Úvod

Vítejte na webu, který je zaměřený na svět rostlin. V horním menu lze vyhledávat v latinských i českých jménech, můžete se podívat jak rostlina vypadá, kde je její přirozený výskyt (ikonka rozšíření), v jakém zámeckém parku či botanické zahradě roste (ikonka parky) anebo se podíváte na další doporučené zdroje informací. Navíc je možné vypěstovanou rostlinu nebo semena objednat v eshopu, na jediném místě, od více prodejců a lehce tak porovnáte například ceny. Z dalších funkcí bych zmínil taxonomické dělení, export do pdf, užitečné odkazy, slovníček a články. Zajímavá je možnost přehrávat si fotografie rostlin jen z vybrané skupiny, čeledě, oblasti nebo parku a to i v libovolné kombinaci. Rychle tak pochytíte charakteristické znaky z vybrané kategorie anebo se v okamžiku přenesete na druhý konec světa a budete se procházet její flórou. Vždyť v databázi je evidováno přes 200 000 druhů rostlin! Nové funkce se samozřejmě připravují a průběžně dochází k doplňování dalších údajů. Věřím, že zde naleznete spoustu nových užitečných informací a budete se sem pravidelně vracet.

Články

Jan Pokorný - Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie
Záznam mimořádné přednášky, kterou uspořádala Učená společnost České republiky v budově AV ČR 9. 4. 2019

Rozhovor Veroniky Ruppert a Martina Minhy - „Méně mít znamená více být,“ říká Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky
„Vždycky je jednodušší něco vyhodit a koupit si nové. Tak je to i ve vztazích. Rychle se rozejít a najít si někoho jiného. Ale v opravování věcí kolem nás je velké kouzlo. Všechny věci mají svou hodnotu, příběh i historii. Lidé si to čím dál více uvědomují. Jak z enviromentálních, tak i z finančních důvodů. Pronájem je ve výsledku často levnější,“ říká v Rozhovoru Martina Minhy zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.

Dobré ráno - Raky na Rožnovsku po dvou letech opět zabíjí mor
Na Rožnovsku se opět objevil račí mor. Přírodovědci zaznamenali po dvou letech nové úhyny přísně chráněných živočichů. Onemocnění způsobuje plíseň, proti které nejsou evropští raci imunní. Ochránci přírody teď hledají nový zdroj nákazy.

Dopolední Radiožurnál - Astronomická podívaná: Pohled na polostínové zatmění Měsíce počasí možná nezkazí
Pokud se večer podíváte na oblohu a budete mít štěstí na počasí, uvidíte polostínové zatmění Měsíce. Tentokrát ale bude hůře viditelné, než tomu bylo letos v lednu. Jak bude Měsíc vypadat?

Host Lucie Výborné - Naše planeta umírá, ale šanci stále máme, míní cestovatel Vopěnka
Chille, Antarktida, Velikonoční ostrovy nebo liberecká kasárna v roce 1986. I na taková místa zavádí čtenáře spisovatel a cestovatel Martin Vopěnka v knize Přežít civilizaci, kde popsuje své cesty od 80. let do současnosti. „Je to kronika doby i mého života,“ říká cestovatel, který cítí za planetu velkou bolest. „Vidím to jako velké neštěstí, ale nevede to můj život k depresi,“ vysvětluje. Rád by se vrátil například do rumunských hor, vzpomíná i na antarktické dobrodružství.

Podhoubí - Startuje Podhoubí, magazín o životním prostředí. Prošmejdí lesy, mokřady i laboratoře
16. června spouštíme na Radiu Wave Podhoubí, magazín o přírodě a všem, co s ní souvisí. Každý týden v úterý po sedmnácté hodině bude Ondra Šebestík vysílat o ekologii, životním prostředí, environmentální krizi, ale i zahradničení, přírodní lyrice nebo třeba hobby včelaření.

Poslední přidané rody: Eriospermum, Centropodia, Hesperalbizia, Abarema (Abarema), Arundinella, Ampelocalamus, Himalayacalamus, Drepanostachyum, Archidendropsis, Halosarcia, Arthraxon, Artabotrys, Phymosia, Nopalea, Argostemma, Arcyosperma, Dendroarabis, Apluda, Anticharis, Lagunaria (Lagunárie)

      © Aleš Kyral 2007 - 2020