zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 334x

Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Cota

Cota tinctoria (Rmen barvířský/Marunek barvířský)

Pochází ze středozemí a západní Asie. Patří mezi trvalky. Má aromatickou vůni. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,25 - 0,7 (i 1)m. Má plstnatý povrch. Kvete v úboru o průměru 5cm, jazykovité květy jsou žluté (mohou i chybět) a lůžko je 1/2kulaté. Plodem je zploštělá nažka, na příčném řezu úzce kosočtvercovitá. Patří mezi chráněné druhy C4a. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu teplo a plné slunce. Nalezne se podél silnic, cest, v písčitých půdách, atp.

CotaTinctoria.jpg
1024 x 768 px
299.38 kB CotaTinctoria2.jpg
1024 x 768 px
89.21 kB CotaTinctoriaLemonIce.jpg
678 x 908 px
455.74 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Anacyclus tinctorius, Anthemis brachyglossa, Anthemis chrysantha, Anthemis coarctata, Anthemis debilis, Anthemis discoidea, Anthemis kelwayi, Anthemis maris-nigri, Anthemis maritima, Anthemis markhotensis, Anthemis pallescens, Anthemis parnassi, Anthemis saguramica, Anthemis subtinctoria, Anthemis tinctoria, Anthemis tinctoria f. halophila, Anthemis tinctoria f. pectinata, Anthemis tinctoria subsp. discoidea, Anthemis tinctoria subsp. subtinctoria, Anthemis tinctoria var. discoidea, Anthemis tinctoria var. intermedia, Anthemis tinctoria var. orientalis, Anthemis tinctoria var. parviflora, Anthemis tinctoria var. ramulosa, Anthemis zephyrovii, Buphthalmum bipinnatum, Chamaemelum discoideum, Chamaemelum tinctorium, C. tinctoria, C. tinctoria subsp. subtinctoria

Na hnojení doporučuji:
Kravský hnůj 3kg / Pravý kravský hnůj
za 95,00 Kč s DPH.

Popis rodu Cota

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018