Facebook
 
 
 

Články

Sošky a plastiky na zahradě: Jak si vybrat, kam je umístit?

Umělecké dílo může být jedinečným kořením zahrady. Pokud souzní s naší duší i zahradou samotnou, vnese do ní nový příběh, kouzlo nebo vtip. Vyberte si z kamene, kovu, keramiky, dřeva, skla...

Magazín Leonardo - Čeká nás výjimečných 106 minut zatmění Měsíce. Stačí dobrý výhled a výdrž, radí astronom

Zatmění Měsíce, které nás letos čeká, bude výjimečné: náš přirozený satelit při něm projde přímo středem zemského stínu. O dění na letní obloze hovořil v Magazínu Leonardo ředitel Hvězdárny Brno Jiří Dušek.

Prázdné záhony po sklizni nenechte ležet ladem, znovu je využijte

Sklizeň je v plném proudu. Poté, co jsme z půdy vyjmuli česnek, cibuli, letní salát nebo zlikvidovali několikaleté výsadby jahodníku, plochy znovu využijeme k dalšímu užitku.

Magazín Leonardo - Bohaté státy by měly platit klinické testy neziskových léků. Vydělají na tom všichni, tvrdí vědec

Jak financovat výzkum, který se farmaceutickým firmám nevyplatí? Nastal v naší společnosti čas na vývoj a rozšíření neziskových léků? Hostem Magazínu Leonardo byl biochemik a filozof Boris Cvek z Univerzity Palackého v Olomouci. 

Smolnička smůlu nenosí, krásu a jemnost však do zahrady přinést může

Smolnička patří mezikrásně kvetoucí plané rostliny Evropy a zahradníci z ní vyšlechtili mnoho ještě ozdobnějších odrůd. Jak mohou zkrášlit zahradu, jak je pěstovat a množit?

Magazín Leonardo - Brněnští vědci umí měřit krátkodobý stres. Stanovili také jeho jednotku: 1 selye

Před dvěma lety publikoval vědecký tým Julie Bienertové Vašků z Lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně matematický postup pro výpočet stresovanosti člověka. Letos se vědcům podařilo tento koncept ověřit v praxi, kdy měřili stres u dobrovolníků za pomocí testů poskytnutých společnosti NASA. 

Triky pro úspěšný boj proti plevelům

Plevel je všude kolem nás. Říká se, že je to rostlina, která roste na stanovišti proti vůli pěstitele. Daří se mu v zahrádce, pěstebních nádobách i mezi dlažbou. Úplně se ho zbavit není jen tak, ideálního stavu dosáhneme pouze dlouhodobou a cílevědomou činností.

Hrachory, půvabně kvetoucí popínavé letničky i trvalky

Jsme-li duše citlivé a milujeme-li ve spojení s květy přídomek něžný, určitě bychom na zahrádce či na terase neměli zapomenout na hrachory. Ozdobí pergolu, plot i loubí.

Magazín Leonardo - Nedostupnost této základní literatury mě šokovala, říká studentka práv

Tým z olomoucké právnické fakulty zprostředkoval první kompletní vydání římského práva – Digesta seu Pandectae. U nás vyjde tato publikace vůbec poprvé.

Pěstitelská delikatesa: vlastní citróny aneb sklizeň v květináči

Půvabný stálezelený stromek, jehož květy omamně, sladce voní - citroník bychom mohli pěstovat jen pro jeho krásu. Ovšem může nás obdarovat i plody. Chcete se naučit umění pěstovat exotické ovoce za oknem?

Zahradničení na konci července: Poslední výsevy zeleniny a péče o zahradu

Zahrada kvete a za péči nás obdarovává štědrou úrodou. I na konci července však ještě můžeme některé druhy zeleniny i květin vysévat a vysazovat. A ostatní podpořit v růstu, kvetení i zrání.

Magazín Leonardo - Postavy, které umějí procházet zdí, asi ovládají kvantové tunelování, říká autor Fyziky superhrdinů

Když začal James Kakalios pracovat na své knize Fyzika superhrdinů, pochyboval prý, že se mu povede najít komiksový příběh ke každému fyzikálnímu zákonu. Nakonec se mu to ale podařilo, a tak na příkladu superhrdinů vysvětluje Newtonův gravitační zákon i kvantovou mechaniku.

Voňavý a hojivý heřmánek: Jak ho sbírat, sušit, užívat, pěstovat?

Po celé léto rozvíjí jemné rostliny heřmánku spoustu léčivých květních úborů, které lze postupně sbírat. Hojivý nálev si můžete připravit z čerstvých květů a další si nasušit do zásoby.

Estragon na zahradě i na talíři: hořčičný dip i limonáda

Pelyně kozalec známý jako estragon vytváří vysoké keře o výšce 80-120 cm. Má čárkovité listy světle zelené barvy. Je úzce spojen hlavně s francouzskou a arménskou kuchyní.

Pět neděl v balóně. Hledání tasmánského vlka. Úplné zatmění Měsíce a Mars. Ovlivňuje elektrický proud magnety? I motýl vnímá magnetické pole.

Pět neděl v balóně. Hledání tasmánského vlka. Úplné zatmění Měsíce a Mars. Ovlivňuje elektrický proud magnety? I motýl vnímá magnetické pole.

Kouzlo léta ve váze: Jak sklízet a sušit slaměnky?

Sušené květiny jsou skvělým řešením nejen v době, kdy venku panuje zima. Zkrášlí i místa, kde je minimum světla - a to i teď v létě či na podzim. Sušit lze zahradní i plané květiny – které a jak?

Magazín Leonardo - Koza je pro místní chudé jako účet v bance, říká šéflékař mise v Malawi

Co mise International Humanity lékařům přináší? Jak zdravotníky ze vzdálené Evropy vnímají místní a mají k nim blíž než k tradičním šamanům? Do Afriky se pro odpovědi vypravila redaktorka Andrea Skalická.

Nástrahy léta: jedovaté rostliny v naší přírodě

Toulání přírodou má i svá úskalí. Výlet vám může znepříjemnit nejen pálicí slunce a obtížný hmyz, nebezpečí skýtají také volně rostoucí rostliny. V Česku přibývá otrav rostlinami, ročně se rostlinami otráví několik desítek lidí, nejohroženější skupinou jsou přitom malé děti. Nejrizikovější jsou letní měsíce, kdy si lidé pletou jedovaté bobule s jedlým lesním ovocem. Které rostliny v naší přírodě hrozí nejvíce?

Magazín Leonardo - Mozek se umí chovat jako GPS, říká neurolog

Mozek je vlastně taková GPS lidského těla. Ačkoli schopnost prostorové orientace najdeme i u velmi jednoduchých organismů, v průběhu evoluce se celý systém stal daleko složitějším.

Zalévání: čím a jak nejlépe?

Čím méně máme k dispozici vody a čím větší panuje sucho, tím pečlivěji bychom měli zalévat. Vláhu rostlinám dodáváme ráno nebo večer, nikdy ne za plného slunce, protože napácháme více škody než užitku. Vodu bychom měli brát odstátou z objemných nádob, kde získá teplotu podobnou venkovnímu prostředí.

nejnovější 2 3 4 200 201 202 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018