Facebook
 
 
 

Články

Zahrada v září

V září sluneční paprsky ještě hřejí, ale nepálí. Vzduch je svěží a práce na zahradě radostí – to je dobře, protože právě v září můžete mnoho udělat pro její zdraví, krásu i úrodu. Je čas sklizně, ale i nových začátků.

Pěstování citrusů v květináči: rady pro začátečníky

Citrusy pěstované v nádobách jsou okouzlující. V létě propůjčí balkónu, terase i zahradě středomořskou pohodu, v zimě zkrášlí zimní zahradu, halu, ložnici. Jsou stálezelené a krásné po celý rok, nejvíce pak v době květu a obsypané plody. Sazenice jsou snadno k dostání a ani pěstování není těžké!

Natura (19.08.2010)

Návrat rysa do naší přírody (Jan Andreska). Hierarchie hyení smečky (Daniel Frynta). S hyenami na lovu (Peter Leonhard Braun). Termiti (Jan Šobotník).

Natura (26.08.2010 10:00)

Věda v Mongolsku (Evžen Kůs). Výprava do termitiště (Jan Šobotník). Návrat rysa do naší přírody (Jan Andreska).

Pozdní léto je časem sázení rozchodníků

Velmi často dostávám otázky, kdy je nejlepší sázet skalničky, hlavně pak mrazuvzdorné rozchodníky. Díky několikaletému podrobnému studiu těchto sukulentních rostlin , jejich růstovému cyklu a schopností přezimování , mohu říci, že právě nyní, na konci léta, nastala ta nejvhodnější doba pro sázení rostlin rodu Sedum, Hylotelephium, Phedimus a Petroseum. Naskýtá se

Javory obarví zahradu

Okrasné javory na zahradu patří. Pěkné jsou celý rok, podzim pak bude díky nim barevný a prozářený. Podzimní zahrada s javory vás nabije pozitivní energií. Žádný jiný druh stromu nenabízí takovou rozmanitost a množství okrasných forem různých barev a velikostí. Malý javůrek se vejde i na terasu!

Andělika lékařská: léčivá rostlina, jejíž jméno nelže

Andělika je jednou z nejúčinnějších bylin které pomohou okamžitě, pokud vás trápí žaludeční nevolnost, křeče a nadýmání. V lékárně můžete zakoupit sušený kořen. Sklízet ale můžete i vlastní. Andělika je nenáročná a pohledná rostlina. Užijete i semena, na jaře zpestří vitamínové saláty.

Okrasné trávy zdobí zahradu po celý rok

Vzdušné vějíře trav dokáží v okrasné zahradě divy – zvláště když je rozvlní závan větru. Přesto jsou využívány poměrně málo. Mají přitom mnoho výhod – jsou poměrně nenáročné a nevyžadují mnoho péče, ozdobné po většinu roku – dokonce i v zimě. Jsou nejen zelené, ale i zlatavé, purpurové, stříbrné…

Hořkou pihovitost jablek způsobuje nedostatek vápníku

Hořká pihovitost jablek je závada nejen estetická, ale i chuťová. Dužnina pod pihami, šedavými skvrnami, je hořká a zkazí celé jablko. Pihovatost však není choroba, ale fyziologický jev, jehož příčinou je nedostatek vápníku. Díky tomu lze tomuto neduhu předcházet a také jej ještě před slizní léčit.

Voňavá meduňka vás uklidní. Pěstovat ji zvládne každý!

Meduňka je jednou z nejoblíbenějších bylinek pro uklidnění. Je mírná ale účinná, svěže voní po citrusech, má příjemnou chuť. Čerstvé lístky zpestří dezerty i slaná jídla. Meduňka je velmi pohledná, odolná a nenáročná trvalka, která by neměla chybět na žádné bylinkové zahrádce!

Moje první řetězová pila

Řetězovou pilu vybíráme podle technických parametrů a také podle toho, jak nám padne do ruky, zda je dobře vyvážená, jak je hlučná, zda ji lze lehce nastartovat nebo jak snadno do ní lze dolévat palivo či olej. Ideální je si ji před koupí vyzkoušet.

Svatojánský chléb, rohovník, jako pokojová rostlina

Rohovník je v teplých krajích statným stromem. Jeho semena odedávna slouží jako potrava i pochoutka, jsou sladká a mají lahodnou chuť i vůni. Velmi snadno také klíčí, proto můžete svatojánský chléb pěstovat i jako zajímavou rostlinu doma v květináči. V létě se mu bude dařit na terase či zahradě.

Pěstování bambusu na zahradě

Bambus je podivuhodná tráva. Až Několik metrů vysoká, se stébly pevnými jako ocel. Ozdobná a velmi půvabná, když její listy šumí ve větru. Ač pochází z orientu, některé druhy můžete pěstovat i venku na zahradě! Jsou mrazuvzdorné a lze je využít pro živé ploty, jako zajímavé solitéry...

Kaktusy pod sněhem: Jak je lze pěstovat celoročně venku?

Nevěřící Tomášové se přijížděli v zimě podívat, jestli kaktusy něčím nepřikrývá, nebo je dokonce nevyhrabává a nepřechovává ve skleníku. Ale sukulentní rostliny opravdu vykukovaly ze sněhu, a když odtál, pustily se opět do zdárného růstu. Jak pěstovat mrazuvzdorné kaktusy poradí Jiří Novák i vám.

Domácí bylinkový ocet pro příjemný, účinný a ekologický úklid

Pro čistou domácnost nemusíte kupovat ty zaručeně nejúčinnější čistící prostředky. Ocet, sůl a vlastní bylinky poslouží stejně – odmastí, vyčistí, provoní kuchyň i koupelnu. Navíc takový přípravek nemusíte zamykat do skříně, aby si s ním neublížily děti. Také osvěžovače vzduchu jsou lepší přírodní.

Natura (18.03.2010)

Monitorování populací husy velké (Michal Podhrázský) . Kapitolky o havěti (Josef Dlouhý, Petr Doležal). Od genetických mutací ke genetickým manipulacím (Zdeněk Opatrný).

Natura (25.03.2010 00:00)

Čím se odlišují orangutani a gorily vysvětluje Ing. Zdeňka Jeřábková ze ZOO Dvůr Králové (Tamara Urválková).

Natura (25.03.2010)

Ohrožuje plísňové onemocnění evropské netopýry? (Ivan Horáček). Gorily versus orangutani (Zdenka Jeřábková). Jak ptáci rozpoznávají své nepřátele? (Roman Fuchs). Jedlé vakcíny (Tomáš Moravec).

Natura (01.04.2010 00:00)

Jak zvířatům zpestřit jednotvárný život v ZOO vypráví Zdenka Jeřábková (Tamara Urválková).

Natura (01.04.2010)

Jak zvířatům zpestřit jednotvárný život v ZOO? (Zdenka Jeřábková). Datovací dendrochronologie (Tomáš Kyncl). Nepřátelé ptáků (Roman Fuschs). Brehmův život zvířat (četba).

nejnovější 208 209 210 213 214 215 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018