zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 230x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Dipsacales / Caprifoliaceae

Lonicera (Zimolez)

cenik ceny již od 12,00 Kč s DPH

Roste zejména v Asii v podobě opadavého (i stálezeleného) vzpřímeného, ovíjivého až plazivého keře nebo polokeře, někdy i nízké stromu. Dorůstá výšky 3 - 4m. Větve jsou duté, přerušované pouze dření. Listy jsou vstřícné, někdy přeslenité, krátce řapíkaté, papírovité až kožovité, celokrajné, vzácně zubaté nebo dělené. Květy jsou 5tičetné, 2pyské, vzácně pravidelné, tyčinek 5, jsou seskupené v úžlabních vidlanech nebo hlávkách anebo 3 - 6tičetných lichopřeslenech, koruna bývá dlouze nebo krátce trubkovitá, zvonkovitá, válcovitá nebo nálevkovitá, barva bílá, žlutá, červená nebo růžově červená. Plodem je bobule s několika semeny v barvě červené, modro černé nebo černé. Existují vnitrodruhové taxony:

Nejsou náročné na stanoviště a nemají speciální nároky na půdu. Mohou se vysazovat na slunce i do stínu, kde stín je lepší varianta. Dobře snáší řez. Květy na keřích vydrží po dlouhou dobu a krásně voní. Je vhodný pro tvorbu živých plotů.

Množí se semeny, dřevitými řízky anebo hřížením.

Lonicera.jpg
1024 x 768 px
262.79 kB Lonicera10.jpg
1127 x 845 px
158.04 kB Lonicera2.jpg
1024 x 768 px
140.13 kB Lonicera3.jpg
1024 x 768 px
76.21 kB Lonicera4.jpg
576 x 768 px
175.17 kB Lonicera6.jpg
1024 x 768 px
107.66 kB Lonicera7.jpg
1127 x 845 px
274.82 kB Lonicera8.jpg
1127 x 845 px
112.67 kB Lonicera9.jpg
643 x 857 px
268.69 kB

Synonyma: Caprifolium

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 223.

začátek 2 3 4 5 konec

Druhy:

Lonicera acuminata (Zimolez zašpičatělý)

Roste v Číně, Indii, Filipínách, Indonésii, Myanmaru, Sumatře, Jávě a Bali v podobě šplhavého nebo plazivého stálezeleného nebo polostálezeleného keře. Mladé větve jsou hnědožlutě ochlupené nebo přitiskle ochlupené, někdy s drobnými žlázami. Listy jsou vejčitě podlouhlé nebo dlouze kopinaté až čárkovitě kopinaté, dlouhé 3 - 14cm, široké 2 - 4cm, kožovité, z obou stran hustě nebo řídce ochlupené, horní strana přitiskle ochlupená min. na centrálním žebru, báze zaoblená až téměř srdčitá, někdy široce klínovitá až uťatá, konec špičatý až hrotitý a řapíky jsou žlutě ochlupené, dlouhé 0,3 - 1cm. Kvete v párech seskupených na koncích větví v chocholičnatém květenství nebo v paždí horní částí větví, stopky jsou dlouhé 0,4 - 2,3cm, listeny šídlovité, listence široce vejčité nebo obvejčité, tupé nebo zaoblené, kališní trubka eliptická, dlouhá 2 - 3mm, holá nebo ochlupená, ušty vejčité, vejčitě kopinaté nebo úzce kopinaté, koruna žlutá, žlutobílá, načervenalá až červená, nálevkovitá, dlouhá 1,5 - 2,5cm, vnější strana holá nebo odstále ochlupená, někdy i žláznatá, 2pyská, trubka dlouhá 0,9 - 1,2cm, uvnitř krátce ochlupená, horní pysk vzpřímený, laloky okrouhle vejčité. Plody jsou modročerné, vejčité, tlusté 6 - 7mm, semena eliptická až podlouhlá, dlouhá 4 - 4,5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Caprifolium henryi, Caprifolium loureiri, L. acuminata var. depilata, L. affinis var. angustifolia, L. alseuosmoides, L. apodantha, L. buddleioides, L. flavescens, L. fuchsioides, L. giraldii, L. henryi, L. henryi var. angustifolia, L. henryi var. fulvovillosa, L. henryi var. setuligera, L. henryi var. subcoriacea, L. henryi var. transarisanensis, L. henryi var. trichosepala, L. leschenaultii, L. loureiri, L. loureiri var. major, L. loureiri var. oblonga, L. mindanaensis, L. oxylepis, L. oxylepis var. oblonga, L. pampaninii, L. philippinensis, L. transarisanensis, L. trichosepala, L. vestita

Lonicera affinis (Zimolez příbuzný)

Roste v Japonsku a Číně v podobě poloopadavého stálezeleného ovíjivého keře. Dorůstá výšky až 7m. Větve jsou holé, žláznaté, v mládí bíle ochlupené. Listy jsou vejčité až vejčitě kopinaté či dlouze eliptické, dlouhé do 8cm, široké do 5cm, špičaté, horní strana holá, spodní žláznatě ochlupená. Květy jsou bíle až žluté, párovité, dlouze trubkovité, koruna má délku 3,5 - 6cm, stopky spodních květů jsou dlouhé do 1,5cm, kališní lístky úzce trojúhlé. Plody mají v průměru 7mm, jsou modročerné a ojíněné.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera albertii (Zimolez Albertův)

Roste v Tibetu, Turkestánu a ruské střední Asii v podobě nepravidelného keře. Dorůstá výšky 0,5 - 1,5m. Větve vyrůstají již od země, jsou obloukovité, v mládí mohou být žláznaté, štíhlé, široké 0,2 - 8mm, později šedé a hladké. Listy jsou čárkovité, přisedlé, dlouhé 1 - 3,5cm, široké 1,3 - 4mm, celokrajné nebo při bázi mají 1 - 2 zoubky, horní strana modrozelená, spodní strana světlezelená až bělavá, báze ostře zúžená, konec špičatý, okraj úzce podvinutý a řapíky krátké. Kvete párovitými růžovofialovými vonnými květy o délce 0,8 - 2,3cm, jsou krátce trubkovité až mírně nálevkovité, stopky krátké, kališní okraj rozeklaný na 5 zubů až laloků, obvykle kopinatých, korunní trubka má délku 1 - 1,3cm, cípy vodorovné, eliptické, lem má v průměru 1,8cm, listeny jsou čárkovité, dlouhé 0,4 - 1,7cm, široké 0,7 - 3mm. Plody jsou růžovofialové, někdy bělavé, okrouhlé, ojíněné, v průměru mají 8mm, semena jsou bleděžlutá, eliptická a dlouhá 2,2 - 2,5mm.

