Úvod

Vítejte na webu, který je zaměřený na svět rostlin. V horním menu lze vyhledávat v latinských i českých jménech, můžete se podívat jak rostlina vypadá, kde je její přirozený výskyt (ikonka rozšíření), v jakém zámeckém parku či botanické zahradě roste (ikonka parky) anebo se podíváte na další doporučené zdroje informací. Navíc je možné vypěstovanou rostlinu nebo semena objednat v eshopu, na jediném místě, od více prodejců a lehce tak porovnáte například ceny. Z dalších funkcí bych zmínil taxonomické dělení, export do pdf, užitečné odkazy, slovníček a články. Zajímavá je možnost přehrávat si fotografie rostlin jen z vybrané skupiny, čeledě, oblasti nebo parku a to i v libovolné kombinaci. Rychle tak pochytíte charakteristické znaky z vybrané kategorie anebo se v okamžiku přenesete na druhý konec světa a budete se procházet její flórou. Vždyť v databázi je evidováno přes 200 000 druhů rostlin! Nové funkce se samozřejmě připravují a průběžně dochází k doplňování dalších údajů. Věřím, že zde naleznete spoustu nových užitečných informací a budete se sem pravidelně vracet.

Články

Jan Pokorný - Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie
Záznam mimořádné přednášky, kterou uspořádala Učená společnost České republiky v budově AV ČR 9. 4. 2019

Jak vyhnat hlodavce z domu a zahrady: Zkuste to třeba vzduchem
vám hraboš či krtek zvedají zeleninu ve skleníku a na záhoně? Nejspíš vás to také pěkně nadzvedne a začnete uvažovat, jak tyto hlodavce z vašeho pozemku a domu vypudit. Máme pro vás pár dobrých tipů, jak na to.

Příběhy z Vysočiny - Skoro všechno, co kolem nás roste a kvete, je jedlé. Přírodovědkyně vymýšlí speciální recepty
Skoro všechno, co kolem nás roste a kvete, je jedlé. To je heslo Jany Vlkové, která z jedlých květů vymýšlí recepty.

Zprávy - Počty zvířat nepůvodních druhů v Libereckém kraji rostou, myslivci mají povolení je lovit
Myslivci budou moct na některých místech v našem kraji lovit psíky mývalovité, norky americké nebo nutrie říční. Jde o nepůvodní druhy zvířat, která se rozmnožila v lesích Chráněných krajinných oblastí Lužické hory, Jizerské hory a v Českém ráji.

Obyvatele obcí a měst na Děčínsku trápí divoká prasata. Lidé ale za to mohou často sami
Divoká prasata letos stále častěji ničí majetek lidí v obcích a městech na Děčínsku. Třeba v Krásné Lípě můžou lidé posílat fotky a popis svých rozrytých zahrad a povalených plotů od divočáků na městský úřad. Ten pak chce jednat s myslivci.

Zprávy - Majitelé obecních a soukromých lesů by mohli dostávat dotace. Podobně jako zemědělci
Majitelé lesů v Česku dlouhodobě bojují za větší ochranu svého majetku. Nechtějí ho oplotit, ani vydávat povolenky na sběr hub a jiných plodů, jako v některých zemích Evropy. Navrhují ale, aby jim stát vyplácel dotace podobné těm zemědělským. Podle vyjádření Ministerstva zemědělství se detaily takové pomoci začnou projednávat v nejbližších týdnech.

Poslední přidané rody: Viviania, Adesmia, Dendrosicyos, Clinacanthus, Baliospermum, Atelanthera, Asystasia, Acanthephippium, Aglaia (Aglája), Puna, Brasiliopuntia, Grusonia, Eriospermum, Centropodia, Hesperalbizia, Abarema (Abarema), Arundinella, Ampelocalamus, Himalayacalamus, Drepanostachyum

      © Aleš Kyral 2007 - 2020