zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 314x

Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Lamium

Lamium amplexicaule (Hluchavka objímavá)

Pochází z Evropy, západní Asie a severní Afriky. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky 5 - 25 (i 50)cm. Listy vyrůstají vstřícně, v horní části jsou objímavé a mají kruhový tvar s laločnatým tvarem, jejich průměr se pohybuje v rozmezí 2 - 3cm. Vytváří také poloobjímavé v obrysu ledvinité listeny. Kvete květy o délce 1,5 - 2cm, listence chybějí, koruna je růžovofialová až růžová (i bílá) a trubka je uvnitř holá.

Vyhovuje ji teplo, rumiště, vinice, suché trávníky, atp. Nesnáší vápno.

LamiumAmplexicaule.jpg
600 x 900 px
293.02 kB LamiumAmplexicaule2.jpg
500 x 752 px
100.96 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Galeobdolon amplexicaule, Lamiella amplexicaulis, Lamiopsis amplexicaulis, L. amplexicaule subsp. mauritanicum, L. amplexicaule var. albiflorum, L. amplexicaule var. album, L. amplexicaule var. arenicola, L. amplexicaule var. breviflorum, L. amplexicaule var. calyciflorum, L. amplexicaule var. clandestinum, L. amplexicaule var. cryptanthum, L. lassithiense, L. mauritanicum, L. mesogaeon, L. rumelicum, L. stepposum, Pollichia amplexicaulis

Na hnojení doporučuji:
NPK - univerzální hnojivo 3kg / NPK - univerzální hnojivo
za 79,00 Kč s DPH.

Popis rodu Lamium

Existuje asi 40 - 50 druhů. Pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky a severní Afriky. Najdou se mezi nimi jednoletky i trvalky. Listy jsou podobné kopřivě. Na rozdíl od ní ale nemají známý žahavý účinek jemnými chloupky. Jejich tvar je vejčitý se spičkou a pilovým okrajem. Kvete pyskatými květy většinou barvy bílé, růžové nebo fialové. Plodem je tvrdka.

Není náročná na pěstování. Vyhovují ji spíště úhorovitá místa.

Množí se semeny a dělením oddénků.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Lamiaceae (Hluchavkovité)

Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018