Význam prvků v hnojivech

Všechna hnojiva obsahují základní prvky, které rostliny potřebují. Jedná se o: dusík (N), fosfor (P), draslík (K), hořčík (Mg) a stopové prvky. Jejich význam pro růst je následující:

Dusík - rostliny jej potřebují obecně k růstu. Je to jeden ze základních stavebních prvků. Proto tedy jeho dodáváním bude nabývat rychleji na velikosti, v opačném připadě bude zakrňovat.

Fosfor - podporuje tvorbu květů a plodů. Obecně má vliv na práci s energií. Jílovitá půda jej na sebe váže a v těchto případech je tedy potřeba jeho dávky zvyšovat.

Draslík - slouží jako katalyzátor pro tvorbu dřevní hmoty, odolnosti proti mrazu a lepší vztřebávání vody kořeny. Proto je ideální hnojící složkou pro období před začátkem zimi.

Hořčík - podobně jako je dusík základní složkou růstu, tak hořčík je základním kamenem tvorby chlorofylu a tím i olistění. Jehličnany jsou na tento prvek náročnější a potřebují vyšší dávky. Podporuje také látkovou výměnu. Typickým představitelem tohoto hnojiva je Hořká sůl, která obsahuje 15 - 30% Mg.

Stopové prvky - přestože jich rostliny potřebují velmi malé množství, nedokázala by bez nich přežít. Obecně jsou důležité ve všech fázích vegetace.

Zajímavé články:

Poslední úprava:
27.06.2010

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Vaše jméno:     e-mail:
Předmět:
Popis:
napište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek