zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 2078x

Listnáče : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Acer

Acer saccharinum (Javor stříbrný)

Roste na východě USA a Kanady. Dorůstá výšky 15 - 25 (i 40)m a šířky až 20m v široce sloupovitém habitu. Mívá více kmenů. Vykazuje rychlý růst. Borka je hladká, šedá. Mladé větve převisají, jsou červenohnědé, trochu šedě ojíněné, později tmavě růžovofialové. Má hluboko vykrajované světlezelené vstřícné listy s ostrými zašpičatělými 5tidílnými nebo 5tisečnými 3 - 5tilaloky. Laloky jsou široké 6 - 15cm, jsou hluboce 2x pilovitý, střední lalok je dále ještě 3laločný. Délka dosahuje 8 - 16cm a šířka 6 - 12cm. Spodní strana listů je bílošedá či stříbrná - odtud pochází jeho název. Řapíky jsou dlouhé 4 - 8 (i 12)cm. Na podzim se barví do žluta. Kvete žlutozelnými až načervenalými květy v trsech ještě před rašením listů. Stopky květů jsou dlouhé 6 - 8mm, kalich je velký pouze 1,5mm, okvětní lístky chybí. Semeníky jsou ochlupené. Plodem je až 5cm 2křídlá bleděhnědá nažka délky 3 - 7,5cm s podlouhlým pouzdrem semena, křísla jsou srpovitě zahnutá a svírají pravý úhel. Existují vnitrodruhové taxony:

Poroste v každé zemině kromě extrémě kyselé a extrémě vápenité a to v suchu i mokru. Růst je rychlý, větve jsou křehké a mají dlouhé přírůstky. Je plně mrazuvzdorný do -34°C. Lze jej vhodným seřezáváním pěstovat i jako převislý strom.

AcerSaccharinum.jpg
1141 x 856 px
299.27 kB AcerSaccharinum2.jpg
600 x 800 px
92.3 kB AcerSaccharinum3.jpg
615 x 820 px
67.65 kB AcerSaccharinum4.jpg
1127 x 845 px
100.75 kB AcerSaccharinum5.jpg
642 x 856 px
232.59 kB AcerSaccharinum6.jpg
1089 x 817 px
248.5 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. coccineum, A. dasycarpum, A. dasycarpum f. albovariegatum, A. dasycarpum f. arbusculum, A. dasycarpum f. aureomarginatum, A. dasycarpum f. citreovariegatum, A. dasycarpum f. curvatum, A. dasycarpum f. heterophyllum, A. dasycarpum f. lacteum, A. dasycarpum f. longifolium, A. dasycarpum f. lutescens, A. dasycarpum f. macrophyllum, A. dasycarpum f. monstrosum, A. dasycarpum f. nanum, A. dasycarpum f. palmatum, A. dasycarpum f. pendulum, A. dasycarpum f. pseudoternatum, A. dasycarpum f. pulverulentum, A. dasycarpum f. pyramidale, A. dasycarpum f. sanguineum, A. dasycarpum f. serpentinum, A. dasycarpum f. tripartitum, A. dasycarpum f. weiri, A. dasycarpum var. aureovariegatum, A. dasycarpum var. coloratum, A. dasycarpum var. laciniatum, A. dasycarpum var. pendulum, A. dasycarpum var. subtrilobatum, A. eriocarpum, A. pavia, A. saccharinum f. ahlesii, A. saccharinum f. purpureocarpum, A. saccharinum var. glaucum, A. saccharinum var. pseudoplatanoides, A. saira, A. tomentosum, A. virginianum, Argentacer saccharinum

Na hnojení doporučuji:
AGRO Kapalné hnojivo pro okrasné dřeviny 1 l / Kapalné hnojivo pro okrasné dřeviny
za 79,00 Kč s DPH.

Popis rodu Acer

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Existuje asi 150 druhů. Rostou zejména v mírném pásu severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Javory jsou oblíbené zejména kvůli různým tvarům listům a jejich barvě. V efektech vyniká zejména J. japonský, nicméně u nás rostou pouze 3 druhy: J. klen, J. mléč a J. babyka. Listy vyrůstají vstřícně a obvykle mají dlouhé řapíky a jsou dlanitě laločnaté. Kvetou až ve vyšším věku kolem 20 let žlutozelenými květy. Plodem je okřídlená 2nažka (nos). Svým dominantním vzhledem se hodí jako solitéry, některé druhy i jako živé ploty nebo bonsaje. Dřevo se používá v nábytkářském průmyslu a pro výrobu hudebních nástrojů. Mladé rostliny jsou náchylné na mšice. Existují vnitrodruhové taxony:

Většina druhů dokáže růst i v suchých kamenitých půdách.

Množí se zejména semeny. Možné je také řízkování na jaře s použitím stimulátoru.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Sapindaceae (Mýdelníkovité)

Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018