zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 35x

Skalničky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Aethionema

Aethionema armenum (Svinutka arménská)

Roste v oblasti Anatólie, Zakavkazsku, Malé Asii, Arménii a Kurdistánu v podobě hustého křovinatého mnohokmenného trnatého keře. Větve jsou nevětvené, dlouhé 10 - 15cm. Listy jsou krátké, čárkovité, zašpičatělé a modrozelené. Kvete v hustých krátkých hroznech světle růžovými až tmavěrůžovými (vzácně bílými) květy délky 4 - 5mm. Plodem je kulovitý nebo obvejčitý měchýřek délky 7mm s tupou bází a vroubkovanými křídly. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji skalní pukliny, nízká zálivka, plné slunce, chudá dobře propustná půda a suchý zimní režim.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 7 - 9

Synonyma: A. armenum var. papillosum, A. polygaloides, A. pseudarmenum, A. recurvum

Popis rodu Aethionema

Roste ve středozemí a západní Asii, zejména Turecku. Jedná se o stálezelné nebo polostálezelené keře, polokeře nebo byliny. Listy jsou střídavé, celokrajné. Kvete v hroznu, tvoří jej 4četné růžové až bílé květy, korunní lístky jsou dlouhé, růžové, červené, růžovofialové nebo vzácně bílé nebo nažloutlé. Plodem je zploštělá srdčitá až zakulacená či podlouhlá šešulka. Používá se jako skalnička. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce a hlinitopísčité nebo vápenité dobře propustné půdy (včetně štěrku). Na zimu potřebuje ochranu před větší vlhkostí, ale přímo sucho by bylo špatné.

Množí se řízkováním nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Brassicaceae (Brukvovité)

Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.

Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek