zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 2427x

Skalničky : Magnoliopsida / Saxifragales / Saxifragaceae / Saxifraga

Saxifraga stolonifera (Lomikámen výběžkatý)

Pochází z Japonska a Číny. Listy jsou kulaté a v průměru mají kolem 5cm. Vykvétá na tenkých 30 - 40cm stoncích jemnými světle růžovými květy s výrazně většími dvěma spodními okvětními lístky. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji světlé místo bez přímého slunce. Zálivka postačí střední, vyhovuje ji i vyšší vzdušná vlhkost. Přezimuje v chladné místnosti.

Množí se velmi jednoduše dceřinými rostlinkami spojenými s matkou tenkým červeným stonkem (šlahouny).

SaxifragaStolonifera.jpg
1169 x 1024 px
503.17 kB

Synonyma: Adenogyna sarmentosa, Aphomonix hederacea, Diptera cuscutiformis, Diptera sarmentosa, Ligularia sarmentosa, Robertsonia sarmentosa, Rupifraga cuscutiformis, Rupifraga sarmentosa, S. chaffanjonii, S. chinensis, S. cuscutiformis, S. dumetorum, S. fortunei var. tricolor, S. iochanensis, S. ligulata, S. sarmentosa, S. sarmentosa var. cuscutiformis, S. sarmentosa var. immaculata, S. sarmentosa var. tricolor, S. stolonifera f. cuscutiformis, S. stolonifera var. immaculata, S. veitchiana, Sekika sarmentosa

Pro hnojení doporučuji:
Cererit - univerzální hnojivo 10kg / Cererit - univerzální hnojivo
za 289,00 Kč s DPH.

Popis rodu Saxifraga

cenikceny již od 50,00 Kč s DPH

Pochází z alpsko arktických oblastí. Volně jej nalezneme ve vysokých horách, mnohé druhy jsou chráněné. Patří mezi trvalky (některé dokáží i na bázi dřevnatět). Listy jsou střídavé, bazální, jednoduché, zpravidla hluboce laločnaté. Květenstvím je vrcholík nebo lata a vlastní květy mají 5 kališních i korunních lístků. Plodem je tobolka. Existuje vnitrodruhový taxon:

Vyhovují jim světlá místa na skalkách.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Saxifragaceae (Lomikamenovité)

Existuje více než 30 rodů a kolem 650 druhů. Pochází zejména ze severní polokoule.

V této čeledi rostou byliny nebo keříky či sukulenty a to jak jednoletky, tak trvalky. Listy mohou protistojné nebo střídavé bez palistů. Mohou být rovněž zpeřené. Kvete v hroznech, vrcholíku, klasu, svazečku nebo latě jednopohlavnými i oboupohlavnými květy. Tvoří je 5 okvětních lístků. Plodem je měchýřek nebo tobolka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018