zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 540x

Keře : Magnoliopsida / Malvales / Thymelaeaceae / Daphne

Daphne mezereum (Lýkovec jedovatý)

Pochází z Evropy, na východ po Ural. Roste v podobě vzpřímených keřů. Dorůstá výšky 0,3 - 1 (i 1,5)m. Kůra je svraštělá. Větve vyrůstají téměř vertikálně vzhůru a jsou dobře ohebné. Listy jsou opadavé, brvité, kopinaté až dlouze obvejčité, mírně našedlé, dlouhé do 6 (i 10)cm a jsou seskupené na koncích větví. Kvete max. 1cm růžovými, červenými nebo červenofialovými květy ve svazcích po 3 - 5ks ještě dříve než listy brzy z jara. Vydávají intenzivní vůni podobnou šeříku, mají trubkovitý tvar na jehož konci se květy rozevírají do čtyř okvětních lístků. Plodem je bleděčervená jedovatá dužnatá peckovice. Patří mezi chráněné druhy C4. Je jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu zásaditá a bazická stále mírně vlhká půda bohatá na živiny a polostín především v listnatých nebo smíšených lesích. Na slunci je bohatěji větvený až bochníkovitý.

Množí se hřížením nebo semeny.

DaphneMezereum.jpg
1024 x 768 px
305.16 kB DaphneMezereum2.jpg
1024 x 768 px
128.72 kB DaphneMezereumAlba.jpg
532 x 800 px
199.57 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: D. albiflora, D. florida, D. houtteana, D. lateriflora, D. liottardi, D. mezereum var. albaplena, D. mezereum var. albida, D. mezereum var. album, D. mezereum var. rubrum, Laureola foemina, Mezereum officinarum, Thymelaea mezereum, Thymelaea praecox

Na odstranění nedostatku hořčíku v půdě doporučuji:
Hořká sůl 1kg / Hořká sůl Agro
za 39,00 Kč s DPH.

Popis rodu Daphne

Listy jsou přisedlé, kopinatého tvaru, bez řapíků. Kvete růžovými nebo bílými vonnými trubkovými květy rozšiřujícími se do široka na konci do 4 okvětních lístků dříve než vyraší listy. Plodem je peckovice.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018