Facebook
 
 
 

Články

Nejúčinnější zvlhčovače vzduchu jsou stromy. Pomáhají i na zahradě

Stín vzrostlých stromů je v horkém létě nenahraditelný, žádný slunečník tak neochladí. A nejen to - čím více zeleně na zahradě, tím lépe se vám bude dýchat, protože když stromy dýchají, zvlhčují vzduch.

Tymián v kuchyni i přírodní lékárničce

Tymián nadchne jak kulinářské nadšence, tak milovníky přírodní medicíny. Jeho nezaměnitelná silná vůně je proslulá, stejně jako jeho dezinfekční účinky a specifická chuť.

Největrnější místa na zemi. Co měřil Běhounek na severním pólu. První kyvadlové hodiny. Kolik váží vše živé? Otáčivý pohyb na Zemi i ve vesmíru.

Největrnější místa na zemi. Co měřil Běhounek na severním pólu. První kyvadlové hodiny. Kolik váží vše živé? Otáčivý pohyb na Zemi i ve vesmíru.

Jetel jako ozdoba zahrady: dekorativní půdopokryvné i záhonové variety

Jetele kvetou v nesčetném množství druhů, vyšlechtěny jsou i dekorativní zahradní kultivary. Te kterých nejsnáze vytvoříte okouzlující záhony, nebo jimi pokryjete půdu jako kobercem?

Magazín Leonardo - Za posledních 30 let ubyly více než tři čtvrtiny hmyzu. Na vině je hlavně člověk, tvrdí přírodovědec

Letos si opět připomínáme Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha. Jak je suchem ohrožen hmyz? Platí tvrzení, že přežije všechno? Hostem Magazínu Leonardo byl přírodovědec Petr Bogusch z Univerzity Hradec Králové.

Jak získat kvalitní seno? Sklizeň usnadní vhodná technika

Přichází období sečení vysoké trávy. Pokud chceme usušit seno, je nejlepší, když se do toho pustíme svépomocně. Ruční kosu a hrábě použijeme na menší zahradu, na větší pozemek přijde vhod technika. Správně zvolené stroje nám pomohou se sečením, sušením i následnou přepravou sena.

Magazín Leonardo - Děti technologie používají, ale informatika je učí, jaké principy jsou za nimi, vysvětluje pedagog

Výuka informatiky na základních školách projde radikální změnou. Podle návrhu nového rámcového vzdělávacího programu se žáci budou méně učit pracovat s kancelářským softwarem a mnohem více se budou věnovat tzv. informačnímu myšlení.

Škůdci drobného ovoce a jak s nimi bojovat

Nikdo si nepřeje přijít o plody ze zahrádky těsně před sklizní. Jestliže jsme už předtím vynaložili úsilí na vypěstování úrody drobného ovoce, chceme sklízet ovoce zdravé a v dostatečném množství, pěkně vyzrálé a chutné. Přesto ale musíme často bojovat o svou úrodu s různými škůdci a chorobami. Velmi účinná v tomto směru mohou být i preventivní opatření.

Bělozářka: Trvalka, která prosvětlí louky, skalky i záhony

Jemná bělostná květenství zahradu jemně prosvítí a krásně doplní i výsadby trvalek – květinám všech barev a tvarů dá vyniknout a celek zjemní. Dle druhu se hodí na plné slunce i do polostínu.

Novinka edice Receptáře: Ovocné stromy

Sklízet vlastní ovocnou úrodu je potěšením pro každého zahrádkáře. Cesta ke šťavnatým plodům však skrývá mnohá úskalí. Nová edice Receptáře vám ji však může značně zpříjemnit. Zaměřuje se totiž výhradně na ovocné stromy.

Magazín Leonardo - Chceme dostat naše špičkové oční lékařství na mapu Evropy, říká přednostka Oční kliniky

Letos uplyne 200 let od vzniku první oční kliniky v Praze. Příběh české oftalmologie přiblížila v Magazínu Leonardo přednostka Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jarmila Heissigerová.

Zahrada jako hřiště pro děti: Nezapomeňte na bezpečnost

Zahrada nabízí dětem netušené možnosti. Mohou si zde hrát, objevovat svět, učit se péči o rostliny i sledovat koloběh přírody. Číhají zde však i nástrahy, kde si mohou vaši potomci ublížit. Přinášíme několik tipů, jak snížit riziko a proměnit zahradu v místo plné bezpečné zábavy.

Co jsou a k čemu slouží swale, svejly? Zpomalí odtok vody ze zahrady

Příkopy, které zadržují dešťovou vodu a poté ji postupně uvolňují, jsou ve svahu nesmírně užitečné. Mohou se ukrývat v záhonech a být naplněny materiálem, který vlhkost nasaje jako houba a zadrží.

Bylinky jako okrasné rostliny

Zakládáte si každý rok bylinkovou zahrádku? Pokud vás bylinky nadchly a pěstujete je jako pochutiny či zdroj přírodní léčby, pak byste mohli vyzkoušet ještě pěstování bylinek jako okrasných rostlin. Na léčivé bylinky a koření totiž můžeme směle pohlížet i jako ozdobu záhonů, okenních truhlíků, nebo kytic.

Magazín Leonardo - Už brzy budeme vědět, jestli je naše sluneční soustava jedinečná, předpovídá astronom

Jsou to dvě desetiletí, co astronomové objevili první exoplanetu, oběžnici jiné hvězdy, něž je naše Slunce. O tom, jak výzkum v této oblasti pokračuje a jak se na něm podílejí čeští vědci, hovořil v Magazínu Leonardo Petr Kabáth z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Zahradničení ve druhém červnovém týdnu

Nejteplejší jaro, které kdy bylo na našem území přesně zaznamenáno, některým rostlinám svědčí, jiným méně. Zvláště zelenina a nové výsadby vyžadují závlahu. Pokračuje čas sklizně i dalšího setí.

Plíseň rajčat: Jak jí předejít a jak zasáhnout, když se objeví?

Tato bohužel velmi častá nemoc dovede rostliny zcela zlikvidovat. Je na ně smutný pohled a úrodu dají špatnou, nebo dokonce žádnou, protože to nestihnou. Prevence a časná léčba je velmi důležitá.

Magazín Leonardo - Vojta Náprstek. Bývalý revolucionář, Amerikán, ale především český vlastenec a mecenáš

Letos si Klub českých turistů připomíná 130 let od svého založení. V roce 1888 stál u jeho zrodu také český vlastenec a mecenáš Vojta Náprstek, jeho první předseda. Více o této významné postavě českého národního hnutí hovořila v Magazínu Leonardo historička a etnografka Milena Secká z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Hýčkejme si na zahradě škvory – chrání rostliny před mšicemi

Nelezou do ucha a nepropichují bubínky. Sice mají rádi skuliny, ale chladné a klidné. A také milují mšice. Můžete jim připravit jednoduchý úkryt a přesunovat je v něm přímo na místa, kde se mšice přemnožily.

Dětský svět na zahradě: dopřejte dětem prostor k pohybu

V krásném letním počasí jsou všichni rádi co nejvíce venku. Děti se na čerstvém vzduchu vyběhají, užijí si spoustu zábavy a zapojí svou fantazii při vymýšlení vlastních her. Podpořte jejich chuť na venkovní řádění a pořiďte jim nějakou zajímavou hračku do zahrady.

nejnovější 2 3 4 195 196 197 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018