zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1432x

Sukulenty : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Euphorbia

Euphorbia tirucalli

Roste od východních oblastí jižní Afriky až po Indonésii. Můžeme najít až 12m stromy tohoto druhu. Je tvořen dvěma části stonků. První jsou ztlustlé, bez listů a druhé které vyrůstají prvních jsou tenké stonky s tloušťkou 7 – 15mm. Nové výhony mají drobné 2 – 3cm dlouhé listy.

Minimální teplota zimování je 15°C při nízké zálivce.

Množí se nejjednodušeji tak, že se odlomí článek s novým přírůstkem (tmavě zelený, tenčí než starší přírůstky), nechá se den oschnout a zasadí se do substrátu pro sukulenty. Lépe zakořeňuje pokud jej před zasazením povzbudíte stimulátorem.

EuphorbiaTirucalli.jpg
576 x 768 px
145.71 kB EuphorbiaTirucalli2.jpg
576 x 768 px
84.45 kB EuphorbiaTirucalli5.jpg
615 x 820 px
195.82 kB EuphorbiaTirucalli6.jpg
615 x 820 px
160.73 kB EuphorbiaTirucalli7.jpg
1086 x 815 px
255.7 kB EuphorbiaTirucalli8.jpg
797 x 1200 px
577.68 kB EuphorbiaTirucalli9.jpg
797 x 1200 px
527.18 kB

Synonyma: Arthrothamnus bergii, Arthrothamnus ecklonii, Arthrothamnus tirucalli, E. geayi, E. laro, E. media, E. media var. bagshawei, E. media var. bashawei, E. rhipsaloides, E. scoparia, E. suareziana, E. tirucalli var. rhipsaloides, E. viminalis, Tirucalia indica, Tirucalia tirucalli

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Euphorbia

cenikceny již od 50,00 Kč s DPH

Pryšce jsou jedním z nejrozsáhlejších rodů. Jejich forma růstu je velmi variabilní. Některé druhy se podobají kaktusům, jiné obyčejným bylinám, jiné jsou sukulentní anebo tvar jemu podobný nenajdete nikde jinde. Rostou po celém světě. Sukulentní, které jsou předmětem sbírek pocházejí především z Afriky, Jižní Ameriky a Madagaskaru. Všechny druhy jsou jedovaté! Existuje vnitrodruhový taxon:

Obvykle jim vyhovuje vápenitá půda.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Euphorbiaceae (Pryšcovité)

Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.

Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018