zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 201x

Trvalky : Magnoliopsida / Saxifragales / Saxifragaceae

Rodgersia (Rodgersie)

Listy jsou tmavězelené, větší, tuhé, dlanité a dlouze řapíkaté. Kvete bílými, bleděčervenými, růžovými, žlutými až zelenobílými květy ve vzpřímených nebo převislých hroznech. Plodem je tobolka.

Vyhovuje ji dobře propustná půda bohatá na živiny.

Pro hnojení doporučuji:
Cererit - univerzální hnojivo 10kg / Cererit - univerzální hnojivo
za 289,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Rodgersia aesculifolia (Rodgersie jírovcová)

Dorůstá výšky až 1m. Listy se podobají jírovci (odtud druhové jméno). Kvete bílými nebo růžovými květy v kuželovitém květenství.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: R. platyphylla

Rodgersia henrici

Kvete bleděrůžovými květy v květenství o výšce až 50cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Rodgersia pinnata (Rodgersie křídlatá)

Pochází z Číny. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří hlízu. Dorůstá výšky až 0,9 (i 1, 5)m. Listy jsou tmavězelené, lesklé, zpeřené, jařmo krátké, koncových lístků je 3 - 5ks, boční lístky jsou 3 - 4 a mají eliptický tvar. Lodyžní listy jsou menší a tvoří je obvykle pouze 3 lístky. Spodní strana je hnědě brvitá, zejména na žilnatině, okraj je 2x zubatý. Kvete bílými červenými či růžovými květy v bohatém květenství. Kališní lístky jsou žláznatě ochlupené, žilky se spojují na konci lístku, tyčinek má 10 a pestíky 2. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce i stín a lehká vlhká půda bohatá na živiny. Čím intenzívnější slunce, tím má větší nároky na vláhu. Je mrazuvzdorná do -34°C.

Množí se semeny nebo dělením trsů.

RodgersiaPinnata.jpg
681 x 908 px
450.41 kB

Rodgersia podophylla (Rodgersie stopkolistá)

Pochází z Číny, Japonska a Koreje. Dorůstá výšky až 1,2 (i 1,5)m. Pod zemí vytváří oddenek. Listy jsou dlouhé až 40cm a tvoří je 5 zubatělaločnatých lístků, které jsou v mládí hnědé, vrásčité, později zelené a na podzim bronzovočervené. Kvete žlutobílými až béžovými květy v převislých zakulacených hroznech. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a vlhká půda bohatá na živiny. Je mrazuvzdorná.

Množí se dělením nebo semeny.

RodgersiaPodophylla.jpg
532 x 800 px
318.28 kB RodgersiaPodophylla2.jpg
532 x 800 px
277.1 kB RodgersiaPodophylla3.jpg
532 x 800 px
267.59 kB RodgersiaPodophylla4.jpg
1200 x 797 px
592.95 kB

Synonyma: R. japonica

Rodgersia sambucifolia (Rodgersie bezolisté)

Dorůstá výšky až 1m. Listy jsou 3 - 5tičetné, podobné bezu (odtud druhové jméno). Kvete bílými květy v hustých latách. Existuje vnitrodruhový taxon:

RodgersiaSambucifolia.jpg
532 x 800 px
244.13 kB

Rodgersia tabularis

Roste v Číně a Koreji. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky až 1,5m. Pod zemí vytváří tlustý plazivý oddenek. Stonek je drsný a žláznatě ochlupený. Listy vyrůstající přímo z oddenku mají až 60cm drsné žláznatě ochlupené řapíky, čepel je okrouhlá, v průměru může mít až 1m, štítovitá, nepravidelně zubatá. Lodyžní listy jsou menší a dlanité. Kvete v 20cm bohaté latě, korunní lístky jsou žláznatě ochlupené.

Vyhovují ji vlhké lesy a okraje potoků.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018