Úvod

Vítejte na webu, který je zaměřený na svět rostlin. V horním menu lze vyhledávat v latinských i českých jménech, můžete se podívat jak rostlina vypadá, kde je její přirozený výskyt (ikonka rozšíření), v jakém zámeckém parku či botanické zahradě roste (ikonka parky) anebo se podíváte na další doporučené zdroje informací. Navíc je možné vypěstovanou rostlinu nebo semena objednat v eshopu, na jediném místě, od více prodejců a lehce tak porovnáte například ceny. Z dalších funkcí bych zmínil taxonomické dělení, export do pdf, užitečné odkazy, slovníček a články. Zajímavá je možnost přehrávat si fotografie rostlin jen z vybrané skupiny, čeledě, oblasti nebo parku a to i v libovolné kombinaci. Rychle tak pochytíte charakteristické znaky z vybrané kategorie anebo se v okamžiku přenesete na druhý konec světa a budete se procházet její flórou. Vždyť v databázi je evidováno přes 200 000 druhů rostlin! Nové funkce se samozřejmě připravují a průběžně dochází k doplňování dalších údajů. Věřím, že zde naleznete spoustu nových užitečných informací a budete se sem pravidelně vracet.

Články

Jan Pokorný - Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie
Záznam mimořádné přednášky, kterou uspořádala Učená společnost České republiky v budově AV ČR 9. 4. 2019

Bludičky - Začíná podcast Bludičky. Šestidílná série o krajině a příbězích, které se do ní otiskly
11. června začíná podcastová série Bludičky o cestě z města do různých končin a míst v krajině. Kateřina Tomsová a Jana Římanová se v ní vydají na šest míst, která jim připadají zajímavá, tajemná nebo se jim zkrátka z nějakého důvodu líbí se na ně vracet.

Nenáročné skalničky – trvalky, které skvěle porostou i začátečníkům
Určitě to zkuste. Jen pamatujte, že první skalka většinou nikdy není dokonalá. I sebelépe zvolené a poskládané kameny nikomu úspěch nezaručí.

Botanik Václav Větvička: I některé rostliny raději kradou jiným...
jen na vlastní přičinění, tedy oxid uhličitý, vodu a sluneční energii. Raději kradou jiným…

Pastva na loukách se stala součástí péče o významné botanické lokality Krkonoš. Začíná další sezóna
Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na čtyřech desítkách lučních lokalit v Krkonoších. Díky nim a související péči hospodářů se na louky vrací například endemické druhy jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská. Teď hospodář přivezl krávy na Přední Rennerovky.

Dobré ráno - Květnové deště zemědělcům pomohly, vyhráno ale ještě není
Květnové deště pomohly zemědělcům v Moravskoslezském kraji. Dlouhé týdny totiž museli bojovat s enormním suchem, které jim mohlo způsobit velké ztráty. U některých plodin vážně hrozilo, že uschnou.

Poslední přidané rody: Eriospermum, Centropodia, Hesperalbizia, Abarema (Abarema), Arundinella, Ampelocalamus, Himalayacalamus, Drepanostachyum, Archidendropsis, Halosarcia, Arthraxon, Artabotrys, Phymosia, Nopalea, Argostemma, Arcyosperma, Dendroarabis, Apluda, Anticharis, Lagunaria (Lagunárie)

      © Aleš Kyral 2007 - 2020