zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 450x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Amaryllidaceae / Galanthus

Galanthus nivalis (Sněženka podsněžník/S. jarní/S. předjarní)

Pochází ze střední, jižní a jihovýchodní Evropy. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 10 - 20 (i 30)cm. Listy jsou čárkovité, masité, z cibule vyrůstají po 2. Kvete bílými květy složenými z 3 větších vnějších a vnitřních menších zelenavých. Patří mezi chráněné druhy C3 a je jedovatá. Je také zapsána v seznamu CITES. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji polostinná nebo i stinná místa s humózní vlhčí půdou.

Množí se cibulemi.

GalanthusNivalis.jpg
1024 x 768 px
175.66 kB GalanthusNivalis2.jpg
1024 x 768 px
98.66 kB GalanthusNivalisHortensis.jpg
720 x 960 px
428.03 kB GalanthusNivalisMagnet.jpg
561 x 840 px
57.08 kB GalanthusNivalisViridiapis.jpg
560 x 840 px
51.41 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Chianthemum nivale, G. alexandri, G. imperati, G. melvillei, G. montanus, G. nivalis f. pictus, G. nivalis f. pleniflorus, G. nivalis subsp. imperati, G. nivalis var. atkinsii, G. nivalis var. hololeuca, G. nivalis var. majus, G. nivalis var. minus, G. nivalis var. scharlockii, G. nivalis var. spitzneri, G. scharlokii, G. umbricus

Na hnojení doporučuji:
NPK - univerzální hnojivo 10kg / NPK - univerzální hnojivo
za 225,00 Kč s DPH.

Popis rodu Galanthus

cenikceny již od 115,00 Kč s DPH

Existuje asi 20 druhů. Rostou od Španělska po Írán, nejvíce druhů však naleznete v Turecku a na Kavkaze. Jsou v široké veřejnosti známé jako jedny z prvních rostlin jara a asi není nikdo kdo by neznal sněhobílé květy skloněné k zemi. Plodem je 3pouzdrá tobolka.

Vyhovuje jim polostín. Cibule se vysazují hluboko, kolem 15cm.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Amaryllidaceae (Amarylkovité)

Existuje v ní 65 rodů a asi 850 druhů. Patří mezi trvalky. Vyskytují se především v tropech nebo subtropech. Jedná se o byliny, které vyrůstají z cibulek nebo oddenků. Tvoří jej staostatný stvol a saostatné zpravidlá úzké čárkovité mírně ztlustlé listy. Méně časteji nabývají tvaru kopinatého, vejčitého nebo dokonce kulatého. Kvete oboupohlavnými květy složené z 6ti okvětních lístků. Mohou být samostatné nebo ve vrcholících, okolících nebo hlávkách. Plodem je tobolka nebo bobule. Mezi nejznámější zástupce patří jarní cibuloviny: Sněženka, Bledule a Narcis, dále Amarylis, Klívie a Sloní ucho / Krvokvět.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018