zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 514x

Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Gymnadenia

Gymnadenia conopsea (Pětiprstka žežulník/P. obecná/Uzděnka pětiprstá/Uzdenka pětiprstná)

Roste od Evropy po teplejší části východní Asie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 10 - 55 (i 70)cm. Listy jsou úzce až široce kopinaté s podélným rýhováním. Kvete v klasu růžovými až fialovými květy (velkými 1,5 - 2cm) s ostruhami a širším pyskem. Vydávají mírnou vůni. Plodem je tobolka. Patří mezi ohrožené druhy C3 a je zapsána v CITES. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují mu sušší trávníky, rašeliniště, světlé porosty. Má ráda vápno.

Fotografie převzata z http://www.vkolacek.cz/ .

GymnadeniaConopsea.jpg
417 x 675 px
248.15 kB GymnadeniaConopsea2.jpg
448 x 675 px
176.15 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Dactylodenia comigera, Dactylogymnadenia comigera, G. alpina, G. anisoloba, G. comigera, G. conopsea f. albiflora, G. conopsea f. crenulata, G. conopsea f. elatior, G. conopsea f. gracilis, G. conopsea f. monticola, G. conopsea f. niphobia, G. conopsea f. praecox, G. conopsea f. schurii, G. conopsea f. serotina, G. conopsea f. sublobata, G. conopsea f. transsilvanica, G. conopsea f. trifida, G. conopsea subsp. alpina, G. conopsea subsp. angustifolia, G. conopsea subsp. comigera, G. conopsea subsp. peloria, G. conopsea subsp. pyrenaica, G. conopsea subsp. serotina, G. conopsea var. albiflora, G. conopsea var. alpina, G. conopsea var. angustifolia, G. conopsea var. bieczensis, G. conopsea var. caucasica, G. conopsea var. clavata, G. conopsea var. crenulata, G. conopsea var. friesica, G. conopsea var. lapponica, G. conopsea var. latifolia, G. conopsea var. leucantha, G. conopsea var. neglecta, G. conopsea var. platyphylla, G. conopsea var. praecox, G. conopsea var. pyrenaica, G. conopsea var. serotina, G. conopsea var. sibirica, G. conopsea var. trifida, G. conopsea var. ussuriensis, G. gracillima, G. ibukiensis, G. ornithis, G. pseudoconopsea, G. pyrenaica, G. sibirica, G. splendida, G. splendida subsp. odorata, G. transsilvanica, G. vernalis, G. wahlenbergii, G. x densiflora var. candida, Habenaria conopsea, Habenaria gymnadenia, Orchigymnadenia comigera, Orchis conopea, Orchis conopea var. albiflora, Orchis conopea var. major, Orchis conopsea, Orchis ornithis, Orchis peloria, Orchis pseudo-conopsea, Orchis pseudoconopea, Orchis pseudoconopsea, Orchis setacea, Orchis suaveolens, Platanthera conopsea, Satyrium conopseum

Popis rodu Gymnadenia

Roste v Evropě a Asii nejčastěji v alpinském stupni. Patří mezi terestrické orchideje a trvalky. Pod zemí vytváří prstnatě dělené hlízky. Stonek je vzpřímený. Listy má dlouhé, zelené, vyrůstající z paty stonku. Výše na stonku se objevují listy také, ale ty jsou pouze drobné. Kvete v průběhu léta v klasu délky 5 - 30cm skládajícím se z až 150 malých květů. Barva se pohybuje mezi fialovou, růžovou a bílou. Plodem je tobolka.

Vyhovují ji vlhké sníženiny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Orchidaceae (Vstavačovité)

Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:

Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek