zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 531x

Trvalky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Ficaria

Ficaria verna (Orsej jarní/Babkablysk/Blyskáč/Mastná kytka/Močarinka/Roupník)

Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 6 - 10 (i 30)cm. Pod zemí vytváří kyjovitou hlízku. Stonek je spíše poléhavý, dutý a při styku s půdou zakřeňuje. Listy mají srdčitý okrouhlý, ledvinovitý až srdčitý tvar vždy se srdčitou bází, velikost 4,5cm a lesklý tmavězelený povrch. V paždí listů se vytvářejí pacibulky. Kvete oboupohlavnými sytě žlutými květy. Plodem jsou nažky v souplodí 10 - 15ks. Ve stáří je celá rostlina jedovatá. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu vlhká místa, louky, listnaté lesy, atp. s půdou bohatou na dusík.

Množí se vegetativně pacibulkami.

FicariaVerna.jpg
1127 x 845 px
196.51 kB FicariaVerna2.jpg
1127 x 845 px
78.66 kB FicariaVerna3.jpg
1127 x 845 px
119.69 kB FicariaVerna4.jpg
1127 x 845 px
210.15 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Caltha hiranoi, Chelidonium minus, F. ambigua, F. aperta, F. boryi, F. bulbifera, F. communis, F. degenii, F. ficaria, F. holubyi, F. intermedia, F. peloponnesiaca, F. polypetala, F. pumila, F. ranunculiflora, F. ranunculoides, F. robertii, F. rotundifolia, F. stepporum, F. transsilvanica, F. varia, F. verna f. divergens, F. verna f. marmorata, F. verna subsp. bulbifera, F. vulgaris, Ranunculus ficaria, Ranunculus ficaria var. bulbifera, Ranunculus vernus f. divergens

Na podzimní hnojení doporučuji:
Kristalon PODZIM 0, 5kg / Podzimní hnojivo - univerzální
za 119,00 Kč s DPH.

Popis rodu Ficaria

Existuje asi 5 druhů. Rostou v Evropě, západní Asii a severní Africe. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří hlízky. Kvete oboupohlavnými žlutými květy složenými z 8 - 12 nebo i více okvětních lístků. Plodem je nažka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018