zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 69x

Parazitické : Magnoliopsida / Lamiales / Orobanchaceae

Parentucellia (Světličník)

Rodové jméno bylo vybráno na počest papeže Nicholase V, jehož civilní příjmení je Parentucelli.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Parentucellia latifolia (Světličník širolistý)

Pochází z Evropy, rozsšířil se ale i na jiné kontinenty. Patří meji jednoletky a poloparazitické rostliny. Dorůstá výšky 5 - 30cm. Povrch je žláznat ochlupený. Lodyha je přímá, obvykle nevětvená, načervenalý. Listy jsou vstřícné, přisedlé, ochlupené rozdělené na 3úhelníkové až širocekopinatě tvarované laloky délky 1,2cm a šířka 5mm se zubatým okrajem. Kvete v hustém listnatém hroznu na konci stonku. Květy jsou trubkovité, koruna je 2pysková má velikost 1cm, barvu růžovofialovou, občas s bílými oblastmi, uvnitř krku jsou 2 žluté skvrny, vrchní pysk je přiblovitý, dolní 3laločný. Plodem je tobolka.

Vyhovují mu vlhké kamenité louky a pastviny, okraje lesů a cest.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Parentucellia viscosa (Světličník lepkavý)

Pochází ze středozemí, ale rozšířil se i na jiné kontinenty. Patří mezi jednoletky a poloparazitické rostliny. Dorůstá výšky 30 - 50 (i 70)cm. Celá rostlina je bledězelená, žláznatě ochlupená a lepkavá. Lodyha je přímá, nevětvená. Listy jsou vstřícné, dlouze kopinaté až oválné s několika tupými zuby. Květenstvím je vzpřímený hrozen s listeny umístěný na vrcholku stonku, květy jsou trubkovité, žluté, koruna nálevkovitá, dlouhá 1,5 - 2,5cm, 2pyská, může přesáhnout délku 2cm a horní pysk je přilbovitý. Plodem je kyjovitá tobolka.

Vyhovují mu vlhká místa, příkopy, prameny nebo písčiny u moře.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018