zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 131x

Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Origanum

Origanum majorana (Majoránka zahradní)

Roste ve středozemí a jihozápadní Asii jako trvalka a polokeře. U nás se ale většinou pěstuje jako jednoletka. Dorůstá výšky 20 - 50 (i 80)cm. Listy vydávají příjemné citrónové aroma, jsou podlouhlé, obvejčité až elipticky kopisťovité, zašpičatělé, šedě plstnaté, dlouhé 0,5 - 2 (i 3)cm a široké 0,2 - 0,9 (i 1,5)cm. Kvete bílými nebo růžovými květy v hlávkovitém lichopřeslenu prakticky schovaném v listenu délky 6mm, šířky 4mm, kalich vytváří pouze horní pysk, kalich má délku 2 (i 3)mm, šířku 1,5mm a koruna je dlouhá 4 - 5 (i 7)mm. Plodem je kulovitá tvrdka velikosti 1mm. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovuje ji plné slunce a vápenité nebo písčité dobře propustné půdy.

Množí se semeny.

OriganumMajorana.jpg
638 x 850 px
139.11 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Amaracus majorana, Majorana dubia, Majorana fragrans, Majorana hortensis, Majorana majorana, Majorana mexicana, Majorana ovalifolia, Majorana ovatifolia, Majorana suffruticosa, Majorana tenuifolia, Majorana uncinata, Majorana vulgaris, O. confertum, O. dubium, O. majorana var. majoranoides, O. majorana var. tenuifolium, O. majoranoides, O. salvifolium, Thymus majorana

Popis rodu Origanum

Existuje asi 20 druhů. Pochází ze středozemí, dále z Blízkého Východu až po východní Asii. Z tohoto rodu pochází jak koření oregáno, tak majoránka. Nejznámějším druhem je O. vulgare. Existuje vnitrodruhový taxon:

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Lamiaceae (Hluchavkovité)

Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek