zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 74x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Gleditsia

Gleditsia sinensis (Dřezovec čínský)

Roste v Číně a Mongolsku v podobě stromu s rozšiřující se korunou. Dorůstá výšky 10 - 30m. Větve jsou tlusté, šedohnědé až tmavěhnědé, trny jsou mohutné, kuželovité, větvené a dlouhé 10 - 16cm. Listy jsou žlutozelené, 1 - 2x zpeřené, dlouhé 10 - 26cm, 1x zpeřené tvoří 8 - 14 (i 18) lístků, vlastní lístky jsou vejčité až podlouhlé, tupé, drobně vroubkované, dlouhé 2 - 12,5cm, široké 1 - 6cm, spodní strana síťnatá, řapíčky dlouhé 1 - 5mm a 2x zpeřené jsou vzácné. Květenstvím je úžlabní nebo vrcholový ochlupený hrozen délky 5 - 14cm, vlastní květy jsou žlutobílé, samčí široké 0,9 - 1cm, mají 0,2 - 1cm stopku, 4 kališní 3úhle kopinaté oboustranně ochlupené lístky délky 3mm, 4 korunní ochlupené lístky délky 4 - 5mm, 6 - 8 tyčinek, oboupohlavné květy mají průměr 1 - 1,2cm, 2 - 5mm stopku, kališní i korunní lístky jsou delší a mají 8 tyčinek. Plody jsou hnědé (i načervenalé), mohou být zahnuté i zkroucené, řemenovité, dlouhé (5 -) 12 - 37cm, široké (1 -) 2 - 4cm a obsahují hnědá podlouhlá až eliptická lesklá semena délky 1,1 - 1,3cm a šířky 8 - 9mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Caesalpiniodes macracanthum, Caesalpiniodes sinense, G. fontanesii, G. horrida, G. indica, G. japonica, G. officinalis, G. sinensis var. inermis, G. sinensis var. purpurea, G. xylocarpa, Gymnocladus williamsii

Popis rodu Gleditsia

cenikceny již od 658,90 Kč s DPH

Roste v Severní i Jižní Americe, Africe a Asii v podobě opadavého zpravidla trnitého stromu (i keře). Borka je tmavě šedá, slabá a odlupuje se. Listy jsou střídavé nebo ve svazečcích, 1 - 2x lichozpeřené s mnoha lístky. Květy jsou 3 - 5tičetné, drobné, bledě zelené až žlutozelené či bělavé, seskupené zpravidla v úžlabních hroznech, klasech nebo latách, mohou být jednodomé i dvoudomé a mají 6 - 10 tyčinek. Plodem je zploštělý vejčitý až podlouhlý lusk se zploštělými semeny. Nejznámějším druhem je G. triacanthos.

Vyhovuje mu hlinitá i písčitá půda, teplo a plné slunce.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek