zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 33x

Byliny : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Trifolium

Trifolium alpestre (Jetel alpínský)

Dorůstá výšky 10 - 50cm. Lodyha je ochlupená. Spodní strana listů je ochlupená. Vlastní lístky jsou úzce eliptické až kopinaté. Kvete růžovofialovými květy ve vejčitém až kráce válcovitým květenství o délce do 2,5 (i 3)cm. Kalich je hustě ochlupený.

Vyhovuje mu plné slunce, traviny, skalnaté mezi a stráně, okraje lesů, atp.

TrifoliumAlpestre.jpg
1024 x 768 px
167.6 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Pro ekologické přírodní hnojení doporučuji:
NATURA Přírodní organické kapalné hnojivo UNIVERZÁLNÍ 1 l / Přírodní hnojivo univerzální Natura
za 109,00 Kč s DPH.

Popis rodu Trifolium

cenikceny již od 14,00 Kč s DPH

Největší koncentrace druhů je na severní polokouli, ale naleznou se druhy také z Jižní Ameriky a Afriky. Stonek nemá dřevnatý, patří tedy mezi byliny. Je tenký 1mm a kulatý. Listy jsou 3četné, zřídka i 4četné (oblíbené čtyřlístky pro štěstí). Květy v hlávce mají většinou kulovitý nebo podlouhý tvar a skládají se z velkého množství menších trubkovitých kvítků. Plodem je lusk.

Vyhovují mu vlhké louky s dostatkem živin a minerálů.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018