zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 58x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Guazuma

Guazuma crinita

Roste v Brazílii, Peru a Bolívii v podobě stromu. Větve jsou vzpřímené, kulaté a ochlupené. Listy bývají srdčitě vejčité, asymetricky pilovité, tupé, řídce ochlupené, dlouhé 10cm, široké 5cm, na spodní straně plstnaté, báze 5tinervá a řapíky jsou dlouhé do 1,2cm. Květenství je chocholičnaté až vrcholičnaté, stopkaté, vlastní květy jsou různě stopkaté, kalich je 3dílný, cípy vejčité, korunní lístky kápovité s 3mi zoubky na vrcholu a jazýčky hluboce 2dílné. Plodem je vejčitá špičatá dřevitá ochlupená tobolka.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Bubroma crinitum, G. rosea

Na hnojení doporučuji:
AGRO Hnojivo pro okrasné dřeviny 3kg / Hnojivo pro okrasné dřeviny
za 129,00 Kč s DPH.

Popis rodu Guazuma

Roste v tropické a subtropické Americe v podobě keře nebo stromu o výšce do 30m. Stromové druhy mohou vytvářet i vyšší kořenové náběhy. Listy jsou jednoduché, 2řadé, řapíkaté, mohou být mírně kožovité, vejčité až eliptické, zubaté a na bázi zpravidla asymetrické. Květy jsou drobné, nenápadné, oboupohlavné, stopkaté, seskupené do vrcholíků, kalich tvoří 2 - 5 zpětně stočených žlutozelených laloků, koruna je 5tičetná, žlutá až růžová, korunní lístky jsou kápovité na konci s rozeklaným jazykovitým přívěskem. Vytváří 15 tyčinek rozdělených do 5ti skupin u báze srostlých do trubičky zvonkovitého tvaru. Plodem je malá dřevitá bradavičnatá či dlouze ochlupená tobolka. Nejznámějším druhem je G. ulmifolia.

Vyhovují ji tropické lesy se suchou periodou.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018