Facebook
 
 
 

Články

Ani kapka nazmar: Jak nejlépe zalévat dešťovkou?

Dešťovka má samé výhody – je tím nejvhodnějším a nejpřirozenějším nápojem pro zdraví a spokojenost rostlin. Bez obav s ní můžeme zalévat i kyselomilné druhy, protože neobsahuje vápník. A je zdarma.

Inteligence a lidský mozek. Ztroskotaná vzducholoď na ledové kře. Einsteinův fotoelektrický jev. Let čápa jako sport. Elektřina v kuchyni i ve vesmíru.

Inteligence a lidský mozek. Ztroskotaná vzducholoď na ledové kře. Einsteinův fotoelektrický jev. Let čápa jako sport. Elektřina v kuchyni i ve vesmíru.

Rostliny vhodné do sucha: spousta krásy s minimem vody

Růst a vývoj rostlin úzce souvisí s množstvím dostupné vody. A právě dostupnost vody je v poslední době velkým problémem. Zaměříme-li se na výběr rostlin vhodných do sucha, mohou být naše zahrady opět plné květů a zeleně. A to i v době, kdy bude přirozené vláhy málo a zálivku budeme muset omezit.

Není nad příjemné zahradní posezení

Díky pohodlnému posezení na zahradě si užijeme léto v náruči své zahrady dosyta. Stolovat pod širým nebem je skvělé, stejně jako se posadit do křesla nebo lenošky s knížkou či jinou dobrou společností.

Magazín Leonardo - Muzejní noc a Veletrh vědy

Pozvánka na pražskou Muzejní noc. Začíná Veletrh vědy v pražských Letňanech. Hasiči v oblasti ukrajinského Černobylu bojují s lesním požárem. Moderuje Josef Kluge.

Péči o trávník v červnu nezanedbávejte

V horkém počasí klade pěstěný trávník mnohem větší nároky na správně prováděnou údržbu. Aby jeho kondice byla stále perfektní, musíme mu dopřát jen to nejlepší.

Prevence a léčba plísně okurkové: Jak nepřijít o úrodu okurek?

Na listech se objevují žluté skvrny, které se rychle zvětšují, splývají, listy chřadnou, časem hynou celé rostliny. Jak okurky ochránit? Nabízíme přehled preventivních i léčebných opatření.

Červnová zahradní poradna: ořešák málo plodí, škůdci lísky, saví škůdci

Na čtenářské dotazy odpovídá spolupracovník Receptáře Vlastimil Šindelář. Tentokrát jsme připravili odpovědi na 7 čtenářských dotazů. Mimo jiné se dozvíte, proč ořešák málo plodí, jak vyzrát na škůdce pokojových rostlin, kdy je možné přesadit mladou meruňku, kdo škodí na lískovém keři.

Magazín Leonardo - Řasy a sinice vynalezly fotosyntézu a okysličily zemskou atmosféru, připomíná botanička

Jakou roli hrají v přírodě řasy a sinice? Více o těchto prastarých a zajímavých organismech hovořila v Magazínu Leonardo Markéta Bohunická z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

Tipy pro rozkvetlou zahradu a bohatou úrodu: Na co nezapomenout?

Zahrada se odívá dalšími květy a plody a my se začínáme těšit, až sklidíme ovoce své trpělivé a náročné práce. Nicméně v pěstitelském úsilí neustáváme a pokračujeme ve správné zálivce, pletí, hnojení…

Magazín Leonardo - Virus žloutenky se za 4 tisíciletí téměř nezměnil, tvrdí paleopatolog

Kosterní pozůstatky staré i několik tisíc let mohou odhalit mnohé o životě, stravě a také chorobách našich dávných předků. Jak to bylo kdysi se žloutenkou typu B, prozradil v Magazínu Leonardo Václav Smrčka z Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, odborník na paleopatologii.

Trápí vás mech na betonu? 15 rad jak s ním skoncovat

Mech často narušuje dobrý vzhled betonových ploch, ať už se jedná o dlažby, chodníky anebo zahradní konstrukce jakéhokoli druhu. Takové plochy pak vypadají zanedbaně a je třeba se o ně postarat a vyčistit je. Každý si může najít způsob pro odstranění mechu z betonu, který mu bude nejvíce vyhovovat. Metod a způsobů je dost.

Špirlice – masožravky, které můžete pěstovat venku

Masožravé rostliny se mezi pěstiteli těší stále větší oblibě. Většinu běžných druhů pěstujeme doma, ale existují i takové, které více ocení celoroční kultivaci ve venkovních podmínkách či sklenících. Mezi takové masožravky patří například špirlice.

Zdravá půda si vláhu šetří: Jak zvýšit její schopnost zadržet vodu?

Období sucha často střídají prudké deště. Stejně jako v přírodě má i na zahradě význam nejen zadržování vody v nádržích, ale i kvalitní, na humus bohatá půda, která jí dovede nasát a udržet.

Magazín Leonardo - Šíření nepůvodních druhů ovlivňuje každý z nás. Zahrádky už byly zdrojem mnoha invazí, říká expert

Jaké jsou způsoby cestování invazních druhů? Hostem Magazínu Leonardo byl Adam Petrusek z Katedry ekologie a proděkan pro vědu a výzkum Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Trápí vás mech na betonu? 16 rad jak s ním skoncovat

Mech často narušuje dobrý vzhled betonových ploch, ať už se jedná o dlažby, chodníky anebo zahradní konstrukce jakéhokoli druhu. Takové plochy pak vypadají zanedbaně a je třeba se o ně postarat a vyčistit je. Každý si může najít způsob pro odstranění mechu z betonu, který mu bude nejvíce vyhovovat. Metod a způsobů je dost.

Pozvěte do zahrady vodní živel, jezírko ji osvěží

Voda zahradu oživí, dopřeje nám uklidnění i osvěžení. Jezírko navíc prospívá přírodní rovnováze zahrady a zvlhčuje vzduch v okolí. Co si rozmyslet před vyhloubením jámy a jak udržet vodu čistou?

Zahradničení v prvním červnovém týdnu

Jakou péči potřebují v čase mezi jarem a létem zeleninové záhony, bylinky, trvalky ovocné a okrasné dřeviny, aby hojně kvetly, plodily a prospívaly? Co ještě stále můžeme sít a sázet?

Magazín Leonardo - Chceme umět přenést grafen na jakoukoli plochu, říká o budoucím využití slibného materiálu vědec

Grafen je nejtenčí známý materiál. Jde o jednu vrstvu uhlíku, která strukturou připomíná včelí plástev. Jaké jsou možnosti jeho využití? Stane se jednou materiálem přelomovým? Hostem Magazínu Leonardo byl Martin Kalbáč z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky.

Ochrana záhonů před slimáky: Pomůže plech, skořápky i brusný papír

Jsou chvíle, kdy je snazší před slimáky chránit pouze záhony, nežli celou zahradu – zvláště pokud na nich pěstujeme něco, co mají ve velké oblibě. Co je od návštěvy sladké úrody odradí?

nejnovější 2 3 4 195 196 197 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018