zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 104x

Trvalky : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Isopyrum

Isopyrum thalictroides (Zapalice žluťuchovitá/Z. žluťochovitá)

Vyskytuje se v Pyrenejích, střední Francii, jihu a jihovýchodě střední Evropy, jihovýchodní Evropě, Bělorusku a Ukrajině. Dorůstá výšky 15 - 30cm. Přízemní listy jsou 2x 3četné, ostatní jednoduše 3četné. Kvete bílými (vzácně růžovými nebo nafialovělými) květy o průěmru 2cm s 5ti (i 4 - 7mi) okvětními lístky před olistěním. Plodem je plochý měchýřek. Patří mezi vzácnější druhy C4. Je jedovatá.

Vyhovují ji listnaté lesy s vlhkou půdou bohatou na živiny a stín.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Aquilegia thalictroides, Fontanella tertiaria, Helleborus thalictroides

Na podzimní hnojení doporučuji:
Kristalon PODZIM 0, 5kg / Podzimní hnojivo - univerzální
za 119,00 Kč s DPH.

Popis rodu Isopyrum

Existují 4 druhy. Pochází z Euroasie a USA. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří plazivý oddenek. Listy má 2x trojčetné.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018