zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 587x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Guazuma

Guazuma ulmifolia

Roste od Mexika po Argentinu a v Karibiku v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 25 (i 30)m při průměru zpravidla zkrouceného kmene 30 - 40 (i 60)cm (často vytváří více kmenů). Listy jsou střídavé, 2řadé, eliptické až kopinaté, špičaté, jemně zubaté, tmavězelené, oboustranně ochlupené, dlouhé 6 - 13 (i 15)cm, široké 2,5 - 5 (i 6)cm, na spodní straně světlejší, báze špičatá, zkosená, 3 - 7mi dlanitěžilná a řapíky jsou dlouhé 0,6 - 1,2 (i 2,5)cm. Kvete malými 5tičetnými bleděžlutými květy s 2mm cípy, kalich je rezavě plstnatý s 3mi prakticky kulatými cípy v květenství o délce 2,5 - 5cm a vytváří se na spodní straně listu. Plody jsou prakticky kulaté, široké 2 - 4cm, hustě ostře hrbolkaté a obsahuje mnoho semen.

Množí se semeny, které rozšiřují netopýři.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Bubroma guasuma, Bubroma guazuma, Bubroma invira, Bubroma polybotryum, Bubroma tomentosum, Bubroma ulmifolia, Diuroglossum rufescens, G. blumei, G. burbroma, G. coriacea, G. guazuma, G. guazuma var. tomentosa, G. guazuma var. ulmifolia, G. invira, G. iuvira, G. parvifolia, G. polybotrya, G. tomentosa, G. tomentosa var. cumanensis, G. tomentosa var. monpoxensis, G. tomentosa var. parvifolia, G. ulmifolia var. glabra, G. ulmifolia var. tomentella, G. ulmifolia var. tomentosa, G. ulmifolia var. trianae, G. ulmifolia var. velutina, G. utilis, Theobroma guazuma, Theobroma tomentosum

Na hnojení na začátku vegetace doporučuji:
Kristalon START 0, 5kg / Startovací hnojivo - univerzální
za 105,00 Kč s DPH.

Popis rodu Guazuma

Roste v tropické a subtropické Americe v podobě keře nebo stromu o výšce do 30m. Stromové druhy mohou vytvářet i vyšší kořenové náběhy. Listy jsou jednoduché, 2řadé, řapíkaté, mohou být mírně kožovité, vejčité až eliptické, zubaté a na bázi zpravidla asymetrické. Květy jsou drobné, nenápadné, oboupohlavné, stopkaté, seskupené do vrcholíků, kalich tvoří 2 - 5 zpětně stočených žlutozelených laloků, koruna je 5tičetná, žlutá až růžová, korunní lístky jsou kápovité na konci s rozeklaným jazykovitým přívěskem. Vytváří 15 tyčinek rozdělených do 5ti skupin u báze srostlých do trubičky zvonkovitého tvaru. Plodem je malá dřevitá bradavičnatá či dlouze ochlupená tobolka. Nejznámějším druhem je G. ulmifolia.

Vyhovují ji tropické lesy se suchou periodou.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018