Pomůže lep, olej i textilie

S láskou pěstované rostliny je třeba chránit před škůdci a chorobami. Když však vyhubíme se škůdci i jejich přirozené nepřátele, vrátí se nevítaní hosté s o to větší silou.

Letní péče o skalku: Jak skalničky správně zalévat a hnojit?

Skalku obvykle není nutné zalévat ani v létě. Ovšem Při dlouhotrvajícím suchu a horku, jaké nás postihlo, trochu vláhy potřebuje. Skalničky však zaléváme i hnojíme jinak, než třeba letničky nebo zeleninu.

Jak chránit rostliny bez chemie? Pomůže textilie, lep i olej

S láskou pěstované rostliny je třeba chránit před škůdci a chorobami. Když však vyhubíme se škůdci i jejich přirozené nepřátele, vrátí se nevítaní hosté s o to větší silou.

Levandulová pleťová voda a koupel: Připravíte ji i z odkvétající byliny

Vůně levandulových květů je nejen neskonale příjemná, ale má léčivé schopnosti. Uklidňuje, navozuje pocit pohody a harmonie. A také čistí a pěstí pleť. Vyzkoušejte domácí pleťovou vodu, koupel a napářku.

Magazín Leonardo - Kdyby Verne věděl, že ho považujeme za otce sci-fi, velmi by protestoval, tvrdí znalec

Jules Verne je dnes považován za otce sci-fi literatury díky svým více než sedmi desítkám románů. Svým čtenářům nabídl pohled daleko do budoucna, do éry elektřiny, počítačů i misí do vesmíru. Uznání ale ve své době došel jen u svých čtenářů, ne v uměleckých kruzích nebo mezi akademiky.

Magazín Leonardo - Budeme hospodářská zvířata léčit bylinkami? Výsledky jsou zatím rozporuplné, tvrdí expert

Jak velký problém představují paraziti u domácích a volně žijících přežvýkavců? Je možné nahradit dnes používaná léčiva bylinami, která by zvířata spásala?

Ožanka lesní a kalamandra: medonosné, léčivé a půdopokryvné trvalky

Zahradu mohou zpestřit divoké trvalky, dokonce naše domácí, původní druhy. Jedněmi z nejzajímavějších jsou ožanky. Krásně voní, nasytí motýly, čmeláky i včely, hojí záněty a odolávají suchu.

Magazín Leonardo - Vokno, vopice, vosel. Odkud se vzalo v češtině takzvané protetické „v“?

Hostem Magazínu Leonardo byl autor studie na toto téma Jan Chromý, ředitel Ústavu českého jazyka a teorie komunikace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Tamaryšek – záplava okouzlujících květů nejen na jaře

Půvab tamaryšků, nevšedních a zajímavých keřů nespočívá jen v bohatých květních závojích obalujících na jaře nebo v létě jejich štíhlé větve, ale i v nevšední kráse mrazem a jinovatkou ojíněných rostlin v zimním období.

Magazín Leonardo - Vysychavé řeky produkují při zaplavení nečekaně velké množství oxidu uhličitého, zjistili vědci

Vysychavých toků, tedy řek s prázdnými koryty, na světě přibývá. Vědci měřeními zjistili, že tyto typy řek zásadně přispívají k uvolňování oxidu uhličitého do ovzduší. Tak se může skokově změnit jeho koncentrace a významně přispět ke změně klimatu.

Zahradničení v prvním srpnovém týdnu

Dozrávají rajčata, papriky, letní jablka i slívy. Trvalky i letničky jsou v plném květu. Sejeme saláty, ředkvičky, fenykl. Srpen je měsíc hojnosti, jen dlouhotrvající horko a sucho nám přidělává starosti...

Krásnoočko, okatá květina stvořená pro suchá léta

Kvítka krásnooček hledí z hustého závoje zelných lístků, i když je horko a půda občas vyschne. Pocházejí vesměs ze severo a středoamerických prérií a vůči suchu jsou především vytrvalé druhy značně odolné.

Magazín Leonardo - Nová publikace představuje české výtvarné umění od Velké Moravy po současnost

Velmi rozsáhlá kniha Dějiny umění v českých zemích 800 -2000 zachycuje vývoj a proměny umělecké tvorby u nás od Velké Moravy až po současnost. Zabývá se malířstvím, sochařstvím, architekturou, knižní malbou, uměleckým řemeslem, ale nejen jimi. Celkem 800 vybraných děl zasazuje také do historických souvislostí jejich vzniku.

Hrajte si venku: Zábava v přírodě pro malé i velké

V létě není nic lepšího než být venku. Teplé počasí, slunečné dny a vlahé večery, to vše láká k pobytu v přírodě. Přesvědčte i své ratolesti, že je lepší vstát od televize nebo od počítače a trávit volný čas venku. Přinášíme inspiraci pro venkovní aktivity s dětmi, ať už ve volné přírodě, nebo u vás na zahradě.

Plevel ze skalky je nutné odstraňovat důkladně a včas

Skalka je královnou zahrady. Kameny a rostliny jsou promyšleně rozmístěny tak, aby poskytovaly co nejhezčí pohled ze všech stran. Jenže tuto nádhernou podívanou může zcela zničit invaze plevele.

Ocelové město. Tajemství indonéské džungle. Geny fungují i po smrti. První pouť brambor do Evropy. Co udělalo z vlků psy?

Ocelové město. Tajemství indonéské džungle. Geny fungují i po smrti. První pouť brambor do Evropy. Co udělalo z vlků psy?

Kytice: Kupovaná, nebo vlastnoručně natrhaná?

Raději kytice z dokonalých květů, nebo naopak trochu rozčepýřená, domácká kombinace? Není kytice z květinářství zbytečně nákladná a neekologická? A nevypadá pro změnu svazek domácích květin moc obyčejně, zvlášť tehdy, kdy na zahradě zrovna nic nápadnějšího nekvete?

nejnovější 2 3 4 200 201 202 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018