Články

Některá semena potřebují mráz: Které trvalky je potřeba vysévat právě teď?

vypukne a vy si užijte pobyt na zahradě o něco déle každý den? Už nyní na přelomu ledna a února můžete začít s výsevem. Nejen zeleninu, ale i trvalky lze vysít takhle brzy. Víte, co vysévat už koncem ledna?

Nejagresivnější druhy rostlin: Nemáte je na své zahradě?

pichlavé či alergizující, ale takové, které jen jednou vysadíme – a pak navěky plejeme.

Inspirace na jaro: Nejpraktičtější a nejkrásnější vyvýšené záhony

letech zažívají velký návrat. Je to nejen díky tomu, že pěstování v nich má spoustu výhod, je praktické a efektivní, ale také proto, že jsou prostě krásné. Vyvýšené záhony nejsou jen ideálním místem pro mrkve a saláty, ale také krásným prvkem do každé zahrady.  

Jak zadržet vodu na zahradě: Naši předci to uměli skvěle

neustále se právem zvedá její cena. Jak ušetřit vodu i peníze na zahradě? Naši předci na to byli zaručení experti! Ono jim nic jiného nezbývalo, protože by neměli co do pusy. Co bychom se od nich měli naučit?

Odrůdy nové, či staré? Zajímavý rozhovor o jabloních a hrušních s odborníkem

na trhu poměrně široká, v zahradnictvích a školkách lze sehnat stromky do všech oblastí a nadmořských výšek. Je však zajímavé, že již řadu let se lidé shánějí po takzvaných starých odrůdách, o nichž se mnohdy domnívají, že budou plodit lepší a chutnější ovoce. Jestli je to pravda, na to odpovídá

Meteor o největších sovách, malujících opicích a orientaci včel

Poslechněte si:01:25 Proč je těžké předpovídat ranní mrazíky?08:51 Přelomový počítač Apple Macintosh 14:44 Dokáže výr velký ulovit ježka?25:32 Rýmované trojúhelníky32:50 Umí orangutani malovat?40:33 Jak se včely orientují?

Natura: Splavnění Labe nemá bez kanálu DOL ekonomický smysl, míní ekologové. Chtějí změnu smlouvy s Německem

Na plány související se splavněním Labe po celé délce toku od česko-německé hranice po Pardubice stát od 90. let vynaložil skoro miliardu korun. Úpravy toku přitom podle ekologických organizací nedávají smysl, pokud nedojde k výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ten sice nová vláda odmítá podporovat, se splavněním Labe však ministerstvo dopravy nadále počítá. Přitom splavnění Labe by mělo vyjít na odhadem 11 miliard korun.

Je čas na výsev muškátů: Na jaře ušetříte spoustu peněz za sazenice

Kdo by je nechtěl? Stálice mezi balkonovými květinami jsou bezpochyby pelargonie. Vypěstujte si je letos od semínka. 

Inspirace na jaro: Nejkrásnější cestičky a chodníčky pro vaši zahrádku

co na své zahradě v příští sezóně vylepšíte či změníte. Měly by být funkční, usnadňovat pohyb po zahradě a být spojkou s obytným prostorem. Zároveň však mohou být originální a udávat celkový vzhled a styl. K tomu vám pomůže i zajímavý výběr materiálu. Inspirace prostě není nikdy dost.

Máme rádi zvířata: Díky patentům nemuseli včelaři platit daně a vznikla první včelařská škola

Další díl z cyklu o včelách a včelaření. Hostem je šéfredaktorka celostátního měsíčníku Moderní včelař Marie Šotolová. Řeč bude mimo jiné o patentech Marie Terezie a Josefa II., díky kterým nemuseli včelaři platit daně a také byla založena první včelařská škola v Čechách. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Švédská svíce: Jedno poleno vydrží hořet až pět hodin, když ho správně nařežete

doma. Je to jistě nádhera, zejména v zimě, i když to uklízení po každém použití je zase druhá strana mince. Co takhle zauvažovat o švédské svíci? Švédská svíčka neboli švédské poleno nebo též švédská pochodeň, je v podstatě poleno rozštípnuté jako koláč a používané jako malý venkovní oheň. Pokud je umístěn stabilně a rovně na zemi, můžete na něm i vařit. Navíc je velmi snadné si švédskou svíci vyrobit.

Planetárium: S králem Šalamounem za zády: Tajemný chrám v Izraeli a letošní plány výzkumu Měsíce, Slunce či Marsu

Čeští archeologové a chrám v Tel Moca (4:21) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Voda na Zemi (20:49) – Kosmonautika 2022, 3. část: Měsíc, Slunce, Merkur a Mars (25:46)

Jak správně vysévat papriky, abyste na jaře měli silné a odolné sazenice

dny, skleník a v něm sazeničky zeleniny? Papriky patří mezi zeleninu, kterou vyséváme jako první. Pojďte si s námi krok za krokem předpěstovat sazenice. 

Leonardo Plus: Obecní dům, klenot secese, slaví v lednu 110. narozeniny

Pražský Obecní dům nemá obdoby v evropském, ani světovém kontextu. Dodnes má původní secesní podobu a slouží stejnému účelu, jako v době svého vzniku. Obecní dům vznikl ještě za Rakouska-Uherska v centru Prahy na místě hluboce svázaném s našimi dávnými dějinami a sám pak sehrál důležitou roli v dějinách novodobých. Jeho nejkrásnějšími interiéry projdou historik architektury Zdeněk Lukeš a Markéta Ševčíková.

Nestihli jste vysadit cibuloviny? Udělejte to v lednu. Za pár týdnů máte květy

narcisek? Pokud jste cibuloviny nevysadili už na podzim, nezoufejte. I v lednu můžete přírodu tak trochu oklamat a za pár týdnů se těšit z kvetoucích jarních krásek.

Zahradničení podle Luny: Dnes je správný čas pro výsev listové zeleniny

Není pochyb o tom, že ovlivňuje celé oceány, ale také vodu v rostlinách. Když Luna dorůstá, voda stoupá a je čas vhodný pro setí a sázení. Když ubývá, je tomu naopak a rostliny lépe snášejí řez. Přinášíme vám rady, jak podle Luny pečovat o rostliny v druhé polovině ledna.

Meteor o stopách letadel, umělé radioaktivitě a nejnohatějším živočichovi

Poslechněte si:01:20 Jak na obloze vznikají stopy letadel?12:35 První umělá radioaktivita18:43 Proč je vesmír prázdný?28:45 Který živočich má nejvíce nohou?42:03 Jak se dokáží včely ubránit sršni?

Skleník ze starých oken: Nádherný, funkční a skoro zadarmo.

sami ze starých oken. Není to těžké, ušetříte hodně peněz a budete mít na zahradě úžasný a originální prvek.

Jak se zbavit rzi hrušňové?

je houbová choroba, která se rychle šíří, tudíž je potřeba proti ní bojovat ihned. Bohužel však neexistuje nic, co by proti ní spolehlivě fungovalo. Nejlepší možností je odstranit napadené listy a větvičky, a pokusit se tak omezit intenzitu choroby.

Je čas vysévat papriky: Které druhy jsou nejchutnější?

venku mrzne. Pokud chcete mít v létě křupavé a šťavnaté papriky, právě v lednu a únoru přichází čas na jejich výsev. Jaké druhy vybrat?

nejnovější 2 3 4 426 427 428 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2022