Facebook
 
 
 

Články

Chrpy jsou vděčné zahradní květiny. Je libo modré, růžové či žluté?

Chrpy jsou jako stvořené do trvalkových záhonů nejen přírodních a venkovských zahrad. Můžeme kombinovat různé druhy i variety. Květy vydrží dlouho krásné i ve váze. A navíc potěší čmeláky, včely a motýly.

Magazín Leonardo - Akce T4 byla příprava na holocaust, říká historik Fedorovič

Třetí říše se chtěla vypořádat nejen s židy, ale i s duševně nemocnými. Neměli právo mít děti, a nakonec ani žít...  

Magazín Leonardo - Na tak velké množství peněz jsme nebyli připravení, říká filantropka

Hana Dvořáková spolupracovala na vývoji antivirových látek s profesorem Antonínem Holým. Díky tomu dostává finanční příspěvky od společností, které na základě jejich patentu vyrábějí léky. A tyto peníze se spolu s manželem rozhodli vrátit do výzkumu.

Zahradničení ve třetím červencovém týdnu

Červenec se přehoupnul do druhé půlky. Zrají rajčata, papriky i okurky, nalévající se plody však v suchých dnech vyžadují zálivku. Za péči se odvděčí i další druhy zeleniny, květiny, stromy i keře.

Jak modelovat přírodní skalku

Není snad zahradníka nebo zahrádkáře, který by netoužil po vlastní skalce. Právě prostřednictvím skalky můžeme dosáhnout velmi silného kompozičního a estetického účinku v zahradních partiích. O skalkách přírodního typu to platí dvojnásob.

Magazín Leonardo - Je naivní myslet si, že když něco vyrobíme, nenajdeme to za chvíli ve vodě, říká expert

Pitná voda je čím dál menší samozřejmostí, zvláště ve volné přírodě. O tom, jak se určuje kvalita vody, jak ji jde čistit a především chránit, hovořil v Magazínu Leonardo Martin Pivokoňský z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.

Jak pěstovat muchovník a jak jej využít v kuchyni

Stále častěji jsou v hledáčku pozornosti pěstitelů muchovníky. Ne nadarmo se jim přezdívá indiánské borůvky. Plody muchovníku jsou vzhledově i vzrůstově borůvkám velmi podobné. Na pěstování jsou tyto keře nenáročné a navíc patří mezi dlouhověké.

Tajemný hrad v Karpatech. Savci za dob dinosaurů. První sonda u Marsu. Věc Makropulos v říši zvířat. Neznámá opice v čínském hrobě.

Tajemný hrad v Karpatech. Savci za dob dinosaurů. První sonda u Marsu. Věc Makropulos v říši zvířat. Neznámá opice v čínském hrobě.

V létě bydlíme na zahradě: Kuchyň, obývák nebo ložnice v přírodě

V létě se dá na zahradě spát, vařit, posedět s přáteli nebo jen tak odpočívat a relaxovat. Využijte její zelenou náruč a zařiďte si obytný prostor v zahradě.

V létě je čas zasít sladký zeleninový fenykl, zeleninu labužníků

V obchodech křehké bulvy fenyklu běžně k dostání nejsou. Stojí za to si vypěstovat vlastní, v kuchyni s nimi lze kouzlit - jsou výtečné do salátu, dušené i pečené. Vysít je můžeme právě v létě.

Magazín Leonardo - Fytoremediace, slibná metoda obnovy kontaminované půdy

Při likvidaci kontaminované půdy se upřednostňuje čistě technická metoda, kdy se hlína vybagruje a odveze na skládku. Lze ale použít šetrnější způsob, který má řadu výhod a navíc nehyzdí krajinu. O čištění půdy za pomocí rostlin tzv. fytoremediací, hovořila v Magazínu Leonardo Diana Nebeská z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která se podílí na mezinárodním projektu NATO zaměřeném právě na využití fytoremediace.

Rostliny nejen do chodníkových spár

Nebaví vás už neustálé odstraňování plevele z chodníkových spár? Svou zahradu milujete, ale to ještě neznamená, že si hodláte zničit kolena na dlažbě zahradního chodníku. Pokud nejste příznivci chemických zásahů na zahradě, zkuste využít rostliny, které chodníkové spáry zaplní esteticky a prakticky napořád.

Zlato v polích: Jaké obilí tu roste?

Již zítra oslaví svátek sv. Markéta, která podle pranostiky hodila srp do žita. Žně začínají a pole zlátnou obilím. Při výletech na kole i pěšky míjíte obilná pole a nejste si jistí, které je které. Pšenice, žito, ječmen, oves, kdo se v tom má vyznat. Poznejte zázračné obilniny, nedoceněné i zatracované.

Magazín Leonardo - Vyrazte do pražské ZOO za rostlinami. Mají stejně důkladnou péči jako zvířata, říká odbornice

Zoologická zahrada Praha úspěšně láká zástupy návštěvníků na svůj bohatý výběr expozic a pavilónů, kterým vévodí zvířata. O tom, jak se zde žije také rostlinám a jakou mají roli, hovořila v Magazínu Leonardo Eva Caková z pražské ZOO.

Léčivé květy slézu maurského: Jak připravit hojivý macerát?

Veliké, purpurové květy slézu jsou ozdobou zahrady. Na rostlině až dva metry vysoké jich přes léto nakvétá požehnaně. Sytí včely a patří mezi nejúčinnější pomocníky při zánětech dýchacích cest.

Magazín Leonardo - Jsme výjimečně cyklistická země, tvrdí znalec a sběratel jízdních kol Pavel Eliáš

O jízdním kole, vynálezu starém více než 200 let, hovořil v Magazínu Leonardo sběratel a cyklista Pavel Eliáš ze Spolku přátel jízdních kol.

Větve z prořezávky třešní nepalte, ale štěpkujte a využijte

Majitelé peckovin by po sklizni neměli zapomenout na letní prořezávku. Zvlášť důležitá je u třešní a hlavně višní. Úklid zahrady po prořezávce výrazně usnadní štěpkovač. Díky němu získáme materiál pro další využití v zahradě.

Magazín Leonardo - Invazní hmyz, který dobývá Evropu: Klíště piják, komár tygrovaný nebo slunéčko východní

Jaké nepůvodní druhy z říše hmyzu ohrožují Česko a Evropu? Hostem Magazínu Leonardo byl Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Zahradničení ve druhém červencovém týdnu

Letní zahrada je štědrá. Čerstvou zeleninu i ovoce si můžeme užívat každý den, zrovna tak jako odpočinek v laskavém stínu stromů. Zároveň nastává čas výsadby jahod, mnoho zeleninu můžeme stále vysít...

Magazín Leonardo - Nová hnojiva českých vědců šetrně bojují za vyšší výnosy i proti důsledkům klimatických změn

Olomoučtí vědci vyvinuli nová a velmi účinná hnojiva, která by měla zajistit vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin. Obsahují látky, které se v zemědělství zatím nevyužívaly.

nejnovější 3 4 5 200 201 202 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018