LoniceraAlbertii.jpg
600 x 450 px
127.17 kB LoniceraAlbertii2.jpg
900 x 1200 px
572.64 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Chamaecerasus alberti, L. spinosa var. albertii

Lonicera albiflora

Roste na jihu Severní Ameriky v podobě šplhavého keře. Dorůstá výšky až 2,5m. Listy jsou dlouhé do 3 (i 6,5)cm, tuhé, téměř okrouhlé, oválné nebo obvejčité, báze zaoblená, namodralé, poslední pár listů na bázi spojený. Koruna má velikost 1,5 - 3cm, je bílá nebo žlutobílá, holá, na vnější straně ochlupená, 2pyská. Plody jsou oranžové.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera alpigena (Zimolez horský)

Roste v horách jižní a střední Evropy v podobě opadavého vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 0,5 - 2 (i 3)m. Větve jsou zelené, 4hranné, v mládí mírně žláznaté a ochlupené. Listy jsou eliptické až podlouhlé či dlouze obvejčité, dlouhé 4 - 11cm, tmavězelené, mírně lesklé, spodní strana bledší, v mládí ochlupené, brvité, báze zaoblená až špičatá a řapíky jsou dlouhé 0,8 - 1,3cm. Kvete žlutými nebo nazelenalými či nahnědlými anebo nahnědočervenalými květy s 2ma pysky, jsou krátce trubkovité, dlouhé 1 - 2cm a mají 2 - 5cm stopky. Plody jsou červené až tmavěčervené, kulaté nebo vejčitěkulaté, velké do 1,3cm, převislé, umístěné na tenké 2 - 5cm stopce. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium alpigenum, Caprifolium alpinum, Chamaecerasus alpigena, Euchylia alpigena, Isika alpigena, L. leiophylla, Xylosteon alpigenum

Lonicera alseuosmoides

Pochází ze západní Číny. Roste v podobě stálezeleného ovíjivého nebo poléhavého keře. Listy jsou úzce podlouhlé, dlouhé 3 - 6cm, zašpičatělé, okraje brvité, jinak holé, báze zúžená nebo zaoblená. Květy jsou uvnitř růžovofialové a ochlupené, zbytek koruny je žlutý, přeslenitě sestavený, nálevkovitý a dlouhý 1,2cm. Plody jsou černé, růžovofialově ojíněné, kulaté. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Lonicera altmannii (Zimolez Altmannův)

Roste v Číně, Kazachstánu a Turkestánu v podobě vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 2 - 3m. Větve jsou vzpřímené, v mládí žláznatě ochlupené, načervenalé, později žlutohnědé, holé, zimní pupeny mají několik párů šupin. Listy jsou okrouhle vejčité až vejčitě eliptická (vzácně podlouhlé), dlouhé 1,5 - 6,5cm, široké 1,2 - 2,5cm, modrozelené, papírovité, na spodní straně krátce ochlupené, horní strana hustě přitiskle ochlupená, báze zaoblená až uťatá, okraj bývá nepravidelně zvlněný, dlouze brvitý, konec špičatý nebo tupý a řapíky jsou dlouhé 3 - 5mm. Kvete v paždí neb na bázi větví v párech, stopky mají dlouhé 0,3 - 2cm, listeny jsou vejčité nebo vejčitě kopinaté, dlouhé 5 - 9mm, obě strany žláznatě ochlupené, na spodní straně hustěji, okraj brvitý, konec špičatý, kališní trubky oddělené, žláznatě ochlupená, koruna nažloutlá, velká 1,2 - 1,5cm, na vnější straně drobně žláznatě ochlupená, 2pyská, trubka dlouhá 6mm, horní pysk velký 7 - 8mm, spodní odstálý nebo mírně ohnutý, velký 8mm. Plodem je červená (i oranžovočervená) kulovitěeliptická bobule o průměru 5 - 8mm, semena jsou žlutohnědá, podlouhlá, eliptická, dlouhá 2,5 - 3mm. Existují vnitrodruhové taxony:

LoniceraAltmannii.jpg
532 x 800 px
178.68 kB

Synonyma: Caprifolium altmannii, Caprifolium tenuiflorum, L. altmannii f. tenuiflora, L. tenuiflora

Lonicera angustifolia (Zimolez úzkolistý)

Roste v Číně, Bhútánu, severní Indii, Kašmíru a Nepálu v podobě opadavého kulovitého keře. Dorůstá výšky 1 - 4m. Větve jsou převislé, v mládí nahnědlé až černé, ochlupené až holé, dřeň plná. Listy jsou bledězelené, vejčitě podlouhlé až podlouhlé nebo čárkovitě podlouhlé, někdy vejčitě nebo elipticky kopinaté, dlouhé 1 - 5cm, široké 0,6 - 1,3cm, z obou stran holé nebo na spodní straně obvykle řídce ochlupené (min. na centrálním žebru), spodní strana je světlejší a řapíky jsou ochlupené, dlouhé 2mm. Kvete v páru, listeny jsou čárkovité až obkopinaté, dlouhé 0,6 - 1,9cm, listence srostlé, pohárkovité, sousedící 2 kališní trubky téměř zcela spojené, laloky vejčitě 3úhlé až úzce 3úhlé, koruna bílá, světlerůžová až narůžovofialovělá, dlouze trubkovitá nebo trubkovitě zvonkovitá, na vnější straně holá, 4 - 5tilaločná, laloky vejčitě okrouhlé, trubka dlouhá 8mm. Plodem je červená kulatá párovitá jedlá bobule.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium angustifolium

Lonicera anisocalyx

Roste v Číně v podobě opadavého keře. Větve jsou ochlupené, zimní pupeny dlouhé 6mm, opatřené párem vnějších šupin. Listy jsou na spodní straně mírně poprášeně zelené, elipticky vejčité nebo dlouze vejčité, dlouhé 1,5 - 3,5cm, na spodní straně na centrálním žebru ochlupené, horní strana řídce ochlupená (obvykle při okraji) anebo téměř holá, báze zaoblená, konec špičatý nebo mírně tupý. Květy mají krátké stopky, listeny vejčité, dlouhé 1 - 1,5cm, na okraji chlupaté, konec špičatý, sousedící 2 kališní trubky oddělené, holé (vzácně žláznaté), laloky nestejné, holé, koruna nálevkovitá, velká 1,5cm, řídce ochlupená, báze žláznatá nebo téměř holá, trubka hrbatá a laloky dlouze vejčité. Plodem je červená vejčitá bobule velikosti 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. hispida var. anisocalyx

Lonicera arborea

Roste v jižním Španělsku a severní Africe v podobě vzpřímeného opadavého keře nebo i stromu. Dorůstá výšky 2 - 5 (i 7)m. Větve jsou šedobílé, v mládí 4hranné, šedobíle ochlupené. Listy jsou okrouhle vejčité až eliptické, dlouhé 2 - 4cm, široké 1,2 - 2,5cm, na konci zaoblené a mírně vykrojené, v mládí z obou stran šedě ochlupené, později holé, horní strana šedá, spodní šedobílá a řapíky dlouhé 2 - 3mm. Květy jsou krátce stopkaté, koruna je dlouhá 1 - 2cm, 2pyská, načervenalá, vnější strana měkce ochlupená, uvnitř ochlupená nebo holá. Plody jsou oranžovožluté.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium arboreum, Xylosteon arboreum

Lonicera arizonica (Zimolez arizonský)

Roste na jihu USA v podobě ovíjivého opadavého keře. Listy jsou při rašení nahnědlé, okrouhle vejčité, dlouhé až 7cm, brvité, zelené, na spodní straně bělavé. Koruna má délku 3 - 4,5cm, vnější strana je cihlová a cípy jsou stejné. Plodem je červená bobule.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera asperifolia

Roste v střední Asii, Tibetu, Himálaji, Indii, Číně a Bhútánu v podobě bohatě větveného keře. Dorůstá výšky 0,1 - 0,75 (i 1,5)m. Borka je tmavošedá, odlupuje se v pruzích, v mládí je hnědá. Větve jsou v mládí krátce ochlupené, mohou být žláznaté i štětinaté, dřeň plná a pupeny úzké, špičaté. Listy jsou tuhé, vejčité až eliptické nebo dlouze vejčité, dlouhé (1,2 -) 2 - 3cm, široké (0,5 -) 0,6 - 1,2 (i 2)cm, báze uťatá nebo mělce vykrojená, někdy okrouhlá až klínovitá, konec zašpičatělý, někdy tupý, okraj úzce podvinutý, mírně zvlněný, horní strana je bledězelená, štětinatě ochlupená, spodní je nasivělá, sametově ochlupená, okraj drsně ochlupený a řapíky řídce žláznatě štětinaté, dlouhé 1,5 - 3 (i 6)mm. Květy mají listeny vejčité až eliptické, dlouhé (5 -) 6 - 7 (i 8)mm, horní strana je hustě přitiskle ochlupená, spodní řídce ochlupená a žláznatá, lem kalicha je dlouhý 1 - 1,2mm, zuby malé, koruna je trubkovitá, bílá, dlouhá (1,3 -) 1,5 - 1,8 (i 2)cm, trubka štíhlá, dlouhá 1,2 - 1,5cm, uvnitř ochlupená, lem 2pyský, horní pysk vzpřímený, více než z 1/2 rozeklaný, laloky vejčité, středové tupé, okrajové špičaté, spodní pysk úzce jazykovitý. Plodem je podlouhle červeně oranžová eliptická bobule délky 0,7 - 0,9 (i 1)cm a obsahuje velká nažloutlá hladká semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium asperifolium, L. affinis, Xylosteum asperifolium

Lonicera balearica

Pochází ze středozemí. Podobá se L. implexa, nemá ale tolik listů. Listy jsou oválné nebo obvejčité až podlouhlé, báze uťatá až srdčitá.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera baltica (Zimolez baltský)

Roste v evropském Rusku a Skandinávii v podobě bohatě větveného keře o výšce 1 - 2m. Borka je tmavá, červenohnědá. Větve jsou v mládí hustě olistěné, bývají tlusté, měkce hustě šedě ochlupené (chlupy 2 typů), pupeny jsou tmavě hnědočervené a hustě krátce ochlupené. Listy jsou obvejčité nebo i eliptické, dlouhé 1,5 - 5 (i 7)cm, široké 0,4 - 2,7cm, tupé nebo téměř tupé, někdy zašpičatělé, báze klínovitá, zelené, spodní strana bledší, v mládí bývají našedlé, zejména na spodní straně, okraj hustě brvitý a řapíky měkce ochlupené, dlouhé 2 - 7mm. Listeny nitkovité, dlouhé 2,5 - 8mm, ochlupené, stopkatě žláznaté, kališní lem mírně rozeklaný, holý nebo na okraji ochlupený, koruna je dlouhá 0,9 - 1,4cm, nálevkovitá, na vnější straně krátce ochlupená (často se žlázkami), laloky vejčité, 2 - 3x delší než trubka. Plodem je kulovitá až eliptická nejedlá hořká bobule délky 0,7 - 1,1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. caerulea var. altaica, L. villosa

Lonicera biflora

Roste ve Španělsku, Sicílii a severní Africe v podobě poloopadavého ovíjivého keře. Dorůstá délky 1 - 4m. Listy jsou vejčité až téměř podlouhlé, dlouhé 2,5 - 6cm, široké 1,8 - 4,5cm, bývají špičaté, v mládí mírně ochlupené, později šedozelené, holé, okraj brvitý, spodní strana měkce šedobíle ochlupená. Kvete v koncových hroznovitých květenstvích aromatickými květy s korunou délky 3 - 4cm, v mládí jsou bílé, později žluté, na vnější straně lepkavě ochlupené, trubka je štíhlá, kalich krátce 5tizubý a ochlupené. Plody jsou kulovité a modročerné.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium biflorum, L. canescens, Nintooa canescens

Lonicera bournei

Pochází z Číny. Roste v podobě popínavé rostliny. Větve jsou v mládí hustě žlutě ochlupené, později hnědé a holé nebo téměř holé. Listy jsou vejčitěeliptické nebo dlouze kopinaté, dlouhé 1,5 - 7,5cm, široké 1,3 - 3cm, tence kožovité, obě strany holé, ochlupené pouze na centrálním žebru a řídce na okraji, na spodní straně je žilnatina vystouplá, báze zaoblená, někdy mírně srdčitá, konec špičatý a řapíky dlouhé 2 - 6mm. Kvete aromatickými párovými květy seskupenými do krátkých hroznů, stopky květů jsou krátké, listeny, listence a kališní lístky drobně brvité, listeny kopinaté, listence okrouhle vejčité nebo obvejčité, malé, kališní trubka eliptická nebo podlouhlá, dlouhá 2mm, ušty vejčitě 3úhlé, dlouhé 0,5mm, tupé, koruna bílá, později žlutá, velká 3 - 4,5cm, vnější strana holá, 2pyská, pysky krátké. Plodem je červená kulovitá bobule velikosti 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Caprifolium bournei, L. obscura

Lonicera bracteolaris (Zimolez listencovitý)

Roste na Kavkaze, Turkmenistánu a Turkestánu v podobě opadavého vzpřímeného holého keře. Dorůstá výšky 1 - 2,5m. Borka je šedohnědá a v pruzích se odlupuje. Větve jsou silné, starší blednou, v mládí jsou krátce ochlupené, stopkatě žláznaté a štětinatě ochlupené, načervenalé, v 1 roce jsou hnědé a lesklé, pupeny zploštělé, dlouze vejčité, zašpičatělé, 2 vnější šupiny tvoří mírně ochlupený pohárek hnědé barvy. Listy jsou dlouze vejčité, vejčité až eliptické, dlouhé 1,5 - 6cm, široké 1,6 - 4cm, modrozelené, špičaté, vzácně tupé, báze zaoblená nebo klínovitá, někdy uťatá, spodní strana listů je světlejší, někdy v mládí oboustranně holé, na horní straně řídce přitiskle štětinaté, na spodní straně kolem žilek ochlupené a řapíky jsou dlouhé 2 - 5mm. Květy jsou krátce trubkovité, bílé nebo nažloutlé, vyrůstají v párech, listeny jsou kopinaté až mírně čárkovité, dlouhé 0,7 - 1,3cm, kališní lem holý, koruna je dlouhá 1,3 - 2,2cm, holá nebo na vnější straně řídce ochlupená a žláznatá, trubka uvnitř ochlupená, semeníky holé nebo mírně žláznaté. Plodem je oranžovočervená kulatá bobule o průměru 6 - 9mm. Uvnitř je 2 - 5 nahnědlých eliptických semen délky 2,7 - 3,5mm a šířky 1,5 - 2,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Caprifolium bracteolare, L. altmannii var. hirtipes, L. altmannii var. latifolia, L. olgae var. latifolia

Lonicera brevisepala

Roste v Číně v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky až 2m. Větve jsou v mládí červenohnědé, hustě bíle ochlupené, řídce žláznaté, zimní pupeny malé se 4mi páry šupin. Listy jsou obvejčité až eliptické, dlouhé 2 - 4,5cm, široké 1 - 2cm, papírovité, na spodní straně hustě ochlupené, na horní s řídkými přitisklými krátkými chlupy, na centrálním žebru hustěji ochlupené, báze tupá, okraj brvitý, konec tupý a drobně hrotitý, vzácně zašpičatělý a řapíky jsou dlouhé 3 - 5mm. Stopky květů jsou dlouhé 1 - 1,6cm, listeny čárkovitěkopinaté, dlouhé 1 - 2mm, kratší kališní trubky, listence okrouhlevejčité až úzce okrouhlé, velké 1mm, sousedící kališní trubky oddělené, velké 2mm, laloky široce vejčité až téměř kulovité, krátké, konec zaoblený, koruna na vnější strany holá, 2pyská, trubka dlouhá 4mm, uvnitř hustě ochlupená, horní pysk velký 7mm, spodní 8mm. Plodem je červená kulovitá bobule průměru 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera buchananii

Roste v Číně a Myanmaru v podobě popínavé rostliny. Větve jsou v mládí hustě šedobíle ochlupené. Listy jsou vejčité, dlouhé 2,5 - 5cm, široké 1 - 2,7cm, papírovité, na spodní straně šedobílé, sametová, krátce ochlupené, horní strana téměř holá kromě báze centrálního žebra, báze klínovitá nebo zaoblená, okraj podvinutý, konec hrotitý a řapíky dlouhé 3 - 5mm. Kvete v párech v paždí listů, stopky květů jsou dlouhé 0,8 - 1,5cm, štíhlé, listeny listovité, čárkovité až kopinaté, dlouhé 0,4 - 1,4cm, ochlupené, listence 3úhlé, velké 1,5mm, šedobíle sametové, brvité, kališní trubka vejčitá, velká 1,5 - 2mm, v horní 1/2 řídce ochlupená, ušty 3úhlé, řídce ochlupené, špičaté, koruna má velikost 2,5 - 5cm, je 2pyská, trubka velká 2,2 - 3,2cm, na vnější straně hustě hřebílkatá, uvnitř hustě ochlupená, horní pysk 4laločný. Plody nejsou známé.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera buddleioides

Roste v Číně v podobě popínavé rostliny. Větve jsou řídce červenohnědě krátce žláznatě ochlupené. Listy jsou vejčitě kopinaté až dlouze kopinaté, dlouhé 3 - 6cm, tence kožovité, na spodní straně žlutobíle sametové, krátce ochlupené, báze zaoblená a řapíky jsou dlouhé 5 - 8mm. Kvete v párech nebo ve svazcích seskupených do krátkých hroznů, stopky květů jsou krátké až téměř chybí, listeny, listence a kališní lístky na vnější straně drobně žlutobíle sametové a brvité, listeny vejčitě kopinaté, dlouhé 3mm, zašpičatělé, listence okrouhle vejčité, kališní trubka dlouhá 2mm, holá, trubkovitá až nálevkovitá, pysky dlouhé téměř jako trubka, horní uvnitř do středu řídce přitiskle ochlupený, spodní čárkovitý, kališní lístky 3úhlé, koruna 2pyská, velká 1,5cm, na vnější straně hustě žlutobíle hřebílkatá, drobně červenohnědě žláznatě ochlupená. Plody nejsou známé.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera buschiorum

Patří mezi endemity Kavkazu. Borka na starších exemplářích šedá, na mladších žlutohnědá nebo šedohnědá, odlupuje se v tenkých pruzích. Mladé větve jsou tlusté, dlouze ochlupené se štětinami, na konci roku jsou růžovohnědé nebo hnědé, pupeny stejné barvy, bývají ochlupené. Listy jsou dlouze eliptické až dlouze vejčité či dlouze obvejčité, na fertilních dlouhé 1,7 - 6,5cm, široké 0,7 - 3cm, na sterilních dlouhé až 7,5cm, široké až 4,5cm, konec tupý až krátce zašpičatělý, báze klínovitá nebo zaoblená, často i srdčitá, povrch kožovitý, horní strana tmavězelená, spodní nasivělá a bledší, obě strany krátce přitiskle ochlupené, spodní více kolem centrálního žebra, horní bývá holá a řapíky jsou ochlupené, dlouhé 2 - 5mm, listeny čárkovitě šídlovité, štětinatě ochlupené, drobně stopkatě žláznaté, kališní lem holý nebo na okraji drobně žláznatý s vejčitými tupými laloky, koruna je dlouhá 1,3 - 1,5cm, vnější strana hustě dlouze ochlupená, trubkovitě nálevkovitá. Plody jsou dlouze eliptické nebo široce eliptické, dlouhé 1 - 1,1cm a obsahují plochá semena délky 2 - 2,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. coerulea

Lonicera caerulea (Zimolez modrý)

Roste na severní polokouli v podobě opadavého a vzpřímeného obvykle velmi hustého keře. Dorůstá výšky 0,5 - 1 (i 2)m. Borka je ve stáří červenohnědá a odlupuje se, zimní pupeny vodorovně odstávají, bývají po 3 - 4ks na uzlině, jsou tmavě červenohnědé, obvykle holé, větve v mládí bývají holé (i krátce ochlupené nebo štětinaté). Palisty se objevují vzácně a jsou středně velké. Listy jsou bledězelené, okrouhle vejčité, obvejčité, eliptické až podlouhlé, dlouhé 2 - 8cm, min. v mládí ochlupené, špičaté až tupé, báze zaoblená (i klínovitá), spodní strana modrozelená, ochlupená, v mládí dlouze přitiskle ochlupená, později pouze řídce a řapíky jsou holé (i odstále ochlupené), dlouhé 2 - 5mm. Listeny jsou dlouhé 5 - 6mm, kvete v párech na krátkých stopkách, kališní lem bývá ochlupený a žláznatý, koruna bíložlutá, dlouhá (9 -) 1,2 - 1,3 (i 1,8)cm, nálevkovitá nebo dlouze trubkovitá až zvonkovitě trubkovitá. Plody jsou modročerné až černé, bleděmodře ojíněné, kulovité nebo eliptické, v průměru mají 0,8 - 1,2 (i 1,6)cm a obsahují semena délky 2mm. Existují vnitrodruhové taxony:

LoniceraCaeruleaAltaica.jpg
532 x 800 px
161.38 kB

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium coeruleum, Chamaecerasus coeruleum, Euchylia coerulea, Isica coerulea, L. caerulea, L. emphyllocalyx, Xylosteum coeruleum

Lonicera calcarata

Roste v Číně v podobě šplhavého holého keře. Větve jsou hnědé. Listy jsou vejčité až vejčitě- či eliptickykopinaté, dlouhé 8 - 17cm, široké 2,5 - 8cm, kožovité, báze téměř zaoblená nebo široce klínovitá, konec náhle zúžený, hrotitý a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Kvete bílými, později žlutými či červenožlutými květy se zploštělou stopkou o délce 1,7 - 3cm, konec je mírně ztlustlý, listeny 2, vejčitě kopinaté až okrouhle vejčité, dlouhé 2 - 2,5cm, listence malé, konec zaoblený nebo otupělý, sousedící 2 kališní trubky spojené, koruna velká 3cm, 2pyská, trubka krátká a široká, horní pysk vzpřímený, laloky nestejné, krátké, široké, spodní pysk ohnutý. Plodem je červená bobule o průměru 1,5cm podepřená vytrvávajícími listeny a obsahuje smáčklá semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera calvescens

Roste na Hainanu v podobě popínavé holé rostliny. Větve bývají v mládí řídce odstále žlutohnědé, dlouze ochlupené, červenorůžovofialové. Listy jsou vejčitě podlouhlé nebo vejčitě kopinaté, vzácně vejčité, dlouhé 7 - 10,5cm, široké 2 - 5cm, mírně kožovité, z obou stran holé nebo na spodní straně řídce ochlupené kolem centrálního žebra, žilky jsou vystouplé, báze zaoblená, uťatá nebo široce klínovitá, okraj mírně podvinutý, brvitý nebo holý, konec zašpičatělý a řapíky dlouhé 0,7 - 1,5cm. Kvete v párech v paždí nebo na koncích větví seskupené do krátkých hroznů, stopky mají délku do 1,5cm, listeny, listence a kališní lístky brvité, listeny úzce čárkovitěkopinaté, dlouhé 2mm, listence okrouhlevejčité nebo vejčité, zaoblené nebo tupé, kališní trubka dlouhá 2mm, kališní lístky 3úhle kopinaté, dlouhé 1 - 1,5mm, koruna bílá, později nažloutlá, velká 4 - 6cm, 2pyská, trubka velká 4mm, vnější strana holá nebo někdy řídce ochlupená, pysky dlouhé 2cm, 2 postranní laloky horního pysku podlouhlé, středový lalok vejčitý, kratší. Plodem je bílá eliptická bobule velikosti 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. macrantha var. calvescens

Lonicera canadensis (Zimolez kanadský)

Roste na severu Severní Ameriky v podobě opadavého vzpřímeného široce rostoucího keře. Dorůstá výšky až 1,5m. Větve jsou holé, červenohnědé. Listy jsou vejčité až eliptické, dlouhé 4 - 8cm, bledězelené a brvité. Kvete žlutobílými nebo i načervenalými květy o délce 1,5 - 2cm, jsou párovité, stopky štíhlé, dlouhé 2 - 2,5cm, koruna je trubkovitá až nálevkovitá. Plody jsou bleděčervené, vejčité, dlouhé 6mm, na bázi srostlé. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. ciliata, Xylosteon ciliatum

Lonicera caprifolia

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera caprifolium (Zimolez obecný/Z. kozí list)

Pochází z jihovýchodní Evropy, Krymu a Kavkazu. Opadavý pravotočivě ovíjivý nebo krátce poléhavý keř se světle žlutou barvou. Dorůstá výšky 1,5 - 5 (i 7)m. Větve bývají holé, duté, pupeny velké, dlouze vejčité, špičaté, šupinaté a řídce žláznatě ochlupené. Listy jsou vstřícné, široce vejčité až obvejčité, světle zelené, dlouhé 3 - 10cm, široké 2 - 6cm, spodní strana namodralá, v mládí ochlupená, řapíky jsou krátké a horní 2 - 3 páry listů jsou bázemi miskovitě srostlé. Květy jsou 2pyské, žlutobílé, na vnější straně načervenalé, seskupené po 4 - 10ks v přeslenu umístěném v paždí listů, mají délku 3 - 6cm, trubka uvnitř ochlupená nebo holá, horní pysk vzpřímený, později zpětně ohnutý a spodní pysk je podlouhlý. Plodem je červeně oranžová eliptická sladká bobule délky 6 - 8mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce, ale dokáže růst i ve stínu. Půda by měla být sušší, ideálně vápenitá. Odolává pozdním mrazíkům.

LoniceraCaprifolium5.jpg
960 x 720 px
297.23 kB LoniceraCaprifolium6.jpg
1394 x 905 px
218.17 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 5 - 9

Synonyma: Caprifolium atropurpureum, Caprifolium germanicum, Caprifolium hortense, Caprifolium italicum, Caprifolium magnevilleae, Caprifolium pallidum, Caprifolium perfoliatum, Caprifolium rotundifolium, Caprifolium sylvaticum, Caprifolium vulgare

Lonicera carnosifolia

Pochází z Číny. Roste v podobě holé popínavé rostliny. Listy jsou 3úhlevejčité až vejčitěeliptické, vzácně eliptické, dlouhé 4,5 - 8,5cm, široké 3 - 6cm, mírně kožovité, mírně ztlustlé, na spodní straně ojíněné, báze téměř uťatá až zaoblená nebo široce klínovitá, sbíhavá v krátký řapík, který mírně srůstá s protilehlým, konec tupý nebo zaoblený. Květy jsou béžovožluté, koruna má velikost 2cm, je holá, uvnitř červená, 1 lalok větší než ostatní, trubka není žláznatě ochlupená, laloky nejsou brvité. Plodem je červená téměř kulovitá bobule velikosti 7mm a obsahuje bělavá eliptická semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera carnosifolis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera caucasica (Zimolez kavkazský)

Roste na Kavkaze a Malé Asii v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 1,5 - 3m. Větve jsou tmavěšedé nebo šedé, borka se odlupuje, v mládí jsou holé, téměř fialové, 4hranné, pupeny dlouhé 8mm opatřené holými žlutohnědými šupinami. Listy jsou eliptické až vejčité či vejčitěkopinaté, dlouhé 2,5 - 10cm, široké 1,7 - 6cm, špičaté, báze široce klínovitá nebo oblá, horní strana zelená, spodní mírně šedozelená, holá, občas ochlupená a řapíky jsou holé, dlouhé 1,5 - 2,5 (i 6)mm. Květy jsou mírně aromatické, koruna dlouhá 1 - 1,5cm, vnější strana holá, růžovofialová až růžová, horní pysk vzpřímený, postranní laloky vejčitěokrouhlé, centrální téměř ledvinovitý, spodní pysk čárkovitě podlouhlý, kališní lem rozeklaný v čárkovité nebo 3úhle kopinaté laloky. Plody jsou černé, srůstající a obsahují hnědá podlouhlá semena délky 4 - 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium caucasicum, Caprifolium schmitzianum, L. orientalis var. caucasica, L. schmitziana

Lonicera cauriana

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera cerasina

Roste v Japonsku v podobě opadavého nižšího keře. Větve jsou v mládí bledězelené, holé. Listy jsou elipticky kopinaté, dlouhé do 12cm, široké 4cm, dlouze kopinaté nebo obvejčitě podlouhlé, na konci tupé, báze široce klínovitá, holá nebo na horní straně řídce ochlupená, spodní strana holá. Květy jsou žlutobílé, koruna má velikost do 1cm, je 2pyská, holá. Plodem je červená bobule o průměru do 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. shikokiana

Lonicera chaetocarpa (Zimolez chlupatoplodý)

Roste v Číně v podobě opadavého vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 1,5 - 2m. Větve jsou štětinatě i žláznatě ochlupené, zimní pupeny dlouhé do 1cm. Listy jsou vejčité až podlouhlé nebo eliptické, dlouhé 3 - 8cm, bývají zvlněné, špičaté až uťaté, obě strany nebo jen spodní strana drsně ochlupená. Květy jsou žlutobílé, převislé, dlouze trubkovité, vyrůstají v párech, jsou dlouhé 3 - 4cm, podepřené 2,5cm vejčitými listeny. Plody jsou bledě oranžovočervené, kulaté, obklopené téměř bílými listeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. hispida var. chaetocarpa

Lonicera chamissoi (Zimolez Chamissoův)

Roste na Sachalinu, Mandžusku, Kamčatce, Kurilských ostrovech a Japonsku v podobě opadavého vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 0,5 - 1m. Borka je šedá. Větve jsou rozkladité, štíhlé, jednoduché nebo řídce větvené, hustě olistěné, v mládí holé, zimní pupeny vejčitěklínovité, zašpičatělé a holé. Listy bývají eliptické až obvejčité, dlouhé 2,2 - 5,5 (i 8)cm, široké 1 - 3 (i 4)cm, krátce zašpičatělé nebo tupé, báze zaoblená nebo srdčitá, někdy klínovitá, horní strana zelená, spodní světlejší, obě strany holé nebo na okraji brvité a řapíky jsou holé, dlouhé do 1,5mm. Květy jsou tmavě růžovofialové až tmavěfialové, koruna je dlouhá 0,9 - 1,2cm, horní pysk rozeklaný ne podlouhleeliptické nebo eliptické tupé laloky, stopky jsou dlouhé 0,6 - 1,4cm, listeny šídlovité nebo 3úhlé, dlouhé 0,5 - 1,5mm, listeny dlouhé 0,5 - 1mm, okrouhlé nebo vejčité, obvykle srostlé v párech, kališní okraj rozeklaný na eliptické tupé laloky a semeníky jsou baňkovité. Plody jsou červené, kulaté, srostlé, obsahují 2 - 5 plochých nažloutlých eliptických semen délky 3mm a šířky 2mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium chamissoi, L. nigra, L. riederiana

Lonicera chrysantha (Zimolez zlatokvětý)

Roste v Číně, Koreji, Japonsku, Mongolsku a Rusku v podobě opadavého vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 4)m. Větve jsou tmavěšedé, v mládí hnědošedé, odstále ochlupené, duté, zimní pupeny vejčitěkopinaté a mají 5 - 6 párů šupiny. Listy jsou vejčité, kosočtverečně kopinaté, obvejčité až vejčitěkopinaté, dlouhé (3 -) 4 - 12cm, široké (0,8 -) 1 - 4cm, papírovité, na obou stranách na žilkách nebo plošně ochlupené, hustěji na centrálním žebru, horní strana zelená, spodní bledší, báze klínovitá až zaoblená, konec zašpičatělý nebo náhle ocasovitý a řapíky jsou dlouhé 3 - 8mm. Květy jsou bílé nebo nažloutlé, později žluté, velké (0,8 -) 1,5 - 2cm, vně krátce ochlupené, 2pyské, trubka uvnitř ochlupená, listeny čárkovité, dlouhé 2,5 - 8mm, listence vejčitě podlouhlé, široce vejčité nebo obvejčité až téměř okrouhlé, velké 1mm, sousedící 2 kališní trubky oddělené, velké 2 - 2,5mm, bývají holé, žláznaté, laloky okrouhle vejčité, téměř okrouhlé nebo vejčité, zaoblené nebo tupé. Plodem je červená kulatá bobule velikosti 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium chrysanthum, Caprifolium morrowii, Euonymus gibbiflorus, L. chrysantha f. crassipes, L. chrysantha f. villosa, L. chrysantha var. crassipes, L. chrysantha var. linearifolia, L. chrysantha var. longipes, L. gibbiflora, L. xylosteum var. chrysantha, Xylosteon chrysanthum

Lonicera ciliosa (Zimolez brvitý)

Roste na západě Severní Ameriky v podobě ovíjivého nebo poléhavého keře. Listy jsou vejčité až dlouze eliptické či oválné, dlouhé 5 - 10cm, brvité, spodní strana modrozelená, v mládí ochlupená, horní pár srostlý do špičatých eliptických plátků a řapíky jsou krátké. Kvete žlutočervenými trubkovitými květy o délce 3 - 4cm, seskupené v krátce stopkaté hlávce, vnější strana je řídce ochlupená. Plodem je červená bobule o průměru 5mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. ciliata

Lonicera ciliosissima

Roste v Číně v podobě popínavé rostliny. Větve jsou v mládí hustě bíle odstále dlouze ochlupené, drobně žláznaté, zimní pupeny mají 3 páry vnějších šupin. Listy jsou podlouhlé až čárkovitě podlouhlé, dlouhé 3,5 - 5cm, široké 1 - 1,5cm, papírovité, na spodní straně pomoučeně zelené, hřebílkaté, obvykle z obou stran drobně žláznatě ochlupené, horní strana dlouze hřebílkatá, pomalu olysává, báze klínovitá, okraj dlouze brvitý, konec tupý nebo hrotitý a řapíky jsou krátké. Kvete po 5 - 6ti ks v přeslenech na koncích větví, báze je podepřená 2mi srdčitěvejčitými až úzce vejčitými listovitými listeny, kališní lístky okrouhle vejčité, drobné, koruna v poupěti nažloutlá, velká 1,5cm, na vnější strana řídce odstále dlouze ochlupená, trubka drobně žláznatě ochlupená.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera cinerea

Roste v Číně, Afganistánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu v podobě opadavého zakrslého, někdy i polštářovitého bohatě větveného keře. Větve jsou v mládí krátké, hustě šedě dlouze odstále ochlupené, někdy i žláznaté, zimní pupeny vejčité, dlouhé 2 - 3mm, drobně žláznatě ochlupené, špičaté, kryté 3mi páry šupiny (spodní obklopuje celý pupen). Listy jsou vejčitěeliptické nebo eliptické, dlouhé 0,6 - 1,8cm, obě strany hustě drobně našedle ochlupené, často i žláznatě, spodní strana na žilkách přitiskle ochlupená, báze široce klínovitá nebo zaoblená, konec zašpičatělý a řapíky jsou krátké. Kvete žlutými trubkovitými květy o velikosti 1,4 - 1,5cm, vnější strana je hustě ochlupená, vnitřní drobně ochlupená, laloky horního pysku široce vejčité, velké 2mm, laloky spodního pysku úzce eliptické nebo podlouhlé, stopky květů dlouhé 1 - 2,5 (i 4)mm, listeny bývají kopinaté, někdy vejčité, dlouhé 5 - 8mm, na vnější straně přitiskle žláznatě ochlupené, okraj brvitý, kališní trubka holá, lem krátký, mělce zubatý. Plodem je téměř kulovitá bobule průměru 5 - 7mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera codonantha

Roste v Číně v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 1m. Větve jsou v mládí červenohnědé, drobně hustě žlutohnědě ochlupené až téměř holé, později šedohnědé, zimní pupeny mají 4 páry šupin. Listy jsou široce vejčité nebo vejčitě eliptické, dlouhé 1 - 2cm, široké 0,6 - 1,2cm, papírovité, na horní straně tmavězelené, na spodní hustě drobně přitiskle ochlupené, báze zaoblená nebo téměř klínovitá, okraj podvinutý, konec zaoblený nebo tupý, hrotitý a řapíky jsou krátké. Kvete bílými a narůžovělými zvonkovitými květy, vnější strana je holá, trubka má délku 6 - 7mm, laloky jsou 1/2, mají 2mm holé stopky, objevují se na bázi větví, listeny vejčitě kopinaté nebo obvejčité, dlouhé min. jako kališní trubka, spodní strana drobně ochlupená, listence téměř okrouhlé 1/3 délky kališní trubky, holé, sousedící 2 kališní trubky oddělené a téměř kulovité, velké 1mm, lem kratší trubky, kališní laloky vejčité a holé, semeníky 3pouzdré. Plody nejsou známé.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera confusa (Zimolez změněný)

Roste v Číně, Nepálu a Vietnamu v podobě opadavého (někdy i stálezeleného) ovíjivého keře. Větve v mládí hustě šedožlutě ochlupené a řídce žláznaté, červenohnědé nebo nahnědlé. Listy jsou vejčité až eliptické, dlouhé 3 - 7cm, široké 2 - 4cm, papírovité, v mládí oboustranně ochlupené, horní strana olysává, spodní je šedozelená, báze zaoblená, uťatá nebo téměř srdčitá, konec špičatý nebo mírně otupělý, drobně hrotitý a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Kvete v párech v paždí, jsou nahloučené do krátkých hroznů složených ze 2 - 4 přeslenů na koncích postranních krátkých větví, někdy v krátkých hustých latách, zákrovní listeny nápadné, stopky květů dlouhé 2 - 8mm, listeny kopinaté, dlouhé 1 - 2mm, listence okrouhle vejčité nebo vejčité, dlouhé 1mm, tupé, kališní trubka dlouhá 1,5 - 2mm, ušty kopinaté nebo vejčitě 3úhlé, dlouhé 1mm, na vnější straně hustě ochlupené, koruna bílá, později žlutá, aromatická, velká 3,2 - 5cm, 2pyská, trubka rovná, někdy mírně zakřivená, ochlupená a žláznatě ochlupená, pysky kratší trubky. Plody jsou černé, eliptické nebo téměř kulaté, velké 0,6 - 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Caprifolium confusum, Caprifolium loureiroi, L. dasystyla, L. multiflora, L. telfairii, Nintooa confusa

Lonicera conjugialis

Roste na západě USA v podobě opadavého bohatě větveného keře. Dorůstá výšky až 1,5m. Větve jsou hřebílkaté. Listy jsou dlouhé až 4cm, jsou dlouze vejčité až podlouhle obvejčité, světlezelené, na horní straně téměř holé, na spodní bledší, ochlupené. Kvete v párech v paždí, koruna je velká až 8mm, matně růžovofialová, 2pyská a bíle ochlupená. Plody jsou velké až 6mm, jasně červené.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. breweri, L. sororia

Lonicera crassifolia

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. rhododendroides

Lonicera cyanocarpa

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: L. cyanocarpa var. porphyrantha, L. mitis, L. mitis var. hobsonii, L. nubigena, L. viridiflava

Lonicera cyrenaica

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera dasystyla

Roste v Číně a Vietnamu v podobě popínavého keře. Větve jsou hustě šedobíle drobně ochlupené, v mládí růžovofialovočervené, později hnědé. Listy jsou na spodní straně narůžovělé, někdy i nafialovělé, vejčité nebo vejčitě podlouhlé, dlouhé 2 - 9cm, široké 2 - 4cm, papírovité, z obou stran holé nebo řídce ochlupené, horní strana šedobíle sametová, báze zaoblená, uťatá (i srdčitá), při zemi i nepravidelně zpeřená, konec tupý nebo téměř zaoblený, někdy tupě hrotitý a řapíky jsou dlouhé 0,4 - 1,3cm. Kvete v párech v paždí na koncích větví, květy jsou seskupené na koncích větví do hroznů, jsou vonné, stopky dlouhé 0,4 - 1,2cm, hustě šedobíle ochlupené, listeny 3úhlé, malé, dlouhé 1 - 2mm, listence okrouhle vejčité, malé, kališní trubka dlouhá 2 - 2,5mm, kališní lístky široce 3úhlé nebo téměř okrouhlé až vejčité, konec tupý nebo zaoblený, koruna bílá, u báze narůžovofialovělá, později nažloutlá, dlouhá 2 - 3,5cm, 2pyská, trubka má délku 1,4 - 1,7cm, vnější strana je přitiskle ochlupená nebo holá, laloky horního pysku dlouze kopinaté, dlouhé 5mm, 2 postranní laloky min. do 1/3 rozeklané, spodní pysk úzce čárkovitý, delší než horní. Plodem je černá bobule.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Lonicera deflexicalyx (Zimolez mázdrokališný)

Roste v Tibetu v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky do 1,5 (i 3)m. Větve jsou rozkladité, mírně převislé, duté, jemně ochlupené a hnědě červené. Listy jsou dlouze kopinaté až úzce vejčité, špičaté, tmavě zelené, mírně svrasklé, řídce ochlupené, dlouhé 4 - 8cm, spodní strana bledě šedě zelená, zejména na žilkách ochlupená a řapíky jsou dlouhé 3 - 6mm. Květy jsou úžlabní, párovité, 2pyské, žluté, krátce hrbatě trubkovité, párovité, dlouhé 1,5cm, na vnější straně přitiskle ochlupené, stopky dlouhé 6mm. Plodem je oranžově červená kulovitá bobule. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická USDA zóna: 5 - 10

Synonyma: L. trichosantha var. deflexicalyx

Lonicera demissa (Zimolez skloněný)

Pochází z Japonska. Roste v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky až 4m. Větve jsou ochlupené, široce odstávající, zimní pupeny drobné. Listy jsou matně zelené, úzce obvejčité až široce obkopinaté, na dlouhých větvích eliptické, dlouhé 1,5 - 3,5cm, tupé, spodní strana šedozelená, hustě ochlupená. Kvete světložlutými párovými květy, mají krátce trubkovitý tvar, trubka má délku do 1,2cm, horní pysk má krátké vejčité ústřižky. Plodem je červená kulatá bobule délky 6mm a šířky 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. ibotaeformis, L. ibotiformis

Lonicera dioica (Zimolez dvoudomý)

Roste na severovýchodě Severní Ameriky v podobě opadavého mírně ovíjivého nebo vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 1,5m. Povrch je holý. Listy jsou eliptické až podlouhlé, dlouhé 5 - 9cm, spodní strana modrozelená, horní páry srostlé, terč eliptický až podlouhlý a okraje bývají zvlněné. Kvete žlutými až žlutobílými květy, na vnější straně jsou mírně načervenalé, dlouhé 1,5cm, jsou seskupené ve stopkatých přeslenech, koruna je 2pyská. Plodem je červená kulatá bobule.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. glauca, L. media, L. parviflora

Lonicera discolor (Zimolez pestrý)

Roste od Kašmíru po Afganistán v podobě opadavého vzpřímeného keře. Dorůstá výšky až 2m. Větve jsou tenké, v mládí červenohnědé. Listy jsou podlouhlé až eliptické, dlouhé 5 - 8cm, tmavězelené, na spodní straně bledě modrozelené a obě strany holé. Kvete žlutobílými květy, na vnější straně jsou načervenalé, trubka krátká, stopky hnědé, dlouhé 2 - 3cm, trubka uvnitř ochlupená a na vnější straně holá. Plodem je kulovitá černá bobule o šířce 0,8 - 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: L. orientalis var. discolor

Lonicera edulis (Zimolez jedlý)

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

LoniceraEdulis.jpg
750 x 499 px
132.6 kB

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 223.

začátek 2 3 4 5 konec

literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek