Úvod

Vítejte na webu, který je zaměřený na svět rostlin. V horním menu lze vyhledávat v latinských i českých jménech, můžete se podívat jak rostlina vypadá, kde je její přirozený výskyt (ikonka rozšíření), v jakém zámeckém parku či botanické zahradě roste (ikonka parky) anebo se podíváte na další doporučené zdroje informací. Navíc je možné vypěstovanou rostlinu nebo semena objednat v eshopu, na jediném místě, od více prodejců a lehce tak porovnáte například ceny. Z dalších funkcí bych zmínil taxonomické dělení, export do pdf, užitečné odkazy, slovníček a články. Zajímavá je možnost přehrávat si fotografie rostlin jen z vybrané skupiny, čeledě, oblasti nebo parku a to i v libovolné kombinaci. Rychle tak pochytíte charakteristické znaky z vybrané kategorie anebo se v okamžiku přenesete na druhý konec světa a budete se procházet její flórou. Vždyť v databázi je evidováno přes 200 000 druhů rostlin! Nové funkce se samozřejmě připravují a průběžně dochází k doplňování dalších údajů. Věřím, že zde naleznete spoustu nových užitečných informací a budete se sem pravidelně vracet.

Články

Fridays For Future/Stávka za klima
Tleskám za výborný nápad studentům na vyvolání tlaku, který snad konečně dokáže pohnout s vládami, které dokáží pouze mluvit a nekonat. Vyvolali u nás Sametovou revoluci a snad se jim to podaří i teď. Ty člověče, který toto čteš, podpoř je, vem osud naší jediné planety Země do svých rukou a nesváděj pak vinu na ostatní. Nebo snad věta "Po nás - potopa" platí i pro Tebe?!

Ranní interview - Lesy mají být do budoucna velmi pestré, říká šéf Lesů ČR
Státní podnik Lesy ČR pořádá Den obnovy lesa. Po celé zemi si tak každý může vysadit třeba jen jednu sazenici, protože i to má smysl. Zájem o akci potvrzuje i šéf Lesů ČR Josef Vojáček, účastnit se mají i známé osobnosti. „Připraveno máme několik tisíc sazenic,“ říká. 

Safari - Stěhování ze safari: Ošetřovatelé přesunují přes 140 zvířat na jejich zimní stanoviště
Zatímco na začátku letní sezony stěhují pracovníci královédvorské zahrady do Afrického safari Josefa Vágnera desítky zvířat, s jejím koncem je potřeba převézt je zpět na jejich zimoviště. V letošním roce se jedná o více než 140 zvířat, mezi nimiž jsou žirafy, zebry či několik druhů antilop. Ve stájích v zázemí zahrady nebo v expozicích v návštěvnické části safari parku pak zůstanou do jara příštího roku.

Zprávy - Včelaři opět vytáhli do boje proti parazitovi, který každoročně zničí řadu včelstev
Také včely potřebují lékaře. O zdravotní stav tohoto užitečného hmyzu se nestarají veterináři, ale samotní včelaři. Pravidelná péče je otázkou života a smrti celých včelstev. Když včelaři zanedbají prevenci proti varroáze, můžou o včely přijít.

Natura - Kdo a jak se stará o krkonošské louky
Aby byly horské louky a pastviny v Krkonoších stále plné kvetoucích bylin a nezarůstaly náletovými dřevinami a invazními rostlinnými druhy, je třeba o ně pečovat.

Meteor - Meteor o vozítku na Marsu, nejhorší chřipce v dějinách lidstva a kojeneckých lahvích z doby kamenné
Poslechněte si:01:10 Kde se testují marsovská vozítka?12:00 První oblet Eiffelovky16:16 Nejhorší chřipka v dějinách lidstva27:55 Kojenecké lahve z doby kamenné38:30 Budeme se někdy procházet po povrchu Slunce?

Poslední přidané rody: Stipellula, Patzkea, Oloptum, Megathyrsus, Leucopoa, Helictochloa, Desmazeria, Cornucopiae, Schoenoplectiella (Skřípinec), Plicosepalus, Gerrardanthus (Kulovec), Paraceterach, Calamaria, Limbarda, Otospermum, Glossopappus, Mauranthemum, Opophytum forsskalii, Rhodanthemum, Cladanthus (Kráska)

      © Aleš Kyral 2007 - 2019